دایی و زیباكلام در مناطق زلزله زده چه كار می كنند؟

دایی و زیباكلام در مناطق زلزله زده چه كار می كنند؟ آنی بازار: كرمانشاه - حدود 175 میلیارد ریالی كه مردم برای كمك به زلزله زدگان به حساب سه چهره مشهور كشور ریختند تا چند ماه حسابی جنجال ساز شد اما اكنون هدف علی دایی و نرگس كلباسی شفاف شده و تنها جزئیات برنامه صادق زیباكلام مشخص نمی باشد.


گرچه طبق قانون جمع آوری گسترده پول های مردمی و هزینه آن در زمان وقوع حوادث تنها باید از كانال سازمان هلال احمر باشد اما در جریان زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان 96 در كرمانشاه، خیلی از چهره های مشهور این قانون را نادیده گرفتند و فراخوان كمك صادر كردند.
صدها نفر از هنرمندان و ورزشكاران و برخی افراد سیاسی مطرح (سلبریتی) از مردم خواستند كه كمك های خویش را به حساب آنها واریز نمایند تا برای زلزله زدگان هزینه كنند.
در كمتر از 2 ماه صدها میلیارد ریال پول به حساب این چهره ها واریز شد اما تا ماه ها كسی اطلاع دقیقی از جزئیات و چگونگی هزینه كرد این پول ها نداشت.
در این میان یك فوتبالیست، یك فعال سیاسی و یك فعال اجتماعی مشهورتر از بقیه بودند و بیشتر نگاه ها و كمك های مردمی را به خود جلب كردند؛ علی دایی، صادق زیباكلام و نرگس كلباسی.
بنابر اعلام هوشنگ بازوند، استاندار كرمانشاه، 'دایی 90 میلیارد ریال، كلباسی 52 میلیارد ریال و زیباكلام 32 میلیارد ریال كمك مردمی را جمع آوری كرده اند.'

** آغاز انتقادها
سلبریتی ها تا چندین ماه بعد از زلزله دست به موجودی حساب بانكی خود نزدند؛ اقدامی كه انتقادهای زیادی را به دنبال داشت.
بخشی از منتقدان با اشاره به كمبودها و نیازهای ضروری زلزله زدگان وظیفه سلبریتی ها را هزینه كمك های مردم برای رفع این مشكلات دانستند و برخی هم به تعلل آنها در عمل به وعده بازسازی معترض شدند.
سلبریتی ها هم در پاسخ گفتند كه به جای تهیه آب و غذا و چادر كه وظیفه دولت می باشد، ترجیح می دهند كمك های مردمی را صرف اقدام ماندگارتری مانند بازسازی خانه های ویران شده كنند.
این تاخیر آنقدر طولانی شد كه حتی فرهاد تجری، نماینده مردم سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی خرداد 97 خواهان ورود دستگاه های نظارتی برای پیگیر كمك های دریافتی سلبریتی ها از مردم شد.
تجری اظهار داشت: كسانی كه برای كمك به زلزله زدگان حساب شخصی اعلام نمودند باید پاسخگوی موجودی حساب هایشان باشند.

** برنامه زیباكلام در ابهام
صادق زیباكلام از همان آذر 96 اعلام نمود كه می خواهد روستای آوارشده 'سراب ذهاب قادری' در شهرستان سرپل ذهاب را از نو بسازد؛ در مكانی جدید و با اسم 'دهكده امید'.
او اظهار داشت كه این روستا را به صورت مدرن و مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب و برق خورشیدی می سازد اما خیلی زود با مدیران بومی به مشكل خورد و آنچنان كه خودش گفت جلوی كارش را گرفتند.
تا اینكه اواخر خرداد 97 استاندار كرمانشاه اظهار داشت: زیباكلام طرحی را عرضه كرده است كه برپایه آن می خواهد كمك های جمع آوری شده را صرف سیستم های آب و فاضلاب و تامین برق با استفاده از انرژی خورشیدی كند.
زیباكلام در هفته های اخیر به صورت رسمی برنامه دقیقی برای موجودی میلیاردی حسابش اعلام نكرده و هنوز روشن نیست كه او چه زمانی و چگونه می خواهد به كمك زلزله زدگان بیاید.

** فعالیت كلباسی در چند روستا
نرگس كلباسی دیگر چهره ای است كه موفق به جلب اعتماد مردم و جمع آوری پول قابل توجهی شده؛ او اكنون در شهرستان سرپل ذهاب مشغول ساخت و ساز است.
محبت جمالی نیا، فرماندار شهرستان سرپل ذهاب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خانم كلباسی با كمك های مردمی و تسهیلات دولت با نظارت بنیاد مسكن و دهیاری ها در حال بازسازی واحدهای مسكونی چهار یا پنج روستای سرپل ذهاب است.
استاندار كرمانشاه هم اظهار داشت: كلباسی منازل نیازمندان را بعد از مرحله سفت كاری كه با تسهیلات دولتی انجام می شود، تكمیل می كند.

** دایی در مناطق زلزله زده چه می كند؟
دایی چند بار برای بازدید از مناطق زلزله زده راهی استان كرمانشاه شد و مدیران استان چند روستای تخریب شده را هم به وی پیشنهاد كردند كه پول های مردم را برای ساخت و ساز آنها خرج كند.
آقای گل جهان سرانجام در خرداد ماه 97 تصمیم نهایی خویش را برای شیوه هزینه كردن كمك های مردم اعلام نمود.
دایی روز 23 خرداد بعد از بازدید روستای 'مله رولان' در شهرستان سرپل ذهاب عنوان كرد: با هماهنگی و بررسی های انجام شده، ساخت و ساز كامل ۷۱ خانه ای را كه در اثر زلزله در این روستا تخریب شده، از هفته آینده شروع خواهیم كرد.
هرچند این وعده حدود یك ماه به تاخیر افتاد اما در نهایت بازسازی مله رولان 9 ماه و 9 روز بعد از زلزله شروع شد.
دایی همزمان با آغاز عملیات بازسازی این روستا تصریح كرد: با وجود تمام مشكلات بوجود آمده در راه ساخت و ساز خانه ها، سرانجام ۲۷ تیر ماه از بنیاد مسكن مجوز ساخت گرفتیم و بلافاصله با كمك مهندسان و كارشناس ها از۳۰ تیر عملیات ساخت و ساز را آغاز كردیم.
ملی پوش سابق كشورمان به مردم اطمینان داد كه 'تمامی كارها طبق برنامه در حال انجام می باشد و مطمئن باشند تا روز آخر عملیات، امین مال شما خواهم بود.'

** با دایی همراهی كردیم
دایی درباره جزئیات توافق خود با اهالی مله رولان توضیحی نداد اما فرماندار شهرستان سرپل ذهاب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صاحب تسهیلات بازسازی مردم زلزله زده هستند و دایی باید با آنها توافق كند كه گویا این موافقت به صورت شفاهی اعلام شده است.
محبت جمالی نیا اضافه كرد: اگر دایی بازسازی روستای مله رولان را از محل تسهیلات دولتی انجام دهد اقدام او پیمانكاری است و اگر كمك های دریافتی از مردم را هزینه كند، یك اقدام خیرخواهانه كرده است.
دولت به هر خانواده زلزله زده 300 میلیون ریال تسهیلات بازسازی، 100 میلیون ریال كمك معیشتی و 20 میلیون ریال كمك بلاعوض پرداخت می كند.
به گفته جمالی نیا، حتی در صورتیكه دایی هزینه ساخت و ساز را از محل كمك های مردمی جبران كند، باز هم مردم تسهیلات 300 میلیون ریالی را از بنیاد مسكن دریافت خواهند كرد.
البته به قول استاندار كرمانشاه، همه هزینه های اقدام های عمرانی دایی در سرپل ذهاب از محل كمك های جمع آوری شده توسط او تامین می گردد.
دایی قبل از این از همكاری نكردن مسئولان برای بازسازی مناطق زلزله زده انتقاد كرده و همین مبحث را سبب آغاز دیرهنگام عملیات بازسازی توسط او دانسته بود.
در واكنش به این مورد بود كه فرماندار سرپل ذهاب اظهار داشت: سلبریتی ها قبل از این گفته بودند كه مسئولان با ما برای بازسازی مناطق زلزله زده همكاری نمی كند و ما هم به جهت اینكه چنین احساسی در دایی تولید نشود، در كنار او بوده ایم و زمینه فعالیتش در مله رولان را فراهم نموده ایم.
جمالی نیا اظهار داشت: كاش سلبریتی ها پول های مردم را خیلی زودتر از اینها وارد ساخت و ساز مناطق زلزله زده می كردند.
روستای مله رولان، در دهستان پشت تنگ از توابع بخش مركزی شهرستان سرپل ذهاب در 180 كیلومتری مركز استان كرمانشاه قرار دارد. این روستا در سرشماری سال 95، 141 نفر جمعیت داشته است.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 كیلومتری بخش ازگله، 32 كیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یك هزار و 930 روستای استان كرمانشاه خسارت وارد كرد و برپایه ارزیابی های صورت گرفته حدود 90 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی هم صدمه كلی و جزئی دیده است.
7444/8066
گزارش از عبدالله الماسی


1397/05/05
14:55:23
5.0 از 5
5208
تگهای خبر: تسهیلات , مسكن
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش