تعیین قیمت خودرو های مونتاژی و چند ابهام

تعیین قیمت خودرو های مونتاژی و چند ابهام آنی بازار: آنی بازار: سخنگوی شورای رقابت توضیحاتی را در مورد تعیین قیمت خودرو های مونتاژی ارائه نمود.


اسماعیل شجاعی در گفتگو با ایسنا، با اظهار امیدواری از مشخص شدن قیمت خودرو های مونتاژی در جلسه امروز شورای رقابت اظهار نمود: یکی از علل تاخیر اعلام قیمت خودرو های مونتاژی این بود که مبنای دستورالعمل شورا در ۱۱ بهمن سال قبل عرضه شد درحالی که باید تغییرات اخر سال لحاظ می شد، بنابراین این مورد احتیاج به وقت و دقت دارد. اگر امروز اطلاعات کامل از سازمان حمایت عرضه شود احتمال دارد قیمت خودرو های مونتاژی نهایی شود.
وی به این سؤال که پیش از این اعلام شده بود امکان دارد قیمت خودرو های مونتاژی کاهشی باشد، آیا همچنان احتمال این مورد وجود دارد یا خیر، پاسخ داد: هنوز اطلاعات کامل به شورا عرضه نشده است و معلوم نیست کاهش قیمت داشته باشیم یا خیر اما زمانی که چارچوبی تعیین می شود هر تغییری اتفاق می افتد، چه کاهش قیمت چه افزایش قیمت باید طبق آن چارچوب باشد.
سخنگوی شورای رقابت همینطور به این سؤال که اگر قیمت خودرو های مونتاژی طبق دستورالعمل شورا کاهش پیدا کند، پول ها به خریداران عودت داده می شود یا خیر هم پاسخ داد: هنوز معلوم نیست، شورا باید در این مورد تصمیم گیر کند. به صورت کلی این مورد به اطلاعات شفاف نیاز دارد و تصمیم گیری باید بگونه ای باشد که نه مصرف کننده و نه تولیدکننده گرفتار مشکل نشوند.
ماجرای قیمت گذاری خودرو های مونتاژی چیست؟
بر طبق این گزارش، بعد از آنکه قیمت کارخانه ای خودرو های داخلی توسط شورای رقابت تعیین تکلیف شد، این شورا در بیانیه ای اعلام کرد که قیمت خودرو های مونتاژی را هم اعلام خواهد نمود. از آن زمان تابحال این مورد در جلسات شورای رقابت بررسی نشده و هنوز به نتیجه نرسیده است.
این درحالی است که برخی شرکتهای خودروساز محصولات عرضه شده در طرح فروش یکپارچه خودرو ها را با اعمال افزایش قیمت فاکتور یا قیمت جدید اعلام نموده اند و در این خصوص حدود دو هفته قبل رئیس سازمان حمایت طی نامه ای به شرکتهای خودروسازی آرین پارس موتور، ایلیا، بهمن موتور، کرمان موتور، مدیران خودرو، فردا موتور، مکث موتور و نورا موتور پارس بر ممنوعیت افزایش قیمت خودرو های مونتاژی پیش از تعیین تکلیف این مورد از جانب شورای رقابت تصریح کرد.
همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت هم این مورد غیر قانونی بودن اعمال افزایش قیمت قبل از اعلام مصوبه شورای رقابت و اعلام قیمت توسط سازمان حمایت را تایید و اعلام نموده است: با عنایت به این که طبق اعلام شورای رقابت، امکان دارد قیمت برخی خودرو های مونتاژی کاهش هم داشته باشند، شرکت ها باید مبالغ مازاد دریافتی (اخذ شده از مشتریان طرح یکپارچه با اولویت نزدیک) را عودت دهند.
منبع:

1402/02/16
13:09:40
5.0 از 5
214
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش