یك مقام مسئول در سازمان بورس اعلام كرد؛

سفارش هایی برای سرمایه گذاران

سفارش هایی برای سرمایه گذاران به گزارش آنی بازار معاون ناشران و اعضای شركت بورس، بازار سرمایه را متاثر از دو متغیر اساسی دانست و اظهار داشت: یكی از این عوامل سرنوشت روابط بین المللی اقتصاد و دیگری نرخ ارز است كه بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داد.به گزارش آنی بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، روح الله حسینی مقدم، درباره وضعیت بازار سرمایه در شرایط فعلی اظهار داشت: سرنوشت مراودات بین المللی اقتصاد ایران بر روابط خارجی شركت های حاضر در بازار سرمایه بسیار تاثیر گذار است.
وی به اخبار مثبت هفته گذشته درباره پایبندی كشورهای اروپایی به برجام اشاره نمود و تصریح كرد: بطور قطع اهالی بازار سرمایه، مدیران كسب و كارها و شركت های بورسی اخبار این متغیر مهم را رصد و بعد از تجزیه و تحلیل شرایط نسبت به اتخاذ استراتژی های جدید در بازار اقدام می كنند.
حسینی مقدم در ادامه متغیر تاثیر گذار بعدی را نرخ برابری دلار و تعیین آن در محدوده ۴۲۰۰ تومان اعلام نمود و اظهار داشت: نرخ جدید و سیاست های جدید ارزی برای خیلی از شركت های بازار سرمایه شرایط متفاوتی را نسبت به ماه های پایانی سال ۹۶ رقم زده است.
وی تصریح كرد: در شرایط امروز خیلی از شركت های بازار سرمایه نسبت به فروش ارز و برآورد آن در بودجه های خود با شرایط متفاوتی نسبت به پیش بینی سال ۹۶ رو به رو شده اند.
معاون ناشران و اعضای شركت بورس خطاب به ناشران بورسی تصریح كرد: در این شرایط حساسیت و اهمیت شفافیت گزارشگری به موقع بیش از سایر مواقع است. ناشران تلاش كنند گزارش های تفسیری مدیریت را با تفصیل و تفسیر بیشتر ارائه كنند تا سرمایه گذاران هم تحلیل صحیح داشته باشند.
وی به سهامداران هم سفارش كرد: وضعیت شركت ها را با جزئیات بیشتری پایش كنند و سوالات خویش را در مجامع از مدیران شركت ها و سهامداران عمده بپرسند. همینطور با نگاه دراز مدت نسبت به بازار سرمایه و شركت های بورسی فضای سرمایه گذاری را پیگیری كنند.
حسینی مقدم در ادامه به اقدامات اصلاحی سازمان بورس در سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: سازمان بورس در سال قبل اقدامات اصلاحی بسیار مهمی را انجام داد كه بازار سرمایه سال ها به دنبال آن بود.
وی درباره انتشار به موقع گزارشگری مالی ناشران بازار سرمایه اظهار داشت: بر مبنای دستورالعمل های قبلی مبحث به موقع بودن گزارش گری تا حدودی زیادی هم در محاسبات و هم امتیازدهی مغفول مانده بود. سازمان بورس امتیاز به موقع بودن اطلاعات را یك سوم و امتیاز قابلیت اتكا را دو سوم در نظر گرفته بود.
وی مهمترین مشكلات را حجم كار بالا در سازمان بورس دانست و اظهار داشت: در آن دوران خیلی از فرآیندها مكانیزه نبود، اغلب دستورالعمل هایی كه در حوزه بازگشایی و توقف نمادها و پذیرش وجود داشت تفسیری بودند و این امكان هم به صورت كامل وجود نداشت كه بتوانند به موقع بودن اطلاعات را پیگیری كنند.
وی به تقسیم بندی های صورت گرفته در سال های گذشته اشاره نمود وگفت: در تقسیم بندی ها و تفویض وظایف بین سازمان بورس و شركت بورس مبحث پیگیری به موقع بودن اطلاعات به بورس و فرابورس واگذار شد.
حسینی مقدم در ادامه وظیفه پایش شركت ها از نظر اینكه گزارش ها به موقع منتشر شوند را وظیفه شركت بورس و فرابورس اعلام نمود و اظهار داشت: سازمان بورس هم باید محتوای كامل این گزارش ها را بررسی كند تا وضعیت مطلوبی داشته باشند.
این معاون شركت بورس تاخیر در انتشار گزارش های دوره ای را در سایر بازارهای دنیا بی معنا دانست و اظهار داشت: در بازارهای بورس دنیا برای هر گزارش زمان مورد نیاز شركت طراحی شده است مثلا برای گزارش های سه ماهه زمان مشخص درنظر گرفته شده و طبیعی است كه این زمان با عنایت به شرایط شركت طراحی و اگر گزارش با تاخیر منتشر شود سوخته و بی استفاده است.
وی به بی اعتنایی برخی ناشران بازار سرمایه به زمان گزارش دهی اشاره نمود و اظهار داشت: در بورس های ایران این تاخیر زیاد اتفاق می افتد. هم اكنون حدودا ۷۵ درصد شركت ها گزارش های خویش را به موقع ارائه می كنند و ۲۵ درصد تاخیر دارند.
وی ادامه داد: البته بعضی از این تاخیرها در حدود دو الی سه روز است اما تعداد محدودی از شركت ها هم با تاخیرهای چند هفته ای گزارش های خویش را منتشر می كنند.
معاون ناشران و اعضای شركت بورس با اشاره به اینكه وظیفه پیگیری گزارش دهی به موقع ناشران بورسی به شركت بورس واگذار شد، اظهار داشت: شركت بورس با یك پایش دوره ای سه چهار ماهه متوجه شد كه خیلی از ناشران اشراف كاملی به مقررات بازار سرمایه ندارند و لازم بود كارگاه ها و جلسات آموزشی برای آنها برگزار گردد تا چالش ها را بشناسند. همینطور گزارش های بازدهی صنایع منتشر گردید تا اثرات مثبت گزارش دهی به موقع بر بازدهی شركت ها بررسی شود.
وی با پیش بینی بهبود شرایط اضافه كرد: هدف گزاری شركت بورس انتشار به موقع اطلاعات به گونه ای كه هیچ ناشری اطلاعیه ای را با تاخیر منتشر نكند، است. پیش بینی می گردد تا آخر سال جاری همه ناشران بورسی گزارش های خویش را در موعد مقرر منتشر كنند.

 

1397/03/18
11:35:42
5.0 از 5
5616
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش