تشریفات عروسی فرصت یا تهدید

تشریفات عروسی فرصت یا تهدید آنی بازار: امروزه با تغییر سبك زندگی، تغییرات فاحشی هم در نحوه ی برگزاری مهمانی ها، عروسی ها، جشن های تولد و سایر دورهمی ها به وجود آمده است.به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، امروزه سطح توقع مردم از یك مراسم عروسی، نسبت به سال های گذشته تغییرات فاحشی كرده است. مراسم های عروسی كه در عصر حاضر شاهد برگزاری آن ها هستیم، میدانی است برای عرضه ی دارایی ها وارضای تنوع طلبی ها و میل سیری ناپذیر به خودنمایی و به رخ كشیدن!
در این میان گاهی درگیر شدن در موج تغییرات تولید شده، حتی می تواند منجر به فروپاشی یك زندگی نوپا شود. سیل تغییراتی كه در این حوزه هر روز رخ نشان می دهند و با تغییر سلایق جامعه تغییر می كنند؛ تشریفاتی كه گاه با افراط های عجیب و غریبی همراه می شود، خواسته ها و توقع هایی را در افراد تولید می كنند كه برآورده نشدن درست این توقعات، باعث دلسردی ها و اختلافاتی در میان خانواده ها و حتی زوج های جوان می گردد.
در این بین اغلب شاهد این مورد هستیم كه هزینه های گزافی، صرف برگزاری یك شب عروسی می گردد. بودجه هایی كه تنها در انحصار خانواده هایی خاص قرار دارد و برای برگزاری یك شب عروسی لوكس به راحتی خرج می گردد.
مدیریت هزینه ها
همانطور كه در بین اجداد و گذشتگان ما رواج داشت، برگزاری مراسم عروسی، محفلی برای تولید خنده و خوشی و آرزوی شادی برای زوج جوان است. مراسمی كه برای نزدیك تر كردن دو خانواده و محكم كردن یك پیوند آسمانی برگزار می گردد و تنها هدف آن ماندگار كردن حلاوت و شیرینی این ازدواج است.
اما گاهی در این بین عده ای، بر خلاف مسیر سنت و مذهب حركت كرده و مسائل ساده و راحت را پیچیده و دشوار می كنند. با دامنه دار شدن مراسم های عروسی، بالا رفتن هزینه های مراسم و به طبع آن رشد بی رویه توقعات زوج های جوان، خیلی از ازدواج ها به سرانجام خوبی منتهی نمی گردد.
درحالی كه می توان با برگشتن به اصل و ریشه این رسم و برداشتن قید و بندهای اضافی، در كنار یك تجربه شیرین، شبی بی نظیر و رویایی را هم خلق كرد.
دیدگاه دینی در برگزاری مراسم عروسی
همانطور كه می دانیم، دین اسلام در كنار روایت های مختلف درباره امر مهم ازدواج، به آسان گرفتن مراسم عروسی هم تاكید بسیاری كرده است. امروزه می توانیم با كاربردی كردن روایت های دینی، تاثیر مستقیم آن ها را در راحتی زندگی خود و نزدیكان مان دریابیم. دوری از زرق و برق های زندگی و تاكید بر داشتن یك زندگی آرام و بی حاشیه از سفارش های موكد دین اسلام است.
احادیث مختلف علاوه بر تاكید بر تسریع در امر ازدواج، بر برگزاری مراسم عقد و عروسی در ساده ترین شكل ممكن تاكید دارند. همچون این دسته از احادیث می توان به این دو نمونه اشاره كرد:
«بهترین ازدواج ها آنست كه آسان انجام گیرد. » (نهج الفصاحه، ح 1507)
«نشانه میمنت زن این است كه خواستگاریش آسان و مهرش سبك باشد. » (نهج الفصاحه، ح 929)
تشریفات عروسی از حرف تا عمل
بسیاری از ما با شنیدن نام تشریفات عروسی، به یاد تجملات و زرق و برق های دست و پا گیر مراسم عروسی می افتیم، در حالیكه تشریفات علاوه بر جنبه ظاهری، جنبه های دیگری هم دارد. همچون اینكه تشریفات عروسی به رسم ها و آیین های قدیمی و ناب عروسی هم اطلاق می گردد. رسومی از ایران باستان و رسم هایی كه از دین اسلام بهره گرفته شده است. كه متاسفانه با غرق شدن در مدرنیته و درگیر ظواهر شدن دارند، به فراموشی سپرده می شوند.
دست بوسی از پدر و مادر، دعای خیر پدر عروس برای خوشبختی عروس و داماد، رسم عروس بَران، رسم نقل پاشی در منزل تازه عروس، رسم شال بستن بر كمر عروس و هزاران هزار رسم زیبا و اصیل ایرانی كه هنوز هم با قوت هرچه تمام تر در بین اقوام مختلف به اجرا در می آیند.
تشریفات اروپایی یا ایرانی
در خیلی از مراسم های عروسی، هویت ملی و مذهبی نا دیده گرفته می گردد. درحالی كه بخشی از فرهنگ هر ملتی در گرو برپایی مراسم و آیین های كهن آن ملت است. رسم هایی كه هر كدام ریشه ای تاریخی دارند و اصالت و فرهنگ در آن ها موج می زند. اما امروزه بخشی از جوانان، مراسم هایی را برپا می كنند كه متاسفانه با مراسم های اروپایی تطابق بیشتری پیدا كرده است تا با مراسم های عروسی اصیل ایرانی.
اما می توان امیدوار بود كه با زنده كردن بخشی از آیین های قدیمی و آموزش صحیح به خانواده ها و زوج های جوان و همینطور ترویج ازدواج آسان، در سال های آینده بیشتر شاهد احیا شدن سبك های عروسی ایرانی در میان زوج های جوان باشیم.
منبع: سایت تشریفات Tashrifat. org

1396/11/02
13:32:43
5.0 از 5
5369
تگهای خبر: تشریفات
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش