رئیس سازمان امور مالیاتی عنوان

املاکی های فاقد پرونده مالیاتی جریمه می شوند

املاکی های فاقد پرونده مالیاتی جریمه می شوند آنی بازار: رییس سازمان امور مالیاتی توضیحاتی در مورد درآمدهای مالیاتی، شناسایی و گرفتن مالیات از خانه های خالی و لوکس، مالیات بر عایدی سرمایه و… ارائه نمود.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، سید محمد هادی سبحانیان در اولین نشست خبری خود، با اعلان اینکه نظام مالیاتی کشور باتوجه به وضعیتی که در سنوات گذشته داشته نیازمند طی مسیرهای تحولی است، اظهار داشت: بیش از ۵۰ درصد بودجه جاری کشور باید توسط درامدهای مالیاتی محقق شود، از طرف دیگر سازمان امور مالیاتی باید یک نقش عدالت محور هم ایفا کند. باید به این نکته توجه کرد که مالیات ستانی منحصر به سازمان امور مالیاتی نیست و همه اجزای حاکمیت باید کمک کنند.

وی با تأکید بر این که چند راهبرد اصلی در سازمان امور مالیاتی کشور دنبال می شود، اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی بازوی قدرتمند برای بخش تولید خواهد بود؛ از طرف دیگر با بهره گیری از اطلاعات موجود در عرصه مالی و بانکی کشور با طبقه دلال و غیرمولد مقابله جدی خواهد کرد، متاسفانه گاهی دلالان و فراری های مالیاتی در نقاب موجه و در قالب برخی صنوف و برخی نهادهای مقدس عمل می کنند.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: راهبرد بعدی تکریم مودیان است؛ اگر دنبال وصول حداکثری درامد مالیاتی هستیم باید مالیات پردازان را تکریم نماییم، یکی از مصادیق احترام گذاشتن نیز پاسخ به ابهامات است. راهبرد دیگر این است که به مردم در مورد این که مالیاتی که پرداخت می کنند صرف چه امری می شود، اطلاع رسانی شود. همین طور باید وظایف و تکالیفی که بر عهده مودیان گذاشته شده است تسهیل شود. بر این اساس خیلی از اصناف مشمول تبصره ماده ۱۰۰ شدند. راهبرد بعدی مقابله با بی عدالتی در مشاغل است، باید از برخورد سلیقه ای دوری کرد و به سمت مالیات ستانی مبتنی بر داده ها رفت.

وصول ۱۸ همت فرار مالیاتی در سال قبل

سبحانیان در ادامه با تأکید بر این که یکی از راهبردهای اصلی برای وصول مالیات تمرکز جدی بر فرار مالیاتی است، اظهار داشت: سازمان با دانه درشت ها و فراریان مالیاتی مبارزه می کند. اعدادی که در مورد فراریان مطرح می شود، مشخص و دقیق نیست اما مسیرهای زیادی برای فرار مالیاتی وجود دارد. سال قبل 18 همت فرار مالیاتی و در دو ماه سال جاری هشت همت فرار مالیاتی وصول شده است. باید روش هایی که برای فرار اتخاذ می شود را شناسایی نماییم. این شناسایی هم باید بوسیله سوت زنی و گزارش مردمی صورت بگیرد هم از سایر روش ها، برای مثال یکی از مهم ترین روش فرار مالیاتی استفاده از شرکت صوری و فاکتور صوری است.

وی اضافه کرد: برای این منظور تیمی در سازمان امور مالیاتی کشور برای جلوگیری از رشد این شرکتها و رصد آنها تجهیز شده است. برخی شرکتها در ۱۰۰ یا ۲۰۰ رسته فاکتور صادر می کنند که غیرعادی است. بر این اساس بیش از ۱۸۰ هزار حساب شخصی شناسایی شد که غیرتجاری بودند اما فعالیت تجاری داشتند و اطلاعاتی در نظام مالیاتی کشور نداشتند. ۶۶ همت از ۴۵ شخص حقیقی که فاقد ثبت نام در نظام مالیاتی بودند ورودی حساب بالای 500 میلیارد تومان داشتند.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به سواستفاده برخی اشخاص از صندوق های قرض الحسنه اظهار داشت: نهاد قرض الحسنه یک نهاد مقدس است، اما تعدادی از صندوق های قرض الحسنه هستند که فعالیت شفاف ندارند. صندوقی است که بیش از ۱۴۳ همت ورودی داشته است، با صندوقی که بیش از ۱۲۰۰ پز به اسم آنها فعالیت می نمایند. این موضوعات در حال بررسی و رسیدگی است.

آخرین وضعیت گرفتن مالیات از خودرو و خانه های لوکس

سبحانیان در ادامه در مورد آخرین وضعیت گرفتن مالیات از خانه ها و خودرو های لوکس توضیح داد: در سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۷۷ هزار خودروی لوکس شناسایی شد، تکلیف بودجه ۶ همت و مالیاتی که تشخیص داده شد بیش از دو همت بود که ۷۷۰ میلیارد تومان وصول شده و مابقی در دست رسیدگی است. همین طور در سال ۱۴۰۱، بیش از ۲۶۲ هزار خودروی لوکس شناسایی شد، براورد بودجه ۶ همت بود که ۲۲۰۰ میلیارد تومان مالیات تعیین و اعلام شده و تا امروز حدود ۲۰ میلیارد تومان وصول شده است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰، ۱۲ هزار خانه خالی شناسایی شد، تکلیف بودجه ۷۰۰ میلیارد تومان و میزان مالیات تعیین شده ۳۹۲ میلیارد تومان بود که حدود ۲۵ میلیارد تومان وصول شده است. در سال ۱۴۰۱ نیز حدود ۴۵ هزار خانه لوکس شناسایی و مالیات تعیین شده بیش از دو همت بود که ۶ میلیارد تومان از خانه های لوکس گرفتن شد. البته انتظار داریم این ارقام افزایش یابد.

به گفته معاون وزیر اقتصاد حدود ۵۲۰ هزار خودروی لوکس امسال شناسایی شده است.

سبحانیان افزود: ۱۱ میلیون و و ۶۰۰ هزار حساب تجاری شناسایی شده است که از این تعداد ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار حساب تجاری مربوط به اشخاص با حقیقی و حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متعلق به اشخاص حقوقی است.

برخورد با املاکی های فاقد پرونده مالیاتی

وی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا در مورد شناسایی خانه های خالی عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی وظیفه و امکان قانونی برای شناسایی خانه های خالی ندارد اما ممکنست نظراتی داشته باشیم که ارائه دهیم، سازمان فقط مسئول وصول مالیات است اما اراده ای جدی برای مساعدت با وزارت راه و مردم را دارد. در شرایطی که کرایه مسکن بالا رفته است ابزار مالیات می تواند کمک کننده باشد.

رئیس سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: سازمان آمادگی دارد، در گروه هایی که برای بازدید سرزده از املاکی ها تشکیل شده است حضور یابد، بر این اساس معاملات املاکی که فاقد پرونده مالیاتی هستند شناسایی و مجازات می شوند. طبق اطلاعات وزارت راه حدود ۳۰۰ هزار خانه خالی شناسایی شده اند که ۶۶ هزار واحد متعلق به افرادی هستند که بیش از دو خانه خالی دارند، از همه افراد مطالبه کردیم.

سبحانیان اضافه کرد: ۳۳ هزار برگ مطالبه به ارزش ۱۴۰۰ میلیارد تومان صادر گردیده است. ۶۴۶ پرونده قطعی شده است که ارزش آن حدود ۶.۵ میلیارد تومان بوده است. ۴۹ شخص حقیقی و حقوقی که بالای ۲۰ واحد خانه خالی دارند شناسایی شده اند که البته اعتراض کردند و درحال تعیین تکلیف است.

شناسایی ۵۰۰۰ پزشک فاقد دستگاه کارتخوان

وی در ادامه با تأکید بر این که از نظر سازمان تفاوتی بین صنوف مختلف برای گرفتن مالیات وجود ندارد، اظهار داشت: بیش از هزار گزارش از ۵۰۰۰ پزشک که از کارتخوان استفاده نمی کند دریافت کردیم که به نظام پزشکی ارجاع داده شده است. صنوفی که باید از کارتخوان بهره گیرند اما نمی کنند از مزایای تبصره ۱۰۰ بهره مند نمی شوند.

سه تا چهار درصد مردم مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می شوند

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به مالیات بر عایدی سرمایه عنوان کرد: دلیلی برای نگرانی مردم وجود ندارد. برای اینکه اگر محتوای قانون را مطالعه کنند متوجه می شوند که کمتر از سه چهار درصد مردم مشمول آن خواهند شد. بیشتر مردم معاملات مکرر مسکن وخودرو انجام نمی دهند و این قانون در امتداد پشتیبانی از مردم است. برای مثال هر فرد بالای ۱۸ سال می تواند یک خودرو یا خانه داشته باشد، چند خانوار ۴ نفره هستند که بیش از ۴ خانه دارند.

سبحانیان در ادامه با اشاره به تعطیلی یکی از شرکت های معروف (داروگر) عنوان کرد: این که این شرکت به سبب بدهی مالیاتی بوده است دروغ محض بود. سیاست ما این است که هیچ مجموعه اقتصادی به سبب مشکلات مالیاتی تعطیل نشود. بررسی اموال مدیرعامل نشان میدهد که این فرد اموال زیادی در شمال شرق تهران دارد.
1402/03/11
13:06:15
5.0 از 5
53
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش