سازندگان از بازار مسکن خارج شدند

سازندگان از بازار مسکن خارج شدند به گزارش آنی بازار، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: چند سالی هم هست که هیچ مشوق بانکی تاثیرگذاری نداریم تا کسی که می خواهد یک واحد آپارتمانی را بخرد، بتواند از تسهیلات بانکی استفاده نماید.


داود بیگی نژاد در کافه خبر خبرگزاری آنی بازار در پاسخ به این پرسش که برخی روایت های میدانی حاکی از آنست که سازندگان درحال خروج از بازار مسکن هستند. شما هم یک چنین موضوعی را قبول دارید؟ آیا سازندگان درحال مهاجرت به بخش های دیگر شغلی هستند؟ گفت: در ارتباط با اینکه سازندگان از این شغل خارج شده اند، باید بگویم که در چند سال اخیر این مساله شدت بیشتری پیدا کرده است. در حقیقت کسانی که قبلا وارد بحث تولید مسکن شده بودند، امروز نیستند.
وی ادامه داد: چند عامل در این مساله دخیل بوده که سازندگان از تولید مسکن خارج شده اند. شاید اصلی ترین موضوع این باشد که هزینه های تولید مسکن سنگین شده است و دیگر، تولید مسکن از توان افراد یا چند نفر خارج شده است. هم اکنون هزینه ها با چند سال قبل خیلی متفاوت شده است. شما دقت کنید، نهایت این هزینه ها در قیمت تمام شده تاثیر دارد.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اشاره کرد: اما اینکه چرا افراد در صورتیکه یک ساختمان گران ایجاد می شود، در بخش ساخت وساز مسکن باقی نمی مانند، باید گفت به همان نسبت که هزینه تولید مسکن افزوده می شود، وزن قیمتی هم سنگین تر می شود. در این شرایط، به همان نسبت خواهان و درخواست کننده و مراجعه کننده برای خرید مسکن کمتر می شود. یعنی خواب سرمایه برای تولیدکننده افزایش می یابد.
بیگی نژاد عنوان کرد: حالا ما فقط در راستای تولید صحبت کردیم، اما شما می دانید که اگر برای یک ساختمانی بخواهیم شرایط تولید را فراهم نماییم، مدت زمان طولانی ای می بایست در شهرداری برای گرفتن پروانه ساختمانی طی نماییم. این مدت زمانی که طول می کشد تا سرمایه گذار به عنوان سازنده وارد بحث تولید شود و بتواند در نهایت سرمایه و سود خودرا استخراج کند، طولانی شده است.
وی متذکر شد: چند سالی هم هست که هیچ مشوق بانکی تاثیرگذاری نداریم تا کسی که می خواهد یک واحد آپارتمانی را بخرد، بتواند از تسهیلات بانکی استفاده نماید. از طرف دیگر، گاهی در بعضی مناطق و در یک مقطع زمانی، وام ها بی تاثیر شده است. یعنی چه وام را بگیرید و چه نگیرید، تاثیری ندارد، چونکه دردی را از شما دوا نمی کند.
مشروح گفت و گو با داود بیگی نژاد را (اینجا) بخوانید.
۲۲۳۲۲۵منبع:

1402/06/25
14:47:02
5.0 از 5
301
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش