خبر جدید معاون وزیر كار برای كارگران:

لایحه اصلاح قانون کار بزودی به دولت ارائه می شود

لایحه اصلاح قانون کار بزودی به دولت ارائه می شود آنی بازار: وزیر کار در نشست شورای عالی کار در 28 اسفند ماه از ارسال لایحه اصلاح ماده 41 و 167 قانون کار به مجلس بعد از تعطیلات عید با قید فوریت آگاهی داد.معاون روابط کار خبر داد، لایحه پیشنهادی اصلاح موادی از قانون کار برای تعیین مزد کارگران به زودی به دولت ارائه می شود.

تسنیم در گزارشی نوشت: روزهای آخر اسفند ۱۴۰۲ بود که وزیر کار در جلسات تعیین دستمزد از اصلاح موادی از قانون کار پیرامون دستمزد کارگران آگاهی داد.

وزیر کار در نشست شورای عالی کار در ۲۸ اسفند ماه از ارسال لایحه اصلاح ماده ۴۱ و ۱۶۷ قانون کار به مجلس بعد از تعطیلات عید با قید فوریت آگاهی داد.

اکنون پس از تعیین دستمزد مجدداً صولت مرتضوی، وزیرکار به این مساله اشاره کرده و بیان کرده است: حقوق کارگری که روی اسکله کار می کند با کارگری که زیر کولر کار می کند، باید متفاوت باشد.

مرتضوی اظهار داشت: قانون اصل را در تعیین حقوق بر سه جانبه گرایی گذاشته است. شش ماه بود که بدنبال اجرای مزد منطقه ای و بخشی بودیم، اما به درخواست یک گروه آنرا اجرا نکردیم. بدنبال اصلاحات روند تعیین حقوق تا دوسال آینده هستیم و برای رفع شبهات پیشنهاد اصلاح دو ماده ۴۱ و ۱۴۷ قانون کار را به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهیم کرد.

گفتنی است، در پروسه تعیین دستمزد یکی از ایرادهای تشکل های کارگری عدم حق رأی برابر در پروسه تعیین مزد است که رعیتی فرد معاون روابط کار خبر داد، با اصلاح ماده ۱۶۷ قانون کارسه نفر نماینده از سه تشکل کارگری کشور می توانند به عدالت و تساوی در شورای عالی کار حق رأی و امضا داشته باشند.

همچنین رعیتی فرد، معاون روابط کار بیان کرده است: لایحه پیشنهادی اصلاح مواد ۴۱ و ۱۶۷ قانون کار درحال آماده سازی است و به زودی به دولت ارائه می شود.

در ماده ۴۱ درباب نحوه تعیین حقوق دستمزد کارگران، فاکتورهای مشخص و شفاف وجود ندارد، به عنوان مثال؛ طبق تغییراتی که در احکام دائمی برنامه توسعه پنج ساله انجام شده، مرجع رسمی آمار کشور مرکز آمار ایران اعلام شده است، ولی در ماده ۴۱ هنوز به بانک مرکزی اشاره دارد که باید دراین زمینه اصلاح گردد.

رعیتی فرد با اشاره به اتهامات واهی وارد شده به شورای عالی کار در سالهای اخیر اظهار داشت: از این جهت دولت می خواهد در قالب یک لایحه از ظرفیت وجود نمایندگانی از آحاد و اقشار مختلف در مجلس شورای اسلامی برای تعیین دستمزد کارگران استفاده نماید.


1403/01/10
14:58:26
5.0 از 5
114
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش