وضعیت بازار خرید و فروش مسكن

وضعیت بازار خرید و فروش مسكن به گزارش آنی بازار بررسی های میدانی می گوید افزایش قیمت مسكن عمدتا در محله های میانی تهران رخ داده تا مناطق بالای شهر؛ با این حال در برخی مناطق هم تغییر چشمگیری در قیمت ملك دیده نشده است.


بررسی های میدانی از سطح شهر نشان می دهد قیمت مسكن در روزهای اخیر پس از یك دوره افزایش كمتر از ۱۰ درصدی، متوقف مانده و آنچه به عنوان نشانه های رونق بازار مسكن ذكر می شد، به نوعی به ضد خود تبدیل شده و عملا ركود را بر این بازار حاكم كرده است.
بر اساس این گزارش در حالی كه بسیاری از كارشناسان مسكن معتقد بودند كه پس از یك دوره ركود طولانی، حباب بازار مسكن از بین رفته و قیمت های فعلی به قدرت خرید مردم نزدیك شده است، اما با آغاز پرداخت تسهیلات بدون سپرده ۱۲۰ میلیون تومانی خرید مسكن در تهران و ۱۰۰ میلیون تومانی در كلانشهرها، برخی دلالان به افزایش قیمت ها روی آورده‌اند كه سبب خنثی شدن اثر این وام ها شده است.
بررسی‌های میدانی نشان می دهد با افزایش قیمت ها در مناطق پرطرفدار پایتخت، از تعداد معاملات در این مناطق كاسته شده و تسهیلات بانكی خرید مسكن به هیچ عنوان با اعداد وارقام فروش ملك در این محله ها همخوانی ندارد.
همچنین الگوی علاقه مندی مردم به محله ها و مناطق میانی بیشتر است.
گیشا هم ردیف منطقه یك: واحد نوساز متری ۱۰ میلیون تومان!
به عنوان نمونه در یكی از خیابان های فرعی گیشای تهران واحد نوساز ۱۷۵ متری به قیمت یك میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از سوی مشاور املاك فایل شده است به عبارت دیگر این واحد ۱۰ میلیون و ۲۸۵ هزار تومان در هر مترمربع قیمت گذاری شده كه بیش از ۳ میلیون تومان در هر متر با سایر املاك این منطقه متفاوت است.
گذشته از قیمت گذاری برخی واحدهای مسكونی خاص در گیشا، بیشتر قیمت ها در این منطقه از ۷ میلیون و ۵۰۰ تا ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در نوسان است كه در مقایسه با متری ۵ و نیم تا ۶ میلیون تومان در ماه های منتهی به سال ۹۵، رشدی حدودا ۴۰ درصدی را نشان می دهد.
این در حالی است كه قیمت مسكن در این منطقه در ۶ ماه پیش كمتر از ۶ میلیون تومان در هر متر مربع بود. به عنوان نمونه یكی از واحدهای مسكونی زیر ۱۰ سال ساخت در گیشا در تاریخ دی ماه سال ۹۵ به مساحت ۱۱۰ متر مربع، ۶۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود كه تقریبا ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر متر مربع تخمین زده می شود. همچنین یك واحد مسكونی دوخوابه نوساز ۶۰ متر مربعی در این منطقه در تاریخ خرداد ماه امسال ۴۲۰ میلیون تومان نرخ گذاری شده بود كه حدودا ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع برای فروش فایل شده بود.
گفتنی است مشاوران املاك این محله علت افزایش ناگهانی قیمت مسكن در گیشا طی دو ماه گذشته را افزایش تقاضای خرید علی رغم كمبود عرضه عنوان كردند. این موضوع بیشتر برای واحدهای مسكونی ۱۰ تا ۱۵ سال ساخت صدق می كند كه به علت ارزان تر بودن، متقاضی خرید بیشتری دارند ولی مالكان كه با كثرت تقاضای ناگهانی مواجه شدند، قیمت ها را تا ۴۰ درصد افزایش داده اند كه این وضعیت قبلا در این منطقه بی سابقه بوده است.
شهرآرا: واحد نوساز متری ۷ و نیم میلیون تومان
از دیگر مناطق پر استقبال برای خریداران در تهران، محله ستارخان و منطقه ۵ است. در این منطقه كه دامنه وسعت آن بسیار زیاد است، تفاوت قیمت ها نیز پرنوسان به نظر می رسد. به گونه ای كه در برخی محله های ستارخان واحدهای قدیمی تر تا متری ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نیز دیده می شود. به عنوان نمونه یك واحد ۵۵ متر مربعی ۲۰ سال ساخت در نزدیكی میدان توحید ۲۰۰ میلیون تومان برای فروش فایل شده است؛ اما در محله های شهرآرا و پاتریس لومومبا و همچنین در محله برق آلستوم در خیابان ستارخان، واحدهای نوساز تا متری ۷ و نیم میلیون تومان نیز قیمت گذاری شده اند.
این در حالی است كه برخی واحدهای مسكونی حدودا ۱۰ سال ساخت واقع در محله شهرآرا در زمستان سال گذشته با متری ۴ تا ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله می شده است. اما همین واحد مسكونی در تیرماه به متری ۵ و نیم میلیون تومان رسیده كه رشد عجیب ۲۵ درصدی قیمت مسكن در یكی از محلات غرب تهران را نشان می دهد.
سلسلبیل شمالی: قیمت خوب فروش بالا
محله سلسبیل شمالی كه از دیرباز مورد توجه قشر متوسط پایتخت نشین قرار دارد، از معدود محله های تهران است كه حتی در در دوره اوج ركود بازار مسكن، با استقبال خریداران مواجه بود.
از آنجایی كه تراكم جمعیتی در این منطقه بالاست، واحدهای نوساز عمدتا ساختمان هایی هستند كه در اثر تجمیع مالكان چند بلوك ساختمانی مجاور و تخریب و نوسازی ساختمان جدید ایجاد شده اند. به همین دلیل، قیمت ملك در این منطقه چندان بالا نیست اما واحدهای نوسازی هم هستند كه سازندگان توانسته اند تا متری ۵ میلیون تومان آن را به فروش برسانند.
با این حال بسیاری از واحدهای مسكونی محله سلسبیل شمالی در بازه قیمتی ۳ و نیم تا ۴ میلیون تومان بوده و افزایش قیمت اخیر مسكن در محلات مختلف منطقه سلسبیل شمالی حتی در دو ماه اخیر كه میزان خرید و فروش ملك به گفته مشاوران املاك این محله افزایش تصاعدی داشته، به صورت ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در هر متر مربع متفاوت است كه رشد كمتر از ۵ درصد را نشان می دهد.
خیام و مولوی؛ مظلوم حتی در قیمت ملك
علی رغم وجود نشانه هایی مبنی بر خروج بازار مسكن از ركود، اما برخی ساكنان محلات مناطق جنوبی تهران همچنان از فروش نرفتن املاك خود ناراضی هستند.
سامانه جامع املاك تهران نشان می دهد قیمت ملك در مناطق ۱۱ و ۱۲ به خصوص در محلات خیام و مولوی كه بازار اصلی پایتخت محسوب می شوند، رشدی نداشته است.
به گفته یكی از مشاوران املاك قدیمی خیابان مولوی، به دلیل تفاوت سلیقه مردم در انتخاب محل سكونتشان، بسیاری از ساكنان این مناطق متقاضی فروش و جابه جایی به دیگر مناطق تهران هستند اما بعضا ماه هاست كه ملك خود را برای فروش فایل كرده اند ولی خریداری وجود ندارد.
در حال حاضر واحد مسكونی نوساز در مولوی تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رود اما واحدهای مسكونی قدیمی تر حتی كمتر از این قیمت نیز خرید و فروش می شوند. به عنوان نمونه بر اساس اعلام سامانه جامع املاك تهران، واحد مسكونی ۵۰ متری نوساز در منطقه ۱۲ پایتخت، ۱۱۵ میلیون تومان (۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در هر متر مربع) در ابتدای تیرماه به فروش رفته است. با این حال بر اساس اطلاعات همین سامانه، فروش واحد مسكونی ۷۰ متری ۱۲ سال ساخت به قیمت ۱۳۳ میلیون تومان (متری یك میلیون و ۹۰۰ هزار تومان) نیز در سه ماه قبل گزارش شده است.
نارمك؛ بدون نوسان قیمت
اگرچه محله نارمك و میدان های متعدد این منطقه همگی جزء مناطق پراقبال و جذاب برای ساكنان شرق تهران به شمار می رود، با این حال به نظر می رسد افزایش قیمت بیشتر دامان غرب تهران را گرفته است و شرق نشینان ارزان تر می توانند همسایه رئیس جمهور سابق شوند.
واحدهای مسكونی منطقه نارمك در دو سال گذشته افزایش قیمت خاصی نداشته و عمدتا در محلات محتلف از ۴ تا ۵ میلیون تومان در نوسان است. به عنوان مثال هر متر مربع واحد مسكونی در میدان ۷۲ (محله رئیس جمهور سابق) ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شود. بر اساس اعلام سامانه املاك پایتخت، واحد مسكونی ۸ سال ساخت در نارمك در تیرماه ۲۵۸ میلیون تومان (۴ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان در هر متر مربع) به فروش رفته است. این در حالی است كه بر اساس اطلاعات همین سامانه، واحد مسكونی با شرایط مشابه در زمستان سال گذشته نیز با قیمت مشابه معامله شد.
منطقه ۲۲: متری ۷ میلیون تومان با ویوی دریاچه
منطقه ۲۲ تهران كه به نظر می رسد بیشترین فضای سبز و بهترین آب و هوای پایتخت را به ساكنانش هدیه می دهد، از مناطقی است كه طی سال های اخیر از تاخت و تاز انبوه سازان بی نصیب نمانده است. وجود تعداد زیادی برج های بالای ۱۲ طبقه در این منطقه، جمعیت زیادی را به خود فراخوانده است. با این حال در سال های اخیر به دلیل عرضه فراوان مسكن در این منطقه قیمت مسكن افزایش نیافته است.
این در حالی است كه به خاطر وجود دریاچه شهدای خلیج فارس، برخی آپارتمان های طبقات بالای برج های رو به دریاچه با قیمت گزافی به فروش می روند كه بعضا تا متری ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز برای فروش فایل شده اند. اما این قیمت ها بیشتر به واحدهای رو به دریاچه تعلق دارد؛ هرچه آپارتمان ها از دریاچه چیتگر دورتر ساخته شده باشند، قیمت ها نیز كاهش می یابد.
در این منطقه تنوع قیمت املاك به حدی زیاد است كه مشتری می تواند با هر مقدار بودجه، ملك مورد نظر خود را خریداری كند؛ چه آنهایی كه علاقه مند به سكونت در واحدهای لوكس هستند و چه آنهایی كه می خواهند در آپارتمان های معمولی و ارزان قیمت زندگی كنند. به طوری كه برخی فایل های فروش، آپارتمان های با قیمت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در هر متر مربع را معرفی می كنند همچنین برخی فایل ها واحدهای متری ۴ و نیم میلیون تومان، ۵ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان، ۶ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان تا ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز برای فروش به خریدار ارائه می دهند كه تنوع قیمتی در این منطقه را نشان می دهد.
یكی از مشاوران املاكِ منطقه ۲۲، بیشترین افزایش قیمت قیمت مسكن دو ماه اخیر در این منطقه را ۴۵ درصد می داند كه عمدتا به واحدهای نوساز اطراف دریاچه شهدای خلیج فارس مربوط می شود اما به گفته این مشاور املاك، برخی واحدهای مسكونی این منطقه با عدم افزایش قیمت نیز مواجه بوده اند كه بیشتر واحدهای مسكونی قدیمی تر در محله المپیك را شامل می شود كه همچنان با قیمت های ماه های منتهی به سال ۹۶ (متری ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان) منتظر خریدار هستند.
1396/04/21
16:41:08
5.0 از 5
5145
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش