کشاورزی کشور اقتصادی نیست

کشاورزی کشور اقتصادی نیست به گزارش آنی بازار، در صورت عدم سرمایه گذاری در قسمت کشاورزی، رشدی که در این بخش صورت بپذیرد به معنای اینست که در واقع داریم از منابع طبیعی مصرف می نماییم و این مورد مهمی است که نیازمند برنامه ریزی است.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، یکصد و سی و هفتمین نشست علمی-تخصصی پژوهشگاه توسعه و آینده نگری با عنوان «نقش موازنه تولید و مصرف محصولات کشاورزی در مهار تورم» با حضور مجتبی پالوج قائم مقام مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مدیر علمی، غلامحسین آقایان مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور برنامه ریزی و توسعه کشاورزی دانش بنیان و قاسم محمدی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل سابق کشت و صنعت مغان به عنوان سخنران اجرا شد.
در ابتدای نشست مجتبی پالوج، قائم مقام مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تاریخچه ظهور مفهوم تورم، اظهار داشت: پیدایش این پدیده در اروپا به سده نوزدهم میلادی بازمی گردد در حقیقت تورم یک پدیده اروپایی بشمار می رود که برای پوشش هزینه های جنگ، دولت های اروپایی مبادرت به چاپ پول کردند و این پول های بی پشتوانه به پدیده تورم منجر گردید.
وی با اشاره به سه دسته بندی از پدیده تورم، اضافه کرد: گاهی تورم حاصل فزونی پول، گاهی حاصل فزونی تقاضا و گاهی حاصل فزونی نرخها است. در این میان باید توجه داشت فارغ از این سه دسته، تورم در مجموع سبب سفته بازی، کاهش امید، کاهش جذابیت دارایی پولی و… می شود، بدین سبب سیاستمداران همیشه در پی کاهش تورم هستند و در این بین لازم است بدانیم برخورد با تورم باید ریشه ای باشد نه مقطعی.
این محقق در ادامه به اهمیت مقوله کشاورزی و مواد غذایی اشاره نمود و افزود: بحث امنیت غذایی و خودکفایی در امنیت غذا و اطمینان از غذای سالم باید مورد توجه ویژه سیاست گذاران حوزه کشاورزی و سلامت جامعه باشد. جالب است بدانیم پیش از انقلاب بخش کشاورزی کشور در مجموع ۲۵ میلیون تن تولید داشت و اکنون این رقم به ۱۲۵ میلیون تن تولید رسیده است. در این جهت اقدامات گسترده ای صورت گرفته است، به عنوان مثال در تولید ماهی پیش از انقلاب زیر ۵۰ هزار تن تولید را تجربه کرده ایم که این عدد اکنون بیش از ۱.۲ میلیون تن رسیده و برنامه ریزی انجام شده برای افزایش تولید تا مرز ۱.۸ میلیون تن در قالب برنامه هفتم صورت گرفته است با اینحال باید به محدودیت های اقلیم نیز توجه ویژه داشته باشیم.
پالوچ همین طور به مقوله الگوی مصرف مواد غذایی اشاره نمود و اظهار داشت: استفاده مردم از مواد غذایی تابعی از درآمد، تبلیغات و… است که همگی در جای خود دارای اهمیت خاص است. بانک جهانی در هر دو هفته گزارشی از تورم مواد غذایی منتشر می کند که بررسی این گزارش ها نشان میدهد افزایش قیمت های مواد غذایی یک پدیده جهانی است؛ ولی باید توجه داشت که این مساله جهانی باتوجه به مسائل اقتصادی ما در کشور مزید مشکل برای مردم شده است که می توان با مدیریت درست از این پدیده گذر کرد.
سیاست ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه
در ادامه این جلسه غلامحسین آقایا، مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور برنامه ریزی و توسعه کشاورزی دانش بنیان با اشاره به ماموریت رصد توازن میان تولید و مصرف مواد غذایی، اظهار داشت: امروزه دنیا به این نتیجه رسیده است که امنیت غذایی مساوی با امنیت ملی است خصوصاً پس از کرونا و جنگ های صورت گرفته، این مساله مهم تر از قبل شده است.
وی با اشاره به نقشه تولید و مصرف مواد غذایی تحت عنوان پروژه افرازبندی، اظهار داشت: رشد تجمعی بخش کشاورزی بصورت میانگین در سالهای اخیر ۲۹ درصد بوده است که این میزان رشد، بخش کشاورزی را از بخش نفت و صنعت جلوتر برده است. درعین حال در بخش سرمایه گذاری وضعیت مطلوبی را در بخش کشاورزی تجربه نکرده ایم. باید توجه داشته باشیم در صورت عدم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، رشدی که در این بخش صورت بپذیرد به مفهوم این است که در حقیقت داریم از منابع طبیعی مصرف می نماییم و این مساله مهمی است که نیازمند برنامه ریزی است.
وی با اشاره به زنجیره تامین در بخش کشاورزی، اضافه کرد: خرید بالای ۱۰ میلیون تن گندم در کشور و پیش بینی های سال آینده نیز همین روند خوب تولید را نوید می دهد و برمبنای بررسی مدلهای هواشناسی خوشبختانه وضعیت تولید گندم در کشور مطلوب خواهد بود. همین طور برمبنای مدلهای ارزیابی، بررسی وضعیت بارش ها، رطوبت خاک و وضعیت سدها، امسال و سال آینده شرایط خوبی را در بخش کشاورزی پیش رو خواهیم داشت.
آقایا افزود: در این شرایط باید به فکر راندمان باشیم، پیش بینی شرایط بهره ور و بسته های حمایتی در عرصه گندم شرایط خوبی را نوید می دهد. البته سیاست های عرضه نان به اجزای دیگر نیاز دارد که باید به آنها توجه کرد.
وی با اشاره به نمودار قیمت شیر در ماه های مختلف سال، اضافه کرد: به عنوان مثال در سال ۱۴۰۱ با افزایش نرخ ارز یک افزایش نرخ در حوزه تولید شیر را تجربه کردیم، با این وجود در چند ماه گذشته محصولات لبنی زیر قیمت مصوب وارد بازار شده است. برمبنای بررسی مدلهای موجود در عرصه مصرف مواد غذایی، مصرف گوشت مرغ جایگزین مصرف گوشت دام سبک و سنگین شده است.
این محقق با اشاره به محدودیت دام مولد و تله قیمت خوراک دام در سال قبل و قیمت تمام شده دام، اظهار داشت: برای ایجاد موازنه در تولید و مصرف محصولات کشاورزی و مهار تورم، پشتیبانی از تولیدکننده باید همیشه مورد توجه ویژه باشد.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: با بررسی تمام مدلهای موجود در وضعیت تورم باید یارانه تولیدکننده را حفظ نماییم و باید بدانیم یارانه تولید مهم تر از یارانه بخش مصرف است و همین طور نرخها با سرعتی که بالا می روند با همان سرعت پایین نمی آیند. در بخش کشاورزی باید توجه داشت که تعدادی از تولیدکنندگان گرفتار نوسان و حذف می شوند. با این وجود سیاست ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه هدف وزارت جهاد کشاورزی است که خوشبختانه اجرا شده است و درعین حال باید دقت کنیم حالا دولت وارد خرید مرغ بشود تا نرخها گرفتار افت نشوند. در مجموع باید به موازنه قیمت تولید و مصرف و صرفه تولید توجه گردد. این پدیده در روغن و دانه روغنی و حتی در ماه های برداشت برنج نیز باید مورد توجه باشد تا تولید به هیچ عنوان گرفتار لطمه نشود.
وی با اشاره به محصول سیب زمینی امسال اظهار داشت: لازم به ذکر است تولید سیب زمینی می تواند در بخش صادرات مورد بهره برداری ویژه قرار گیرد، چونکه برمبنای برآوردهای صورت گرفته، کشور روسیه نیازمند سیب زمینی است و در این بین کشورهای پاکستان و ترکیه نمی توانند این نیاز را برآورده کنند. بدین سبب با انبارداری درست می توان از این فرصت استفاده نمود. باید توجه داشته باشیم بخش کشاورزی صنعت نیست که یک سو نهاده وارد شود و از طرف دیگر بطور مکانیزه محصول بیرون رود، بلکه چندین ماه زمان لازم است تا به تولید محصول منجر شود.
آقایا افزود: بحث افرازبندی زمانی و مکانی در بحث کشاورزی می تواند مورد توجه باشد. اگر بتوانیم شرایط تولیدات کشاورزی را تسهیل نماییم و با راهبرد درست عمل نماییم و شرایط سود حاشیه بازار را برای کشاورز در نظر بگیریم، می توانیم مقوله امنیت غذایی را تا حدود زیادی کنترل نماییم و در این بین باید بدانیم قیمت ثابت در بخش تولید کشاورزی جواب نمی دهد. قیمت گذاری باید در یک طیف مقاومتی و حداکثری باشد. به عنوان مثال اگر ۱۰ درصد تولید مرغ هم کاهش پیدا کند عددی نزدیک به ۲۵۰ هزار تن مرغ می شود که این میزان را از هیچ جای دنیا نمی شود جمع آوری کرد؛ بدین سبب به هر ترتیبی شده است باید میزان و حجم تولید را حفظ نماییم تا به دو هدف امنیت غذایی و مهار تورم نائل شویم.
آیا زنجیره تولید محصولات کشاورزی شکل گرفته است؟
در ادامه این جلسه قاسم محمدی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل سابق کشت و صنعت مغان اظهار داشت: موازنه تولید و مصرف مواد کشاورزی به شکلی شده است که هم تولیدکننده احساس زیان می کند و هم مصرف کننده احساس می کند هزینه بالایی را پرداخت می کند. بنظر می رسد کشاورزی ما اقتصادی نیست بلکه روند وضعی دارد.
وی افزود: افزایش نرخ رشد و کنترل تورم باید مورد توجه باشد و تولید را حفظ کرد. نگاه تاجرمنشانه در بعضی از مواقع مانع حداکثر تولید می شود. همین طور مدیریت مقوله آب نیازمند برنامه ریزی دقیق است و باید به سمت آبیاری زیر سطحی حرکت نماییم.
محمدی، با اشاره به راهبردهای بخش کشاورزی، اظهار داشت: در بخش راهبردها باید در ابتدا پرسید آیا زنجیره تولید محصولات کشاورزی شکل گرفته است؟ دراین بین باید روی بحث آب توجه خاص داشته باشیم. شهرک های کشاورزی اکنون ناقص مانده و سرمایه گذاری های ناقص و به مرحله تولید و بهره دهی نرسیده سبب عدم سود اقتصادی حاصل از این طرح ها سبب تورم شده است. به عنوان مثال تبدیل شکر فله به شکر خانواده با چندین دستگاه صنعتی می تواند محقق شود. همین طور باید نقش مردم را به درستی به آنها بگوییم. بازچرخانی و بازیافت محصولات نیز باید مورد توجه واقع شود و اصلاح نهاد حقوقی بخش کشاورزی در ایران در عرصه های مختلف باید موردتوجه قرار گیرد.
وی با اشاره به این که دانش بنیان ها می توانند با تولید بذر و نهال مقاوم و متناسب با اقلیم ایران، به راندمان بیشتر و کنترل قیمت تمام شده و مهار تورم در این بخش کمک کنند، اظهار داشت: لازم است به سمت آبیاری زیر سطحی حرکت نماییم. در حقیقت این آبیاری کمک می نماید تا مشکل آب حل و زمین نم دار شود.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس هشتم با اشاره به مدلهای کاهش هزینه اضافه کرد: برنامه ریزی برای حضور متخصصان در مزارع تولید و پشتیبانی از کشاورز باید مورد توجه واقع شود و همین طور باید سیستم های بروکراسی به نحوی اصلاح گردد تا مسئله کشاورز حل شود.
وی با اعلان اینکه کشاورزی ریسک بالایی دارد، اظهار داشت: توجه به این بخش برای دولت ضرورت دارد.
وی با اشاره به این که زنان می توانند در حوزه کشاورزی وارد شوند و موفق هم باشند، اشاره کرد: اگر بانکها همراهی لازم را داشته باشند می توانند مسائل بخش کشاورزی را مرتفع کنند. همین طور رشد تولید و مصرف پایدار نباید فراموش شود.
محمدی در آخر اظهار داشت: همراهی و حمایت های ریاست جمهوری با مجموعه کشت و صنعت مغان این مجموعه عظیم را تبدیل به مجموعه ای سودرسان و فعال کرد که این اقدامات با تلاش جوانان این مرز و بوم رقم خورد.


منبع:

1402/06/30
13:28:51
5.0 از 5
224
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش