رئیس كل گمرك ایران اعلام كرد:

تسهیلات گمرك برای ترخیص كالاهای اساسی و گمرك

تسهیلات گمرك برای ترخیص كالاهای اساسی و گمرك آنی بازار: رئیس كل گمرك ایران با اشاره به اینكه ترخیص كالاهای اساسی و دارو از گمركات، ۴ماهه صورت می پذیرد، اظهار داشت: ۱۴میلیون و ۵۲۵ هزار تن كالا در یازده ماهه اخیر ترخیص شده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از صدا و سیما، فرود عسگری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دوم سیما اظهار داشت: در مورد ترخیص كالا به خصوص مواد اولیه، تصمیمات خوبی گرفته ایم، در ۱۱ ماه اخیر چهارده میلیون و پانصد و بیست و پنج هزار تن ترخیص كالا داشتیم كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دو و سه دهم افزایش ثبت شده است.رئیس كل گمرك ایران اضافه كرد: برای كمك به بخش تولید و كالاهای اساسی تصمیماتی همچون ابلاغ بسته های حمایتی به منظور افزایش نقدینگی ابلاغ گردیده، به گونه ای كه واردكنندگان می توانند كالاهای خویش را ۶ ماهه به شرط ۷۰ درصد ترخیص و ۳۰ درصد بعد از تسویه ترخیص نمایند.وی خاطرنشان كرد: برای كالاهای اساسی و دارویی با تفاهمنامه ای كه با وزارت بهداشت امضا شده قرار بر این است كه ترخیص ۴ ماهه صورت پذیرد؛ یعنی اقلام دارویی بدون معطلی بعد از ورود به گمرك با پیمودن مراحل اداری به كارخانجات و انبارهای مربوط فرستاده شود.همچنین كوهكن، نماینده مجلس شورای اسلامی هم در این برنامه اضافه كرد: برخی تولیدات ایرانی از كیفیت بالا و در حد صادرات برخوردار می باشند، بخشی از تولید ما جوابگوی بخشی از نیازهای جامعه است و معمولا كسری آن با استفاده از واردات انجام می گیرد؛ ولی بخشی هم امكان دارد به صورت كلی با استفاده از واردات تامین گردد. البته در بعضی از زمینه های تولیدی به خودكفایی رسیده ایم.
محمدرضا كلامی، مدیر كل امور برنامه ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت، اظهار داشت: به قدر و اندازه نیاز و سرانه مصرف كشور، كالای مصرفی وجود دارد و تولید می شود؛ ولی همین تولید كافی به الگوهایی همچون تقاضای بازار وابسته است، در شرایط فعلی دشمنان ما به دنبال آشفته سازی فضای اقتصادی و تامین ایران هستند.
وی خاطرنشان كرد: مردم باید آگاه باشند كه متاثر از تحریكات دشمنان كشور، افزایش مصرفی را تولید نكنند. كالاهای اساسی بصورت مستمر تولید و عرضه می گردد و مشكلی وجود نخواهد داشت.
كلامی با رویكرد مبارزه با احتكار خاطرنشان كرد: لیستی از كالاهای اساسی در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار گرفته، هركس در حلقه عرضه محصولات و اقلام ضروری به هر دلیلی از اعلام موجودی سرباز زده و به امید سوءاستفاده یا افزایش قیمت، كالایی را در انبار ذخیره كند باید بداند دولت به اندازه كافی موجودی كالا دارد و این افراد متضرر خواهند شد ضمنا در هر كجای كشور ستاد تنظیم بازار با متخلفین امر برخورد و به جرم احتكار محكوم خواهند شد.
عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس هم اظهار داشت: عامل بازدارندگی افزایش قیمت، كنترل و كاهش تقاضا است.
كوهكن اضافه كرد: در فرهنگ اقتصاد غلط عرضه و تقاضا، برای گرانفروشان كف و سوت می زنیم و این از عدم كنترل حاصل می گردد.همچنین صفایی سخنگوی اتاق اصناف در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: اصلاح فرهنگ مصرف جامعه می تواند بر جلوگیری از احتكار موثر باشد، امكان دارد در شرایط فعلی تولید و تامین كالا به اندازه كافی هست اما عرضه آن چطور؟ واقعیت این است كه عرضه به قدر كافی نیست. به نظر من بهترین راهكار برای تنظیم بازار، اصلاح نرخ ارز است، همه اینها به هم مرتبط می باشد.
او افزود: احتكار موضوعی است كه اخیرا و در ماه های اخیر جزو آمار تخلفات اتاق اصناف قرار گرفته است و قبل از این نكاتی همچون عدم درج قیمت و كم فروشی در صدر تخلفات در حوزه كاری ما محسوب می شد.كلامی مدیر كل برنامه ریزی و تنظیم بازار وزارت صمت در استودیو اظهار داشت: هزینه واقعی تولید كه برای یك واحد صنفی تولید می گردد طبق منطق اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد در غیر اینصورت در دراز مدت از دور خارج شد و برای كشور تولید ضرر می كند.
او افزود: گرانفروشی از دو ناحیه تولید می گردد یك تقاضای متورم شده در جامعه و دیگری عدم تمایل به عرضه است یعنی امید داشتن به فروش بیشتر یا كم كردن فاصله عرضه و تقاضا در بورس آنهم به نفع فروشندگان، در هر دو صورت توپ در زمین تنظیم بازار وزارت صمت است. ما دولتی ها برای پشتیبانی از بازار سرمایه (بورس) گفته ایم مبنای عرضه در بورس باید برابر قیمت جهانی ضرب در نرخ ارز رسمی باشد، به جهت اینكه تقاضای كاذب، منجر به افزایش قیمت در بورس نشود سقف رقابت را هم ۵ درصد در نظر گرفته ایم.

1397/05/13
13:00:18
5.0 از 5
4496
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش