بسك تربت حیدریه روستای ملی گرشگری ارائه شد

بسك تربت حیدریه روستای ملی گرشگری ارائه شد آنی بازار: تربت حیدریه - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، از انتخاب روستای بسك تربت حیدریه بعنوان تنها روستای ملی صنایع دستی خراسان رضوی اطلاع داد.


ابوالفضل مكرمی فر امروز روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: بر مبنای قانون، این اقدام مقدمه ای برای ثبت جهانی این روستای 342 نفری (117 خانواری) می باشد.
وی با اشاره به اینكه روستای بسك پیشتر هم بعنوان تنها روستای پاك استان از جانب استانداری خراسان رضوی معرفی شده بود، اظهار داشت: روستاهای مشابه كه نمونه آن در سطح كشور تنها 9 روستای دیگر می باشد، برایشان اعتبارات ویژه ملی تعریف می گردد.
مكرمی فر اضافه كرد: بزودی بسك بعنوان روستای جهانی در حوزه ابریشم كشی معرفی كه این اقدام مانع ورود بی رویه نخ ابریشم خواهد شد و هم مشمول قرار گرفتن در ردیف مشاغل سخت و زیان آور سازمان تأمین اجتماعی كشور، خواهد شد.
وی اظهار داشت: تولید خانه صنایع دستی ابریشم در روستا، راه اندازی كارگاه متمركز فرآوری، تولید و آموزش از مرحله استحصال نخ تا بافت پارچه ابریشم (شامل نوغان داری، پیله كشی، سفیدگری، رنگرزی، ریسندگی و بافت پارچه)، تولید زیرساخت های خدماتی و رفاهی و گردشگری در روستای بسك برای جذب گردشگر، مرتفع ساختن مشكل بیمه هنرمندان و تولید موزه ابریشم در منطقه بایگ از پیشنهادات و برنامه ها این اداره كل در این زمینه است.
مكرمی فر در مورد مزیت های موجود این روستا همینطور اضافه كرد: روستای بسك علاوه بر آنكه دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری متنوع است، تعداد 92 چرخ ابریشم كشی در آن بسك وجود دارد و 95 درصد جمعیت آن به شغل ابریشم كشی اشتغال دارند.
وی همینطور اظهار داشت: با تولید ماهانه حدود 90 كیلو نخ ابریشم در هر كارگاه، بیش از 70 درصد ابریشم مصرفی كشور در منطقه بایگ تربت حیدریه انجام و حایز مقام نخست تولید ابریشم در كشور است.
مكرمی فر خاطرنشان كرد: حفظ بیش از 200 شغل مستقیم و غیرمستقیم در كلیه مراحل فرآوری ابریشم و جلوگیری از مهاجرت جوانان روستا به شهرها و ماندگاری جمعیت از نتایج و دستاوردهای این اتفاق مبارك است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع ستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه تصریح كرد: تامین مواد اولیه ابریشم مورد نیاز صنعت فرش كشور، خروج از حالت تك محصولی، كمك به صادرات غیرنفتی، ارز آوری و ممانعت از خروج ارز برای ورود ابریشم به كشور، همچون مزایای مهم این صنعت در تربت حیدریه است.
تاكنون از مجموع 200 اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده در سطح شهرستان، تعداد 47 بنا و محوطه تاریخی و 2 اثر معنوی و ناملموس در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.
روستای بسك با 3400 نفر جمعیت، در كنار جاذبه های طبیعی و تاریخی خود، حرفه ابریشم كشی را بعنوان شغل آباء و اجدادی مردم این خطه حفظ نموده و اهالی این روستا با طبعی لطیف و ذوقی سرشار در كنار همه زیبایی های طبیعت خداداد منطقه و جاذبه های گردشگری روستای خود، به هنر ابریشم بافی هم مشغولند.
مركز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
6121/1744


1397/05/03
14:26:18
5.0 از 5
4668
تگهای خبر: ارز , تولید , صنعت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش