وسعت اختلافات چین و آمریكا از جنگ تجاری تا نظامی

وسعت اختلافات چین و آمریكا از جنگ تجاری تا نظامی آنی بازار: پكن - با وسعت گرفتن اختلافات چین و آمریكا در قلمروهای ارضی، اقتصادی، تجاری، سیاسی و نظامی، خطر رویارویی دو كشور در مناقشات مختلف و فزاینده بیش از هر زمانی افزایش یافته است موضوعی كه حتی مقام های ارشد دو كشور آن را كتمان نمی كنند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، از زمانی كه 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا قدرت را در اختیار گرفته به جرات می توان اظهار داشت كه بیشترین فشارهای سال های اخیر این كشور را بر چین تحمیل كرده است.
در واقع از بدو ورود ترامپ به كاخ سفید، رییس جمهوری آمریكا با بیان پایبند نبودن وی به اصل یك چین، فشارها را بر پكن در عرصه تجاری افزایش داد، مناسبات دو كشور از همان زمان بشدت تیره شد و رهبران دو كشور هم بیشتر به یكدیگر مظنون شدند.
ترامپ اعلام نموده است «چین دزد فرصت های شغلی آمریكایی ها است» و باید تعرفه بر روی كالاهای وارداتی از چین تا 45 درصد افزایش یابد و او ضرورتی بر پایبندی به اصل چین واحد نمی بیند.
همین مبحث سبب شده است تا وزارتخانه های بازرگانی و تجارت چین با صدور بیانیه هایی نسبت به «راهبردهای سختگیرانه ترامپ و جنگ دیپلماتیك و تجاری میان دو كشور» اخطار دهند.
اقدامات و اظهارات ترامپ در هفته های گذشته ضد چین، در 38 سال قبل در مناسبات رسمی دو كشور بی سابقه بوده است به همین سبب مناسبات روز به روز تیره تر می گردد و خطر رویارویی چین و آمریكا درباره مسایل فوق همچون منازعات دریای جنوبی و حتی دریای شرقی فزونی گرفته است.
روزنامه 'ساوت چاینا' از هنگ كنگ می نویسد كه اگر مناسبات دو كشور بحرانی شود بخشی از كل دنیا متضرر خواهد شد.
این نشریه می نویسد كه بعضی از وزش توفان در مناسبات دو كشور خبر می دهند و برخی هم بر این باورند كه رهبران دو كشور تلاش دارند این حقیقت را كه روابط تیره شده است، مخفی كنند.
رابرت دالی رییس موسسه كیسینجر در واشنگتن كه بر روی چین متمركز است، می نویسد: پتانسیل بالقوه ای وجود دارد كه نشان دهنده رو شدن كارت های بازی از جانب یكدیگر است كارت هایی كه سرنوشت روابط را تعیین می كند و احیانا مناسبات را به قهقرا می كشاند.
از سال 2014 میلادی به این طرف مردم چین و آمریكا نسبت به یكدیگر دیدگاه های منفی بیشتری پیدا كرده اند و رهبران هم از پشت لنزهای رنگی روابط را می نگرند و شرایط اصلا خوب نیست.
دالی می گوید ك وقتی مردم و رهبران دو كشور به یكدیگر نگاه منفی داشته باشند، مناسبات به سمت مناقشات پیش می رود و نوعی رقابت برای رهبری میان دو كشور در حال شكل گرفتن است.
دالی تصریح می كند كه رهبران دو كشور به شكل افراطی به یكدیگر مظنون هستند و هر یك كارت های بازی را آماده كرده اند و رویدادی بی سابقه در روابط چین و آمریكا در حال شكل گیری است.
رابرت سوتر از دانشگاه جرج واشنگتن هم معتقد می باشد چین و آمریكا نتوانسته اند بر اختلافات مدیریت كنند.
وی می افزاید كه هر دو به این نتیجه رسیده اند كه حل مشكلات دشوار می باشد و همین دشواری ها آنها را برای برنامه های مناقشه انگیز احتمالی آماده كرده است.
اظهارات پرمناقشه وزیر دفاع آمریكا 'جیمز متیس' در همایش امنیتی سنگاپور كه گفت «باید از هم اكنون جلوی چین را گرفت و نگذاشت بیش از این منطقه دریای جنوبی را نظامی كند» نشان از وضعیت بسیار خطرناك روابط دو كشور دارد.
همزمان مقام های ارشد امنیتی و نظامی چین هم او را به مداخله جویی متهم كرده و گفته اند كه پكن برای استقرار تسلیحات و سامانه های نظامی در دریای جنوبی و هر نقطه ای كه متعلق به چین باشد از كسی اجازه نمی گیرد.
روزنامه ارتش چین در تازه ترین مطلب خود به تیرگی فزاینده روابط اذعان كرده و آورده است كه جنگ میان چین و آمریكا بیش از هر زمان دیگری واقعی شده است.
اظهارات وزیر دفاع آمریكا در خصوص به چالش كشیدن چین در دریای جنوبی نشان دهنده چالش های دو كشور در این منطقه است.
او در تازه ترین موضع گیری خود خاطر نشان كرده است كه این كشور به گشت زنی های خود در دریای جنوبی برای اطمینان خاطر از كشتیرانی آزاد ادامه خواهد داد.
این در شرایطی است كه وزارت خارجه چین در بیانیه ای آورده است كه مساله دریای جنوبی موضوعی بین چین و آمریكا نیست كه واشنگتن قصد مداخله در آن را داشته باشد.
ترامپ فشارها بر چین را در عرصه های مختلف ادامه می دهد و تا اندازه در گرفتن امتیاز از این كشور هم موفق عمل كرده است او از یك سو تایوان را متحد نظامی خود كرده و رسما با مقام های تایوانی ارتباطات نظامی برقرار كرده و از سمت دیگر در حال نزدیك كردن كره شمالی به آمریكاست و جبهه ای هم در دریاهای شرقی و جنوبی ضد چین گشوده و در تجارت هم كه حدودا یك جنگ آشكار با چین راه انداخته است.
در دریای شرقی هم ترامپ دست پیش دارد و الان با ژاپن یك اتحاد ضد چین تشكیل داده است به صورتی كه رهبران آمریكا و ژاپن در جریان دیدارهای خود در آمریكا اعلام نمودند بر مبنای معاهده امنیتی دو كشور، واشنگتن مدافع توكیو در مناطقی است كه تحت كنترل این كشور است و از آن جمله به دریای شرقی و جزایر دیایویو اشاره كردند.
هر دو كشور تاكید كرده اند كه این معاهده امنیتی بدین معناست كه آمریكا از ژاپن در اختلافات دریای شرقی و جزایر مذكور با چین حمایت می كند با این وصف چین معاهده امنیتی دوجانبه آمریكا و ژاپن را محصول «جنگ سرد» و «فاقد اعتبار» برای تصمیم گیری درباره جزایر دیایویو دانسته است كه پكن آن را متعلق به خود می داند.
وزارت خارجه چین در بیانیه ای آورده است كشورش قاطعانه از ژاپن و آمریكا می خواهد از چنین اقدامات اشتباهی پرهیز كرده و تلاش در تعمیم دادن معاهده بر این جزایر نداشته باشند.
بنا به این بیانیه و موضع دایمی چین، جزایر دیایویو و هر جزیره ای در اطراف آبهای آن متعلق به چین است و هر كسی هر چه بگوید نمی تواند در چنین حقیقتی خدشه وارد كند پكن تاكید دارد كه برای حراست از مناطق تحت حاكمیت خود عزم راسخ دارد.
در عرصه های اقتصادی و تجاری و اعمال تعرفه های سنگین هم وضعیت برای چین كاملا دشوار شده است این كشور با سیاست های ترامپ در یك شرایط مبهم قرار گرفته و در بعضی مواقع قدرت تصمیم گیری را هم از دست داده و امتیازات مكرری كه به آمریكا داده این كشور و ترامپ را گستاخ تر هم كرده است.
حتی به نظر می رسد كه چرخه های اقتصادی چون صندوق بین المللی پول در كنار دولت آمریكا در حال فشار بر چین هستند تا بخش خدمات خویش را به روی آمریكا بگشاید.
مساله مازاد تجاری چین در برابر آمریكا همواره از اختلافات دو كشور بوده است و الان صندوق بین المللی پول برای رفع این معضل تاكید كرده است پكن برای كاستن از تنش های تجاری دو طرف باید دست به چنین كاری بزند.
این صندوق در گزارشی آورده است اگر چین بخش های خدماتی خویش را به روی شركت های آمریكایی باز كند سطح روابط تجاری دو طرف عادلانه تر خواهد شد.
البته 'آرهی چان یونگ' مدیر بخش آسیا و اقیانوس آرام این صندوق می گوید فقط چین نیست كه باید بخش خدماتی خویش را بگشاید بلكه آمریكا هم باید چنین كاری انجام دهد.
وی افزود برای نمونه چین می تواند بخش های خدماتی بهداشتی، پزشكی، حقوقی و یا امور مالی را برای آمریكایی ها باز كند و آمریكا هم در مقابل خدمات گردشگری و تفریحی را در اختیار چینی ها قرار دهد.
آرهی تاكید كرده است كارشناسان بر این باورند باز كردن این بخش های خدماتی تجارت میان دو كشور را بیشتر خواهد نمود.
چین قویا كوشش برای كسب مازاد تجاری در برابر آمریكا را تكذیب كرده است و می گوید كه اگر كالاهای با فناوری پیشرفته آمریكا به چین صادر شود مشكل مازاد تجاری تا اندازه زیادی حل خواهد شد.
تفاوت تجاری میان دو كشور در سال قبل میلادی به 357 میلیارد دلار رسید و این كسری بشدت آمریكا را نگران كرده است و الان وزارت بازرگانی آمریكا در حال بررسی این است كه چطور باید این مورد حل شود.
شورای تجارت چین و آمریكا براورد كرده است كه تجارت میان دو كشور سبب تولید دو میلیون و 500 هزار فرصت شغلی برای آمریكایی ها شده است.
این به معنای آن است كه هرچقدر این درگیری ها عمق پیدا كند هم تعاملات تجاری آنها به خطر می افتد و هم با افزایش مناقشات سیاسی، اقتصادی و نظامی روابط دو كشور تیره تر خواهد شد و دو اقتصاد بزرگ دنیا هم به خود و هم به دنیا صدمه خواهند زد.
چین طبیعتا عرصه را خالی نمی كند این كشور تا جایی كه برایش مقدور باشد به آمریكا امتیاز می دهد تا بهانه گیری هایش را خاتمه دهد اما وقتی مساله تمامیت ارضی، حق حاكمیت بر تایوان و دریای جنوبی و دریای شرقی وسط باشد حتی می توان انتظار رویارویی نظامی دو كشور را هم داشت.
آساق**231**1904**


1397/03/14
23:31:08
5.0 از 5
4885
تگهای خبر: اقتصاد , بازرگانی , تجاری
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش