یك مقام مسئول:

نمی توان برای قیمت مسكن و اجاره بها سقف گذاشت

نمی توان برای قیمت مسكن و اجاره بها سقف گذاشت آنی بازار: مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی تعیین سقف برای اجاره بها و قیمت مسكن را اقدامی ناكارآمد دانست.به گزارش آنی بازار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی چگنی در واكنش به برخی اظهارنظرها در خصوص ضرورت تعیین سقف برای اجاره بها و قیمت مسكن اظهار داشت: تجربه دنیا نشان داده است كه تعیین قیمت، به خصوص برای مسكن كه كالایی ناهمگن، غیر قابل جابجایی و منحصر به فرد است، نه مقدور است و نه خاصیتی دارد.
چگنی با اشاره به اثرات نامطلوب سیاست تعیین قیمت در بازار مسكن اضافه كرد: اگر قیمت تعیین شود و تولیدكننده از قیمت راضی نباشد، دیگر وارد بازار نخواهد شد. در نتیجه با كمبود عرضه مواجه می شویم. كمبود شدید عرضه قیمت ها را به شدت بالا خواهد برد.
وی ادامه داد: باید سیاست گذاری درست در حوزه اقتصاد كلان صورت گیرد. اگر سیاستگذاری درست در حوزه زمین انجام بگیرد، شاهد تعادل در بازار مسكن خواهیم بود. تنظیم محیط اقتصاد كلان و ساختار اقتصاد به تعادل بازارها همچون بازار مسكن می­انجامد.
مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن با اشاره به ماهیت سرمایه ای مسكن در ایران اظهار داشت: اگر قیمت ارز، طلا و اتومبیل كه كالاهای سرمایه ای و رقیب مسكن هستند، افزایش پیدا كند، نمی توان قیمت مسكن را ثابت نگه داشت.
چگنی اضافه كرد: در بازار سرمایه انواع دارایی ها به یكدیگر تبدیل می شوند. ازاین رو افزایش قیمت دارایی های چون طلا اثر بلندمدت در بازار مسكن خواهد داشت.
وی ادامه داد: در چهار سال قبل مسكن افزایش قیمت نداشته، تا اینكه اواخر سال قبل تا كنون با رشد قیمت در این بازار مواجه بودیم. هنوز مسكن نسبت به سایر دارایی ها قیمت پایین تری دارد.
چگنی پیش بینی پذیر كردن اقتصاد و كنترل نرخ تورم را همچون ابزارهای ثبات بخش به تمام بازارها، همچون بازار مسكن دانست و اظهار داشت: تعیین سقف سیاست گذاری درستی نیست، چون نتایج درستی ندارد و تجربه آن در دنیا شكست خورده است.
مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن تهیه مسكن كم درآمدها را همچون وظایف بخش عمومی دانست و اضافه كرد: این تنها عرصه ایست كه دولت می تواند مستقیما به آن ورود كند. البته نه بعنوان تولید كننده بلكه با استفاده از حمایت با ابزارهای سیاستی، پولی و مالی چون كه سود آوری ندارد و بنابراین بخش خصوصی بدون حمایت به آن ورود نخواهد كرد.

1397/03/07
13:10:50
5.0 از 5
4271
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش