جزییات پیشنهادات صندوق توسعه ملی برای برنامه هفتم توسعه

جزییات پیشنهادات صندوق توسعه ملی برای برنامه هفتم توسعه آنی بازار: آنی بازار: سند برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور درحالی در هفته جاری با حضور معاون اول رئیس جمهور رونمایی گردید که صندوق توسعه ملی شش پیشنهاد در حوزه رابطه دولت و این صندوق درمورد درآمدهای نفتی طی برنامه هفتم ارائه کرده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، اولین پیشنهاد صندوق توسعه ملی از این مقرر است که تمامی منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در ضمن سالهای اجرای برنامه، به عنوان سرمایه به حساب صندوق توسعه ملی واریز می شود.
صندوق توسعه ملی مکلف است در سال اول اجرای برنامه مبلغ ثابت ۲۵ میلیارد دلار به عنوان سهم دولت و شرکت ملی نفت ایران در اختیار دولت قرار دهد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منابع ارزی دولت را راسا و یا بوسیله بانکهای عامل دولتی با نرخ سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) به فروش رسانده و معادل ریالی آنرا به حساب خزانه داری کل کشور واریز نماید.
تبصره۱: عملکرد این بند طی سالهای برنامه باید به شکلی باشد که در ضمن هر سال مالی سهم دولت حداکثر از ۸۰ درصد منابع ورودی تجاوز نکند.
تبصره ۲: مبلغ واریزی به حساب دولت ماهیانه و متناسب با منابع ورودی همان ماه به حساب دولت منظور می شود.
تبصره ۳: در امتداد کاهش سهم منابع تجدید ناپذیر در بودجه دولت، در ضمن مدت برنامه، سالیانه یک میلیارد دلار از سهم دولت و شرکت ملی نفت ایران موضوع این ماده کاهش پیدا می کند بگونه ای که سقف سهم دولت و شرکت ملی نفت ایران در سال پایانی برنامه ۲۰ میلیارد دلار شود.
پیشنهاد دوم صندوق توسعه ملی نیز از این مقرر است که بمنظور تسویه مطالبات صندوق توسعه ملی از دولت و شرکت ملی نفت ایران:
الف) صندوق توسعه ملی بوسیله شرکت های اکتشاف و تولید تایید صلاحیت شده توسط وزارت نفت، مجاز به استخراج از میادین نفتی یا گازی و میادین یا مخازن تجاری با اولویت میادین مشترک و صدور این منابع پیش از فراورش و یا تبدیل آن به فرآورده و محصولات در زنجیره تولید است.
ب) وزارت نفت پروانه بهره برداری از میادین مذکور را طبق قانون وظایف و اختیارات خود و این قانون صادر می کند.
ج) مطالبات صندوق توسعه ملی به میزان عواید تولیدی بعد از کسر هزینه های سرمایه گذاری و سود سرمایه گذاری، تولید و فروش، موضوع این ماده تسویه می شود. تسویه نهایی مطالبات بر طبق عواید قطعی تولید، خواهد بود.
د) قسمتی از مطالبات صندوق توسعه ملی حداکثر تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز بوسیله دریافت حواله نفت خواهد بود تا منابع حاصله، صرف سرمایه گذاری بر روی میادین مزبور شود.
هـ) نظام تعیین هزینه ها و درآمدها و تقسیم خالص منافع حاصل از عملیات موضوع این ماده قانونی بر طبق مصوبه ای خواهد بود که به تصویب هیأت وزیران می رسد.
تبصره ۱: بخشنامه اجرائی این ماده با همکاری صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت نفت ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ برنامه به تصویب هیأت وزیران می رسد.
تبصره ۲: عواید موضوع این ماده مستقل از تعهدات موضوع پیشنهاد یک است.
طبق سومین پیشنهاد صندوق توسعه ملی، در امتداد تبدیل سرمایه های ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی، صندوق توسعه ملی در قالب مصوبات هیأت امنای خود، مجاز به انواع سرمایه گذاری داخلی و خارجی و ایجاد سازوکارهای اجرائی مربوطه است.
برمبنای پیشنهاد چهارم صندوق توسعه ملی، ماده (۳۶) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به شرح زیر اصلاح می شود:
سود و زیان ناشی از تسعیر دارایی ها و بدهی های ارزی صندوق توسعه ملی و عملکرد آن از پرداخت مالیات معاف است.
پیشنهاد پنجم صندوق توسعه ملی از این مقرر است که کلیه قراردادهای منعقده صندوق توسعه ملی جهت انجام کارهای آن صندوق در حکم اسناد لازم الاجراء بوده و صندوق توسعه ملی از پرداخت هزینه های ثبتی و دادرسی معاف است.
همین طور برمبنای ششمین پیشنهاد صندوق توسعه ملی دولت مکلف است در ضمن برنامه علاوه بر نفت، گاز و میعانات گازی، سهم صندوق توسعه ملی از سایر دارایی های تجدیدناپذیر و انفال همچون مواد معدنی را در بودجه سالانه پیش بینی و از محل منابع وصولی به این صندوق پرداخت کند.
منبع:

1402/03/03
14:32:13
5.0 از 5
126
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش