یك تحلیلگر اقتصادی مطرح كرد:

قدرتمند کردن بانک بریکس به نفع همه اعضاست

قدرتمند کردن بانک بریکس به نفع همه اعضاست آنی بازار: به گزارش آنی بازار، یکی از اقتصادانان اعتقاد دارد که بانک بریکس باید نقش بزرگتری ایفا کند.


به گزارش آنی بازار به نقل از راشا، تشپو کاگادیما، تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار داشت: بانک توسعه جدید (NDB) می تواند نقش کلیدی در ایجاد ارز مشترک برای گروه بریکس از اقتصادهای بزرگ درحال ظهور ایفا کند.
این بانک مستقر در شانگهای یک موسسه توسعه مالی چندجانبه است که در سال ۲۰۱۴ توسط کشورهای بریکس یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تاسیس شد.
به قول کاگادیما، تحلیلگر مستقل اقتصادی و انرژی، قدرتمندتر کردن بانک بریکس به نفع همه اعضای آن خواهد بود، اما ابتدا خود این گروه باید «نهادسازی» شود و منشوری عرضه نماید.
این کارشناس در حاشیه اجلاس سران بریکس در ژوهانسبورگ اظهار داشت: «تبدیل بریکس به یک ارگان منشور به مذاکرات در رابطه با ارز بریکس انگیزه می دهد».
کاگادیما بیان کرد که روند دلارزدایی از قبل شروع شده است و به کشورهای بریکس کمک خواهد نمود تا به سمت یک ارز واحد حرکت کنند، جایی که بتوانند نفوذ مستقیم داشته باشند، همینطور بتوانند از نظر ساختارهای اقتصادی کشورهای خود یک خط کنترل ایجاد کنند.
وی در همان زمان ادعا نمود که حداقل ۱۰ سال طول می کشد تا ارز واحد بریکس ظهور کند.
این اقتصاددان پیشنهاد کرد: «برای رهبران این گروه در این مقطع خاص به جای صحبت در مورد ارز بریکس، این ارزش وجود دارد که رنمینبی (یوان) چین بعنوان ارز تسویه حساب تجاری همینطور وام و سرمایه گذاری در نظر گرفته شود».
کاگادیما توضیح داد که یوان هم اکنون در سبد ارزهای ذخیره جهانی گنجانده شده است، در حالیکه ایجاد یک ارز قانونی جدید از صفر به صورت بالقوه پیچیدگی های قابل توجهی را با بانکهای مرکزی کشورهای بریکس به دنبال خواهد داشت.
وی اعتقاد دارد که با پذیرش واحد پول چین، بریکس می تواند کشورهای عضو خویش را از آشفتگی های اقتصادی هم دور نگه دارد.
به قول او آفریقای جنوبی به علت نوسانات ارز، تضعیف راند را بیشتر به علت استفاده از دلار احساس می کند. فکر می کنم اگر این اجلاس رنمینبی را تصویب کند، یک موج شوک جهانی خواهد بود.
با این حال، این اقتصاددان تصریح کرد که بانک توسعه ملی باید ظرفیت مالی خویش را افزایش دهد تا بتواند در آینده ارز بریکس منتشر کند.
به نظر وی، این مبادرت به کشورهای آفریقایی کمک می نماید که کمتر به غرب تکیه کنند چونکه نشان داده است که در توسعه یا پیشرفت هیچ اقتصادی در قاره آفریقا سودمند نبوده است.1402/06/05
13:03:10
5.0 از 5
245
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش