تعدد موتورهای جستجو عامل ناكامی نسخه های بومی

تعدد موتورهای جستجو عامل ناكامی نسخه های بومی آنی بازار: تهران- تعداد بالای موتورهای جستجوی داخلی و پراكندگی شركت های عرضه دهنده خدمات همچون دلایلی است كه به قول عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران امكان بهره مندی از یك موتور جستجوی قدرتمند نظیر گوگل را برای كشورمان فراهم نكرده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، موتور جست و جو ابزاری است كه با هدف بدست آوردن اطلاعات درخواست شده، به كار می رود و می تواند بین صفحات اینترنتی، متن، عكس و فیلم مورد نیاز كاربر را كاوش و ارائه كند.
داشتن موتور جستجوی بومی (جویشگر) همچون مبحث هایی است كه همواره مورد توجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است و بر همین مبنا توسعه موتور جستجوی بومی با نام «پارسی جو» از سال 1389در دستور كار قرار گرفت و قرار بود این موتور جستجو، خدمات متنوعی نظیر سرویس جستجوی متنی، تصویری، نقشه، علمی، آوا و دانلود و غیره را عرضه نماید.
نسخه۱«پارسی جو» با پوشش یك میلیون صفحه در سال 1389 روی وب قرار گرفت و اینك نسخه ۳ آن با پوشش 200 میلیون صفحه و متوسط 200 هزار بازدید روزانه به عموم كاربران تنوعی از خدمات و سرویسها را عرضه می دهد و با عنایت به اینكه موتور جستجوی بومی علاوه بر خدمات جستجو متشكل از خدمات ارزش افزوده و جذاب دیگری است، در كنار آن خدماتی نظیر ترجمه ماشینی، پرسش و پاسخ خودكار قرانی هم توسعه داده شده است.
همچنین برخی زیرساختهای مورد نیاز نظیر دادگان و ابزارهای پردازش زبان هم در خلال چند سال قبل فراهم گشته است كه از مهمترین آنها می توان به توسعه دادگان «وردنت» زبان فارسی، مجموعه داده محك استاندارد برای بازیابی اطلاعات در زبان فارسی، ابزارهای پردازش زبان فارسی نظیر خطایاب و ریشه یاب و غیره هم اشاره نمود.
اكنون در كشور چندین موتور جستجوی بومی در حال توسعه هستند و اغلب این موتورهای جستجو نظیر سلام، پارسیك، جاماسپ و بیاب فراجویشگر هستند به این معنا كه نتایج موتورهای جستجوی موجود نظیر گوگل و بینگ را تركیب و در اختیار كاربران قرار می دهند.
از بین سایر موتورهای جستجوی بومی كه به صورت مستقل به عرضه خدمات جستجوی می پردازند می توان به «گُرگُر و زال» اشاره نمود كه از بین این دو موتور جستجو تنها «گُرگُر» با استفاده از وب در دسترس كاربران است.
در همین ارتباط خسرو سلجوقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای طراحی جویشگر بومی اشاره نمود و اظهار داشت: طراحی انجام شده برای جویشگر بومی كه از دولت یازدهم به جدیت دنبال شد با دیدی كلی نگرانه انجام شده و تنها یك جویشگر صرف نیست.
وی با اشاره به اینكه اكنون جویشگرهایی مانند «گوگل» و «یاهو» تنها كار جویشگری نمی كنند، اضافه كرد: آنها بین 120 تا 170 خدمت مختلف را عرضه می دهند در حالیكه فقط با یك اسم شناخته می شوند.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران به عرضه سرویس «رایانامه» و «نقشه» توسط گوگل بعنوان تنها دو نمونه از خدمات مختلفی كه از جانب این جستجوگر عرضه می شود، اشاره نمود و ادامه داد: برپایه ارزیابی های صورت گرفته در بازار كشورمان اكنون حدود هفتاد خدمت از جانب شركت های مختلفی در جویشگرهای بومی عرضه می گردد.
به گفته سلجوقی اكنون در زمینه «رایانامه » حدود 5 شركت و در زمینه «نقشه » هم دو تا سه شركت فعال می باشند.
ایمیل (به انگلیسی: email) یا رایانامه به نامه ای دیجیتالی گفته می گردد كه در شبكه ای كامپیوتری از یك فرستنده به یك یا چند گیرنده فرستاده می گردد.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران اضافه كرد: شركت های عرضه دهنده خدمات جزایر كوچك و پراكنده ای هستند كه چندان تاثیر گذار نبوده و ازاین رو نتوانسته اند هنوز به جایگاه اصلی دست یابند.
وی ادامه داد: موفقیت در این عرصه نیازمند یكی شدن این جزایر پراكنده و تولید یك شركت قدرتمند است تا بتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند.
سلجوقی یكی از راهكارهای تولید شركت قوی را «برندسازی» برشمرد و اظهار داشت: وجود یك نشان تجاری «برند» معتبر تسهیل كننده ورود به بازارو هم انجام تبلیغات مناسب و پرهیز از هزینه های مختلف خواهد بود.
به گفته عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران، تعدد شركت های عرضه كننده خدمت و جویشگر امكان حضوری موفق در بازار را كاهش خواهد داد اما وجود شركتی قوی و صاحب نام سبب خواهد شد درصد موفقیت بسیار بالاتر باشد.
وی كوشش برای تولید واحد تحقیق و توسعه خوب را از راهكارهای دیگر برای داشتن شركت های صاحب نام دانست و خاطرنشان ساخت: «گوگل» و «یاهو» واحد های تحقیق و توسعه معتبری دارند كه سایر شركت ها هم از خدمات این واحد ها استفاده می نمایند و علاوه بر دست یابی به موفقیت بیشتر هزینه كمتری انجام می دهند.
سلجوقی ادامه داد: هنگامی كه شركت های متعددی وجود داشته باشد و واحدهای تحقیق و توسعه جداگانه ای هم داشته باشند، علاوه بر اینكه هزینه ها افزایش خواهد یافت، درصد موفقیت را كمتر می سازد ازاین رو باید با تولید یك شركت صاحب نام و یك واحد تحقیق و توسعه همه اهداف را محقق كرد.

* خوشه اقتصادی تولید می شود
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران به كوشش برای تولید خوشه های اقتصادی با هدف تولید شركت های صاحب نام در عرصه جویشگر بومی اشاره نمود و اظهار داشت: نشست هایی با متولیان جویشگر یوز، پارسی جو و سلام برگزار و مقرر شد تشكیلاتی به نام خوشه اقتصادی تولید تا در این قالب بتوانند یك نشان تجاری تولید كنند.
وی تغییرات مدیریتی را عامل به فراموشی سپرده شدن تولید خوشه اقتصادی برشمرد و خاطرنشان ساخت: گرچه تغییر مداوم مدیریت ها این مورد را مسكوت گذاشت اما در ماه های اخیر «رسول سراییان» كه بعنوان رییس سازمان فناوری اطلاعات از جانب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب گردید، ماموریت یافت اجرای این برنامه ها را برای عملیاتی شدن پیگیری كند.

* نیاز به جویشگری بومی هست اما باید دنبال قدرتمند ساختن آن بود
سلجوقی درباره لزوم داشتن نوع بومی این نوع فناوری ها اظهار داشت: داشتن جویشگر بومی هم مانند خودروی ملی برطرف كننده نیازهای داخلی است اما به معنای اصرار برای داشتن نوع ناكارآمد آن نیست بلكه باید كوشش كرد جویشگری بومی و قدرتمند كه واجد توانایی های زیادی باشد، بوجود آورد.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران خاطرنشان ساخت: كوشش برای تولید فناوری مشابه یك تلاشی جهانی است و بیشتر كشورها به این سمت رفته اند ازاین رو ما هم باید تلاش خویش را انجام دهیم تا فناوری بومی تولید شود.
«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم در این باره اظهار داشته بود: باید توقع از موتورهای جست وجوی بومی مشخص شود و البته انتظار می رود این موتورها در یك فضای رقابتی توجه و اعتماد كاربر را به خود جلب كنند و بتوانند بخشی از نیازمندی های مردم را با استفاده از توانمندی داخلی تامین كنند و مردم برای یافتن پاسخ سوالات خود به موتورهای جست وجویی رجوع كنند كه محتوای داخلی را عرضه می دهد.
اقتصام**2078**2025*1724


1397/03/25
12:15:03
5.0 از 5
4851
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , خدمات
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش