مهر گزارش می دهد؛

بازار مسكن كمی آرام گرفت، ثبات قیمت به لطف كاهش معاملات

بازار مسكن كمی آرام گرفت، ثبات قیمت به لطف كاهش معاملات آنی بازار: كارشناسان اقتصادی ثبات كنونی قیمت مسكن در پایتخت را ناشی از كاهش معاملات به دنبال افزایش قیمت در ماه های گذشته می دانند.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، باآنكه گزارشهای بانك مركزی و دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسكن در ماه های اردیبهشت و خرداد نشان دهنده افزایش قیمت ها در خردادماه نسبت به ماه پیش از آن است، اما این افزایش در چند منطقه محدود پایتخت رخ داده و د رسایر مناطق افزایش چندانی نداشته ایم.
همچنین از دیگر خصوصیت های بازار مسكن در خرداد ماه، كاهش معاملات مسكن هم نسبت به ماه مشابه سال قبل (خرداد ۹۶) و هم نسبت به ماه پیش از آن است كه نشان داده است عمر دوره رونق بازار مسكن كه از دی ماه سال قبل شروع شده بود، به استثنای فروردین ماه امسال، تنها ۴ ماه بود. هرچند كه در همان زمان هم برخی كارشناسان به علت آنكه خصوصیت های خرید و فروش در این بازار بیشتر به شكل سفته بازانه بود، از افزایش معاملات مسكن در ماه های اخیر با نام پیش رونق این بازار یاد می كردند.
بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان داده است وضعیت ثبات قیمتی در بازار مسكن در تیرماه هم ادامه داشته و در اغلب مناطق به علت كاهش قدرت خرید خانوارها، افزایش قیمت رخ نداده است.
با این حال منطقه ۵ همچنان یكی از پر رونق ترین مناطق در زمینه خرید و فروش مسكن می باشد و احتمال می رود به علت اقبالی كه خانوارها به این منطقه دارند، برخی مالكان و فروشندگان به خصوص واحدهای مسكونی زیر ۵ سال و با متراژ كمتر از ۸۰ متر مربع باز هم اقدام به افزایش قیمت ها كنند.
یك مشاور املاك: مسكن در سعادت آباد تهران، متری بالای ۲۰ میلیون
یك مشاور املاك فعال در خیابان دادمان تهران واقع در منطقه ۵ با اشاره به اینكه این محدوده جزء محلاتی است كه خانه های خالی و نوساز یا به قولی كلیدنخورده در آن بیشتر از سایر محلات است، بیشترین افزایش قیمت ها را داشته است. اما با عنایت به اینكه در سه چهار سال اخیر میزان ساخت و ساز كاهش یافته، مالكان واحدهای مسكونی از عرضه واحدهای كلیدنخورده خودداری می كنند یا آن را به قیمت هایی بسیار بالاتر از میانگین قیمت تهران به فروش می رسانند.
وی اضافه كرد: هم اكنون چند واحد مسكونی ۷۵ تا ۸۵ متری با حدود ۳ سال ساخت ولی كلیدنخورده در یك مجتمع مسكونی واقع در غرب خیابان دادمان دارای همه خدمات (آسانسور، انباری و پاركینگ) به قیمت متری ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان در حال خرید و فروش است.
به كفته این فعال بازار مسكن، این مجتمع مسكونی در چند سال قبل كه دوره ركود بازار مسكن بود ساخته شد ولی سازنده امكان واگذاری آنها را نداشت كه با تولید رونق نسبی در چند ماه اخیر، ملكی كه در همان زمان به قیمت متری ۸.۵ تا ۱۰ میلیون تومان برای فروش گذاشته بود، هم اكنون با قیمت بالای ۲۰ میلیون تومان در هر مترمربع، برای فروش گذاشته است.
یكی دیگر از فعالان بازار مسكن كه بعنوان مشاور املاك در دو منطقه ۵ و ۲۲ تهران فعال است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: باآنكه هم اكنون در منطقه ۲۲ واحد نوساز خالی یافت می شود، اما به علت آنكه در سایر مناطق سال هاست كه از ساخت و ساز خبری نیست و بیشتر خریداران به این منطقه برای خرید مسكن روی آورده اند، احتمال افزایش قیمت ها در ماه های آتی باز هم وجود دارد.
كارشناس مسكن اخطار داد: احتمال وقع ركود تورمی در زمستان و ابتدای ۹۸
حمیدرضا چراغی كارشناس بازار مسكن در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اتمام دوره رونق در ماه های گذشته، اظهار داشت: البته این به معنای بازگشت به دوران ركود شبیه به ركورد در فاصله سالهای ۹۲ تا نیمه نخست ۹۶ نیست؛ بلكه همچنان خرید و فروش در جریان بوده و حجم آن از تعداد معاملات مسكن در ۴ سال قبل بیشتر است ولی بدلیل رشد قیمت ها كه از دی ماه سال قبل شروع شد و در اردیبهشت ماه به اوج خود رسید، احتمال عقب نشینی خانوارهای متوسط شهری از خرید و فروش در این وضعیت بازار بسیار بالاست.
وی اضافه كرد: متأسفانه وزارت راه و شهرسازی تنها به دنبال تقویت بخش تقاضای مسكن به بهانه زیاد بودن خانه های خالی است در حالیكه خانه های خالی به علت آنكه مطابق الگوی مصرف خانوارهای متوسط شهری احداث نشده اند، خالی مانده اند این در شرایطی است كه اگر در دو سه سال قبل كه دوره ركود بازار مسكن بود، وزارت راه و شهرسازی و دولت از سمت عرضه - همزمان با سمت تقاضا -آن هم تنها برای ساخت واحدهای مسكونی كوچك و میان متراژ در بافت های فرسوده شهری حمایت می كرد، دیگر در این دوره زمانی با كمبود واحد مسكونی نوساز برای اقشار متوط روبه رو نمی شدیم.
به گفته این كارشناس اقتصاد مسكن، آرامش كنونی در بازار مسكن به علت كاهش معاملات است كه احتمال دارد ادامه یابد؛ ولی بدتر از آن احتمال وقوع ركود تورمی در انتهای سال جاری و ابتدای سال آتی دقیقا مشابه با وضعیتی است كه برای بازار مسكن در سه ماه پایانی سال قبل و سه ماه ابتدایی امسال رخ داد، است. با این تفاوت كه در شش ماهه اخیر شاهد رونق تورمی مسكن بودیم اما در انتهای شش ماه آینده، ركود تورمی در بازار مسكن رخ می دهد.

1397/04/12
21:13:44
5.0 از 5
5110
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش