خرید 8 9 میلیون تن گندم از كشاورزان كشور، دولت مجوزی برای افزایش قیمت نان نداده

خرید 8 9 میلیون تن گندم از كشاورزان كشور، دولت مجوزی برای افزایش قیمت نان نداده آنی بازار: مشهد- ایرنا- مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شركت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: امسال حدود هشت میلیون و 900 هزار تن گندم از كشاورزان خریداری و 116 هزار میلیارد ریال وجه محصول به آنان پرداخت گردید.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا یزدان سیف روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در مشهد اضافه كرد: بیش از 80 درصد گندم مزبور از خرده كشاورزانی خریداری شده است كه زیر پنج تن محصول برداشت داشته اند.
وی اظهار داشت: این به آن مفهوم است كه دولت 116 هزار میلیارد ریال پول بین خانواده های كشاورزان خرد كشور توزیع كرده است؛ پس می توان اظهار داشت كه تولید گندم علاوه بر اقتصادی بودن مقوله ای اجتماعی است كه باعث تقویت اقتصاد روستاها و ماندگاری روستاییان می گردد و بر این اساس با خرید گندم داخلی، ارزش افزوده آن نصیب تولید كننده داخلی می گردد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی افزود: رویكرد تولید گندم در كشورهای جهان نشان داده است تولید غذا در داخل مورد توجه دیگر كشورهای جهان هم قرار دارد و ما هم باید بتوانیم امنیت غذایی را در داخل رقم بزنیم در غیر این صورت ممكن است وضع ذخیره گندم كشور مانند سال 91 یا 92 شود كه تا 10 روز بیشتر گندم در كشور ذخیره نداشتیم.
سیف اظهار نمود: باید نسبت به مساله تولید، نگاه عالمانه و بلندمدت داشت چون كه اگر در آینده میزان تولید گندم روسیه به هر دلیلی 10 میلیون تن كاهش پیدا كند، قیمت جهانی گندم بالا خواهد رفت.
وی با اشاره به برخی اظهارات در مورد پایین بودن كیفیت گندم تولید داخل، اظهار داشت: بر مبنای استانداردهای جهانی كیفیت گندم برپایه میزان پروتئین آن از یك تا سه درجه بندی می گردد كه بر این اساس در سال 95 درجات مزبور به ترتیب 42، 25 و 33 درصد از گندم خریداری شده این شركت از كشاورزان را شامل می شده است.
سیف این نسبت را مطابق با استانداردهای تولید گندم در دیگر كشورها عنوان نمود و اظهار داشت: مقایسه گندم تولیدی با گندم وارداتی از آن جهت كه معمولا كشورهای صادركننده گندم درجه یك و مرغوب خویش را صادر كرده و حتی مشوق های صادراتی هم برای آن در نظر می گیرند، به كلی غلط است.
وی عمده گندم تولیدی استانهای گلستان، خوزستان، فارس و اردبیل را درجه یك عنوان و بیان كرد: برای تولید نان با كیفیت به روش نان تخت كه در كشور معمول است، كیفیت گندم داخلی برای این نوع نان مناسب است.
این مقام مسئول ادامه داد: از طرفی در سال 91 حدود 7. 5 میلیون تن گندم وارد كشور شد اما در كیفیت نان تولیدی تفاوتی حاصل نشد بنابراین به نظر می رسد اظهارات صورت گرفته در مورد كیفیت گندم داخلی بدون پایه و مبتنی بر فرضیات ذهنی است و شاید هم بیان این اظهارات منافعی را برای برخی بوجود می|آورد.

* دولت مجوزی برای افزایش قیمت نان نداده
معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: دولت به هیچ وجه مجوزی برای افزایش قیمت نان نداده و تنها به علت آنكه نان در سه سال قبل افزایش قیمتی نداشته و از سویی هزینه های نانوایی ها بالا رفته، این بحث در كارگروه تنظیم بازار به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شده است.
سیف اضافه كرد: این كارگروه مقرر كرد وضعیت قیمت ها توسط استانداران در طول زنجیره تولید بررسی و در صورت ضرورت تا 15 درصد افزایش قیمت نان اعمال شود كه البته ممكن است این بررسی به افزایش قیمت نان منجر نشود اما این مورد متاسفانه به گونه ای اطلاع رسانی شد كه گویا استانداران برپایه مصوبه دولت قیمت را می افزایند.
وی در مورد تامین كسری گندم مورد نیاز خراسان رضوی هم اظهار داشت: این استان سال گذشته گندم مصرفی 20 ماهه خویش را ذخیره كرده بود ولی امسال تنها به اندازه مصرف 9 ماه گندم در انبار دارد، بنابراین این كسری گندم مورد نیاز خراسان رضوی، از گندم با كیفیت استانهای خوزستان و گلستان جبران می گردد.

*خرید هشت هزار میلیارد ریال دانه روغنی از كشاورزان
معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: امسال نزدیك به 300 هزار تن دانه روغنی به ارزش هشت هزار میلیارد ریال از كشاورزان خریداری شد و حال آنكه قبلا همین میزان دانه روغنی به كشور وارد می شد.
سیف همینطور با اشاره به تولید شكر در كشور، افزود: در حوزه شكر خام با تولید یك میلیون و 650 هزار تن در سال 95 ركورد 50 ساله تولید این محصول شكسته شد.
وی به واردات 1. 2 برابر مصرف شكر در یكی از سالهای ابتدایی دهه نود اشاره كرد و اظهار داشت: با آن واردات كارخانجات تولید شكر در كشور در آستانه تعطیلی قرار گرفت اما امسال 6. 5 میلیون تن چغندر تابحال از كشاورزان تحویل گرفته شده و پیش بینی می كنیم این رقم تا آخر فصل خرید به هفت میلیون تن برسد.
سیف ادامه داد: فعالیت كارخانه های چغندر قند رونق گرفته است و كارخانه تولید شكر خوزستان كه در هفته گذشته، بعد از هفت سال تعطیلی، دوباره شروع به كار كرد كه این نشان از رونق كشاورزی در این حوزه دارد.
رئیس هیات مدیره شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: از اردیبهشت سال آینده خرید تضمینی محصولات كشاورزان آغاز می گردد و هم اكنون در حال برنامه ریزی برای آن هستیم.
سیف اضافه كرد: تخمین زده می گردد در سال 97 حدود 13 میلیون تن گندم و 500 هزار تن دانه روغنی از كشاورزان خریداری شود.
خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
3221/5132


1396/09/23
02:09:30
5.0 از 5
4725
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش