استاندار خوزستان:

گام نخست پشتیبانی از كالای داخلی فرهنگ سازی است

گام نخست پشتیبانی از كالای داخلی فرهنگ سازی است آنی بازار: اهواز - استاندار خوزستان با اشاره به اهمیت پشتیبانی از كالای داخلی اظهار داشت: برای حمایت و تقویت تولیدات داخلی گام نخست تولید و نهادینه كردن گفتمان این امر و فرهنگ سازی است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه یكشنبه در برنامه تلویزیونی ساخت ایران از شبكه یك با بیان این كه استانداران بعنوان متولیان استان می توانند نقش مهمی در پشتیبانی از تولید داخل داشته باشند بیان كرد: در زمینه فرهنگ سازی برای پشتیبانی از تولیدات داخلی به كمك دستگاه های اجرایی می توانیم این فرهنگ را توسعه دهیم و این مورد در شورای آموزش و پرورش كه ریاست آن را استانداران برعهده دارند می تواند در دستور كار قرار گیرد تا از این طریق یك گفتمان ملی شكل بگیرد.
وی اضافه كرد: به عقیده بنده، نظر رهبر معظم انقلاب در ابتدا فرهنگ سازی و تولید گفتمانی در این زمینه بود تا اینكه در یك سال حتما كالای ایرانی خریداری شود.
استاندار خوزستان با تاكید بر نهادینه شدن گفتمان پشتیبانی از تولیدات داخلی توضیح داد: تداوم شعار پشتیبانی از كالای داخلی به چند سال زمان نیاز داردكه لازم است سرلوحه كار قرار گیرد تا بتوانیم به تدریج این امر را به گفتمان رایج در جامعه تبدیل نماییم بنابراین از این منظر استانداران می توانند نقش اساسی داشته باشند و با بسیج امكانات و آماده كردن جامعه و سوق دادن جامعه به آن سمت تلاش كنند و این گفتمان را گفتمان غالب استان خود كنند.
وی با اشاره به این كه مصرف كنندگان حقوقی دارند و تولیدكنندگان هم تكالیفی برعهده دارند توضیح داد: تولید كننده موظف است كالای خوب و با كیفیت تولید نماید و بتواند رضایت مشتری را جلب نماید تا در بازار رقابت حضور فعالی داشته باشد.
شریعتی بیان كرد: ما باید كالای با كیفیت خریداری نماییم و هزینه های سبد خانوار را كاهش دهیم، خیلی از كشورها كار خویش را از پله اول شروع كردند بعنوان مثال شعار سال 1956 كشور سنگاپور 'كالای سنگاپوری بخر' شد یا در سال 1963 'كالای با كیفیت سنگاپوری بخر' را شعار قرار دادند به طوریكه ابتدا به حمایت و گسترش عرصه تولید پرداختند سپس فضای تقاضای تولید را تولید كردند.
وی با اشاره به اینكه با تولید تقاضا برای كالای داخلی، عرضه هم به تبع آن گسترش پیدا می كند اضافه كرد: در مرحله بعد كالای داخلی باید قادر به رقابت با محصولات خارجی باشد تا كالای تولید داخل تداوم حیات و پایداری داشته باشد.
استاندار خوزستان توضیح داد: در خوزستان از حدود چهار سال قبل تلاش شد كالای تولید استان خریداری شود و بدین منظور تیمی برای نظارت بر این امر تشكیل شد اما در عین حال رقابت كنار گذاشته نشد و به شكلی تعرفه ترجیحی و امتیاز های ترجیحی به كالاهای تولید استان داده شد تا حداقل 60 درصد از خریدها از كالاهای داخل استان باشد.
وی اضافه كرد: میزان خرید كالا در سال 94 از حدود 18 هزار میلیارد تومان به 51 هزار میلیارد تومان خرید در سال 96 رسید و همین امر نشان داده است كشور از ركود خارج شده است و سرمایه گذاری و تولید افزایش یافته است.
شریعتی ادامه داد: بر مبنای سامانه كارا برای تولید یك شغل تقریباً 720 میلیون ریال نیاز است اما در استان خوزستان این رقم بیشتر است و حدود 920 میلیون ریال تا یك میلیارد ریال است چراكه در خوزستان صنایع مادر و كارها زیرساختی و بنیادی هستند.
وی اظهار نمود: پشتیبانی از صنایع نباید در قالب حمایتهای بی حد و حصر باشد و در عین حال نباید در چنین شرایطی به گونه ای عمل نماییم كه كاملاً بنگاه ها رها شوند، دولت باید سیاست گذاری كند و اقتصاد نهادگرا را دنبال كند و در عین حال حمایت های لازم در حوزه های زیرساختی از تولید صورت گیرد.
استاندار خوزستان ادامه داد: محصولاتی داریم كه تولیدات استراتژیك محسوب می شوند و باید تحت پوشش قرار گیرند و حدودا همه كشورها كالاهای استراتژیك خویش را در كشور خودشان تولید می كنند مگر آنكه شرایطش را نداشته باشند، همینطور محصولات دیگری وجود دارد كه جزو كالاهای مهم به شمار می روند این كالاها در عین حال كه امكان رقابت پذیری دارند باید در دوره زمانی مشخص مورد حمایت قرار گیرند تا تحقق و توسعه این تولیدات شكل بگیرد.

***فضای كسب و كار هنوز حال مساعدی ندارد
وی ادامه داد: فضای كسب و كار در كشور باآنكه در سال های اخیر بهبود یافته اما هنوز شرایط مساعدی ندارد، در خوزستان هم این وضعیت نسبت به متوسط كشوری مقداری نامناسب تر است.
شریعتی با اشاره به اینكه باید فضای كسب و كار را بهبود بخشیم و سرمایه گذار را تكریم نماییم اظهار داشت: باید شرایط لازم را برای سرمایه گذار فراهم نمود و امنیت سرمایه گذاری را بالا برد و در این راستا دستگاه های متولی صدور مجوز سرمایه گذاری باید در حد ممكن به حداقل برسند.
وی اظهار داشت: خوزستان از نظر صدور مجوز برای سرمایه گذار نسبت به سایر استان ها شرایط بدتری دارد اگر در بعضی استان ها سرمایه گذار نیاز است از هفت یا 12 سازمان مجوز بگیرد اما در خوزستان یك سرمایه گذار نیاز به 23 مجوز دارد و دلیل آن هم پتانسیل های زیاد خوزستان است.


***ایجاد پنجره واحد برای كاهش موانع سرمایه گذاری
استاندار خوزستان ادامه داد: صدور این تعداد مجوز برای یك سرمایه گذار در خورستان روند سرمایه گذاری را كند می كند و بروكراسی های اداری را بالا می برد به صورتی كه دریافت یك مجوز تا 2 سال هم طول می كشد البته در این حوزه اقداماتی انجام شده و در حال طراحی پنجره واحد سرمایه گذاری با هماهنگی شركت های فناوری هستیم كه این طرح مراحل آخر را طی می كند و فعلا فاز نخست آن به راه افتاده است.
وی بیان كرد: 780 فرآیند لازم برای سرمایه گذاری احصا شده است كه این تعداد را به حدود 160 فرآیند كاهش داده ایم و با استفاده از برنامه ریزی و طراحی نرم افزار مذكور تلاش می گردد تا سرمایه گذار بتواند به سهولت مراحل مورد نیاز سرمایه گذاری را بپیماید.
شریعتی بیان كرد: امیدواریم پنجره واحد امسال به صورت كامل در خوزستان راه اندازی شود ضمن اینكه وزارت اقتصاد و دارایی هم این برنامه را از خوزستان درخواست كرده تا در كل كشور اجرا شود.
وی با اشاره به جزئیات برنامه پنجره واحد اظهار داشت: تابحال قریب به 16 ماه روی این برنامه كار شده كه كاری بسیار زیرساختی و اساسی در این حوزه به حساب می آید و از این طریق قادر خواهیم بود فساد احتمالی را به حداقل رساند، بهبود در فضای كسب و كار تولید كرد و روند ها را سالمتر كرد.
استاندار خوزستان خاطرنشان كرد: روند سرمایه گذاری در كشور به دلیل موانع بروكراسی و اداری كه بر سر راه است كند است به صورتی كه سرمایه گذار عطای سرمایه گذاری را به لقایش می بخشد. سرمایه گذار باید با طیب خاطر فقط به امر سرمایه گذاری، اشتغال و تولید بپردازد و هر روز نگران موانع نباشد.
وی خاطرنشان كرد: در خوزستان تلاش می نماییم به تدریج شرایط لازم برای تسهیل سرمایه گذاری را فراهم نماییم و در این راستا شورای جذب سرمایه گذاری استان فعال شده و پروژه های زیادی فاینانس شده اند همینطور تعداد دیگری پروژه در مرحله اداری است یا این كه از صندوق توسعه، اعتبار آن جذب شده است.
شریعتی افزود: سود بانكی كه در كشور از سرمایه گذاران دریافت می گردد نسبت به كشورهای دیگر بیشتر است و این رقابت را سخت می كند البته در زمینه بانكی كارهای خوبی شده است و بانك ها بهتر از گذشته پای كار هستند و به تولید كمك می نماید اما هنوز لازم است در این زمینه اقدامات مهمی صورت گیرد.

***فرصتهای متنوع سرمایه گذاری در خوزستان
وی با اشاره به فرصت های سرمایه گذاری در خوزستان ادامه داد: در خوزستان پتانسیل های زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد خوزستان بیشترین نفت كشور را دارد و صنعت نفت، پشتیبانی آن و تولید قطعات مورد نیاز نفت یكی از زمینه های خوب سرمایه گذاری است.
استاندار خوزستان اضافه كرد: همینطور پتروشیمی جزو صنایع اصلی خوزستان است و باید نقش بیشتری در خرید استان ایفا كند، صنایع پتروشیمی آن طور كه باید مانند سایر دستگاه ها به این حوزه ورود نداشته اند و انتظار می رود اهتمام بیشتری در این زمینه داشته باشند.
وی فولاد، كشاورزی، نیشكر، صنایع تبدیلی كشاورزی را از دیگر فرصت های خوب سرمایه گذاری در خوزستان برشمرد و اظهار داشت: پس از اجرای طرح 550 هزار هكتاری مقام معظم رهبری حداقل نیاز به 10 كارخانه تولید قند از چغندرقند داریم كه یكی از این كارخانه ها در شوش به تازگی بعد از یك دوره تعطیلی به چرخه تولید بازگشته است. كارخانه قند شوش سال ها متوقف و متروك بود و در جهت اقتصاد مقاومتی در طول 2 سال اخیر پس از 15 سال تعطیلی مجددا افتتاح شد.
7164/6068


1397/02/17
12:36:43
5.0 از 5
5049
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , خرید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش