بازار خرید و فروش خودروسازان

بازار خرید و فروش خودروسازان به گزارش آنی بازار با وجود آن كه بازار خودروی كشور روزهای بی‌رمقی را می گذراند، اما بررسی آمار تولید نشان می‌دهد كه خودروسازان وضعیت مطلوبی در فروش دارند.


بر این اساس بیشتر فعالان بازار امیدوار بودند با پایان ماه رمضان و آغاز سفرهای تابستانی بازار خودرو همچون سال‌های گذشته رنگ رونق به خود ببیند؛ این در شرایطی است كه شیوه‌های متنوع فروش خودروسازان منجر به آن شده كه سر نمایشگاه‌های خودرو بی‌كلاه بماند و فروش در بازار خودرو همچنان بی‌رمق باشد. آنگونه كه به‌نظر می‌رسد، عرضه زیاد و فروش اقساطی خودرو از سوی خودروسازان موجب شده كه تمایل مشتریان به خرید مستقیم از شركت‌های خودروساز افزایش پیدا كند؛ به‌طوری‌كه آنها تمایل دارند خودرو را به‌صورت مستقیم از كارخانه خریداری كنند تا از شرایط متنوع فروش تولیدكنندگان بهره‌مند شوند. به این ترتیب از آنجا كه خودروسازان همچنان بر تنوع ابزارهای فروش به‌منظور جذب منابع مالی تاكید دارند؛ بنابراین نمی‌توان امیدی به رونق معاملات در بازار خودرو داشت؛ در شرایطی نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت امید خود برای رونق فروش در فصل تابستان را از دست داده‌اند كه قیمت‌ها در بازار نیز تغییراتی را به خود ندیده است. آنگونه كه به‌نظر می‌رسد عرضه متناسب خودرو از یكسو و نبود تقاضا از سوی دیگر موجب شده بازار روزهای آرامی را سپری كند.
 
ثبات در بازار داخلی‌ها
 
به بازار برویم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در هفته جاری به‌چه شكل بوده و چه افت و خیزی در نمودار قیمتی خودروها رخ داده است. آن‌طور كه فعالان بازار عنوان می‌كنند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود كه نشان از ثبات قیمت این خودرو طی هفته جاری دارد. از سوی دیگر مدل صندوقدار این خودرو نیز هم‌اكنون ۳۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پژو ۲۰۷ نیز كه فعلا تنها در مدل دنده‌ای روانه بازار شده، ۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. نكته عجیب در مورد ۲۰۷ اینكه نام این محصول نه در لیست خودروهای تولیدی كشور به چشم می‌خورد و نه در گزارش كیفی.آن‌طور كه فعالان بازار روایت می‌كنند، در حال حاضر پراید مدل ۱۳۱ كه تغییر خاصی در قیمت آن طی هفته جاری ایجاد نشده، قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دارد. مدل ۱۱۱ (پرایدهاچ‌‌بك) نیز ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود كه از ثبات قیمت این خودرو حكایت دارد. از بازار تیبا هم خبر می‌رسد كه این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد؛ بنابراین تیبا ثبات قیمت را طی هفته جاری تجربه كرده است. در این میان تندر-۹۰‌ها نیز هفته‌ای آرام را به انتها رسانده و تغییر قیمت خاصی را تجربه نكرده‌اند. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E2 پارس‌خودرو قیمتی برابر با ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد؛ این در حالی است كه مدل ایران خودرویی آن حدود یك میلیون تومان ارزان‌تر به دست مشتریان می‌رسد. هر دو خودرو در مقایسه با هفته گذشته تغییر قیمت خاصی را به خود ندیده‌اند.همچنین پارس تندر نیز قیمتی برابر با ۴۳ میلیون تومان دارد كه نشان می‌دهد این محصول در مقایسه با هفته گذشته، تغییر قیمتی تجربه نكرده است. فعالان بازار اما در مورد تندر-۹۰ اتومات هم عنوان می‌كنند كه این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۹ میلیون تومان دارد و این یعنی تغییری در قیمت آن حاصل نشده است. همچنین ساندرو نیز كه عضوهاچ‌‌بك خانواده تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بازار دارد كه این موضوع از ثبات قیمت خودروی مدنظر در بازار حكایت می‌كند. اما به گفته فعالان بازار، پژو ۴۰۵ هم‌اكنون حدود ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد كه نشان‌دهنده افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو طی هفته جاری است.
 
آنگونه كه به‌نظر می‌رسد كاهش عرضه این خودرو موجب افزایش قیمت اندك آن در بازار شده است. از بازار سمند EF7 هم خبر می‌رسد این خودرو در حال حاضر حدود ۳۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد، با این حساب، قیمت این خودرو طی هفته جاری تغییرات قیمت را به خود ندیده است.نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد دنا نیز عنوان می‌كنند كه این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۳‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد؛ بنابراین تغییر خاصی در مقایسه با هفته گذشته نداشته است. از بازار پژو پارس نیز خبر می‌رسد كه پارس معمولی قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و۸۰۰ هزار تومان دارد كه نشان از افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت آن به‌دلیل كاهش عرضه دارد.
 
نگاهی به بازار وارداتی‌ها
 
سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم كه بعد از چند هفته ثبات قیمت با تغییرات قیمتی مواجه شده است؛ آن‌طور كه فعالان بازار روایت می‌كنند، برخی از خودروهای وارداتی طی هفته جاری با كاهش قیمت مواجه شدند كه دلیل مهم آن افزایش عرضه به بازار بوده است. به ‌این‌ترتیب، در حال حاضر تویوتا كمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۴۵ میلیون تومان دارد كه نشان می‌دهد محصول موردنظر ثبات قیمت خود را طی هفته جاری حفظ كرده است. همچنین مدل لكسوس NX نیز در حال حاضر ۳۷۲ میلیون تومان به فروش می‌رود كه این موضوع از كاهش سه‌میلیون تومانی آن در این هفته حكایت دارد. تویوتا Rav4 نیز بدون تغییر قیمت خاصی، ۲۶۰ میلیون تومان طی هفته جاری خرید و فروش شد؛ یاریس‌هاچ‌‌بك نیز هم‌اكنون ۱۱۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد. از آن‌سو كیاسراتو نیز به دلیل افزایش عرضه با افت قیمت پنج میلیون تومانی مواجه شده است؛ بر این اساس در حال حاضر قیمت این خودرو ۱۴۰ میلیون تومان است. اپتیما نیز با ثبات قیمت هم اكنون ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. سوناتا نیز طی هفته جاری با قیمت ۱۷۴ میلیون تومانی با كاهش قیمت یك میلیون تومانی مواجه شده است؛ النترا نیز ۱۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
1396/04/22
22:19:25
5.0 از 5
4938
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش