مخبر:

مردم پایه بودن اقتصاد و هم افزایی قوای سه گانه از مهم ترین خصوصیت های سند برنامه هفتم است

مردم پایه بودن اقتصاد و هم افزایی قوای سه گانه از مهم ترین خصوصیت های سند برنامه هفتم است آنی بازار: به گزارش آنی بازار، معاون اول رئیس جمهور مسئله محوری، مردم پایه بودن اقتصاد و هم افزایی قوای سه گانه را از مهم ترین خصوصیت های سند برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور برشمرد و تصریح کرد: نخبگان و صاحبنظران در صورت مغایرت برنامه هفتم توسعه با هدف های مدنظر، ورود پیدا کرده و دولت پذیرای نظرات کارشناسی آنان است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، محمد مخبر بامداد امروز (شنبه) در همایش معرفی سند برنامه پنج ساله هفتم توسعه که در سالن اجلاس سران و با حضور وزرا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با قدردانی از زحمات ده ماهه سازمان برنامه و بودجه و وزارت خانه ها و دستگاههای مختلف دولتی در تدوین برنامه هفتم توسعه خاطرنشان کرد: برگزاری این همایش و دریافت نظرات کارشناسی نخبگان کشور قبل از تصویب در دولت و ابلاغ این برنامه به مجلس نشانگر تحولی جدی است که فرصت برای اعمال تغییرات بر مبنای آرای متخصصان را بوجود آورده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در صورت اجرای درست 6 برنامه قبلی توسعه وضعیت کشور در شرایط بهتری قرار داشت، اضافه کرد: یکی دیگر از خصوصیت های تدوین برنامه هفتم توسعه بررسی و صدمه شناسی اشکالات در اجرای برنامه های گذشته است تا مشخص شود به چه دلایلی نتوانستیم به اهداف برنامه های قبل برسیم.
وی ادامه داد: مدلهای برنامه ریزی نادرست، تکرار برخی راهبردها، تدوین اهداف اشتباه، مهیا نبودن شرایط اجرای برنامه ها، اشکالات در ساختار اجرایی کشور برای اجرای برنامه های توسعه قبلی و عدم تشخیص اولویت ها همچون چالش ها و سوالات پیش رو در تدوین سند برنامه پنج سال هفتم توسعه بود.
مخبر ضمن اشاره به این که در تدوین برنامه هفتم توسعه تشخیص اولویت ها و شناسایی درست مسائل به خوبی دیده شده، تصریح کرد: اگر اولویت های انتخابی متکی به ظرفیت های کشور نباشد اساسا در اجرای این برنامه هم گرفتار مشکل می شویم که سازمان برنامه و بودجه در این حوزه جلسات و برنامه ریزی منظمی داشته است.
معاون اول رئیس جمهور در قسمت دیگری از سخنان خود توجه دولت سیزدهم به برنامه ریزی، عرضه برنامه های جبرانی در صورت بروز مشکلات و ایمان و ایستادگی رئیس جمهور و بدنه دولت در اجرای این برنامه ها را مهم ترین خصوصیت دولت مردمی دانست و اظهار داشت: رئیس جمهور در زمان انتخابات ریاست جمهوری و هنگام تدوین سند تحول دولت نظر گروههای خیلی از نخبگان و صاحب نظران کشور را مورد توجه قرار داد و یکی از مهم ترین وجوه تدوین برنامه هفتم توسعه همین توجه به سند تحول دولت به عنوان یکی از اسناد بالادستی برنامه هفتم بوده است.
وی تصریح کرد: از آغاز فعالیت دولت مردمی تمام مشکلات کشور شناسایی و برای آنها برنامه مدون زمانبندی به همراه برنامه های جبرانی تدوین شده است.
مخبر ضمن اشاره به سرفصل های تدوین برنامه هفتم توسعه افزود: در تدوین این برنامه تحلیل مسائل، هدف گیری برای حل مسائل، طراحی مدلهای اجرایی، تکیه محتوایی برنامه برای پیشرفت توام با عدالت در اقتصاد و نگاه تحولی به همه بخش های کشور احصاء و در نظر گرفته شده است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: هدف گیری برای تک رقمی شدن نرخ تورم، بهبود ضریب جینی، چابک سازی دولت، استقرار دولت الکترونیک، بازبینی سیاست های جمعیتی، توسعه عدالت اقتصادی، تکیه بر ظرفیت های کشور در زمینه های اقتصاد دیجیتال، دریا، نفت، معدن و پتروشیمی در این برنامه دیده شده است. وی ضمن اشاره به مشکل ناترازی ها در طول سالیان گذشته در کشور افزود: کنترل تورم و معیشت مردم با حل ناترازی ها برطرفمی شود و از طرفی با عنایت به این که پیش از این سرمایه گذاری مناسب و کافی در میادین مشترک نفت و گاز و انرژی که رتبه اول دنیا را دارا هستیم انجام نشده بود، با دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم به دنبال جلب سرمایه گذاری ها و تأمین مالی در پروژه های نفت و گاز هستیم.
مخبر با تکیه بر لزوم جذب نقدینگی های ریالی و ارزی مردم برای توسعه کشور خاطرنشان کرد: برای نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار نقدینگی مردم تضمین و انگیزه لازم برای سرمایه گذاری به وجود نیامده بود که در برنامه هفتم توسعه برای رسیدن به این مهم و توجه به سرمایه گذاری های مردم برنامه ریزی شده است.
معاون اول رئیس جمهور همینطور ضمن اشاره به حساسیت مردم و رهبر معظم انقلاب در مورد هم افزایی قوای سه گانه تصریح کرد: هماهنگی و همکاری سران قوا در بهترین وضعیت امکان دارد و اراده قوای مقننه، مجریه و قضاییه در کمک به یکدیگر است و سایر قوا عزمی راسخ در کمک به دولت برای حل مشکلات کشور دارند.
قابل ذکر است در این مراسم با حضور مخبر از سند برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور رونمایی گردید.
منبع:

1402/02/30
23:52:39
5.0 از 5
106
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تخصص , تورم
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش