برای کد رهگیری اجاره نامه پول ندهید

برای کد رهگیری اجاره نامه پول ندهید آنی بازار: به گزارش آنی بازار، البرز بازرس اتحادیه مشاورین املاک کرج اظهار داشت: دریافت کد رهگیری برای قراردادهای اجاره بین مالک و مستأجر هیچ هزینه ای ندارد و نیازی نیست علاوه بر هزینه کمیسیون، مبلغ دیگری پرداخت گردد.محمد مهرزاد در گفت و گو با ایسنا، تصریح کرد: سابقاً وقتی کد رهگیری در سامانه مرکزی املاک و مستغلات ثبت می شد مبلغی بابت این کد واریز می شد اما از زمانیکه این سامانه در اختیار وزارت راه و شهر سازی قرار گرفته برای انجام معامله بین مستأجر و مؤجری که توافق دارند، دریافت کد رهگیری هزینه ای ندارد.

مهرزاد اضافه کرد: البته توجه داشته باشید در رجوع طرفین به مشاورین املاک، کمیسیون همچنان برقرار و این با مبلغ کد رهگیری متفاوت می باشد.

وی در ادامه ضمن اشاره به راه اندازی سامانه ثبت مجانی قراردادهای اجاره، اظهار داشت: مزیت این سامانه علاوه بر رصد بازار مسکن اینست که طرفینی که توافق دارند دیگر مبلغ کمیسیون را به املاک پرداخت نمی کنند چون رجوع ای به املاک ندارند.

وی خاطرنشان کرد: ما هم اکنون با دو مجموعه کد رهگیری مواجه هستیم؛ یکی مؤجر و مستأجر حقیقی که بر اساس سند شش دانگ و توافق مبادرت به گرفتن کد رهگیری می کنند و دیگری مشاورین املاک که از راه سامانه مرکزی مشاورین املاک برای سایر معاملات صورت می گیرد. قانونا و امنیت حقوقی قرارداد سامانه کد رهگیری مؤجر و مستأجر نسبت به کد رهگیری مشاورین املاک ضعیف تر است. چون در بنگاه املاک یک شخص ثالث بعنوان مشاور که از اطلاعات حقوقی تنظیم قرارداد برخوردار می باشد و می تواند در سامانه مالکیت را احراز کند و مشکلات حقوقی را کم کند، حضور دارد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این امکان پیگیری سو استفاده در قراردادهایی که در بنگاه ها تنظیم می شود توسط اتحادیه وجود دارد اما سامانه بین مستأجر و موجر چون زیر نظر اتحادیه نیست و تحت مدیریت اداره راه و شهرسازی است از راه اتحادیه قابل پیگیری نبوده و باید از اداره راه و شهرسازی اقدام نمود.

وی سفارش کرد: مردم برای امور ملکی و اجاره به واحدها و مشاورین دارای مجوز رجوع کنند. درست است که مبلغی را بابت کمیسیون پرداخت می کنند اما قراردادی که از راه بنگاه تنظیم می شود مطمئن تر و قوی تر خواهد بود.
1402/03/13
14:44:14
5.0 از 5
59
تگهای خبر: بازار , راه اندازی , مجوز , مسكن
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش