یادداشت مهر؛

قاچاق بلای جان صنعت نساجی

قاچاق بلای جان صنعت نساجی آنی بازار: صنعت نساجی در فرآیند صنعتی شدن خیلی از كشورهای توسعه یافته كنونی جهان نقشی بسزا داشته است؛ اما در كشور ما باوجود ظرفیت های چشمگیر، بدلیل قاچاق گسترده مجالی برای رشد نیافته است.


به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، صنعت «نساجی» بعنوان یك صنعت پیشگام، در فرآیند صنعتی شدن خیلی از كشورهای توسعه یافته كنونی جهان نقشی بسزا داشته است. صنعتی كه در گذشته نخستین موتور محركه انگلیس برای ورود به مرحله صنعتی شدن بود و امروز هم كشوری مثل تركیه با تاكید بر ارزآوری های فراوان این صنعت، موفق شده خیلی از شاخص های اقتصادی خویش را مثبت كند.

در مقیاسی وسیع تر، می توان انقلاب صنعتی اروپا و تجربه جهش صنعتی خیلی از كشورها را حاصل توجه ویژه و سرمایه گذاری آن ها در بخش صنعت نساجی دانست. كشورهایی نظیر ژاپن، كره و چین در دهه های گذشته با توجه ویژه ای كه به این صنعت داشتند به مزیت آفرینی برای اقتصاد خود پرداخته و در رشد و توسعه اقتصادی كشورشان از آن بهره های فراوان بردند.

حجم گردش تجاری منسوجات و پوشاك در جهان سالانه بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می گردد. همینطور سهم ارزآوری این محصولات از كل تجارت كشورهای صاحب نام در این صنعت نظیر چین، تركیه، هند، اندونزی، ویتنام و... حدود ۲۰ درصد است.

ارزش افزوده حیرت انگیز یكی از اصول كلی علم اقتصاد این است كه استفاده از كالاهای واسطه ای، عاملی برای رونق اقتصادی به حساب می آید و استفاده از كالاهای مصرفی نهایی كه با نخستین مصرف از بین می رود، ضرر را به دنبال دارد. ارزش افزوده حیرت انگیز در نساجی هم دلیل توجه ویژه كشورها به این صنعت است؛ موضوعی كه در تكنولوژی های مدرن مصداق كمتری دارد. به این رقم ها كمی دقت كنید: «قیمت یك كیلو پنبه در مزرعه حدود ۲ دلار، یك كیلو نخ ۴ دلار، یك كیلو پارچه ۶ دلار و قیمت یك كیلو لباس ۵۰ تا ۱۰۰ دلار است.» به عبارت دیگر، اگر پنبه به كشور ما وارد و از آن پارچه تولید شود حدود ۴۰۰ درصد ارزش افزوده خواهد داشت و اگر همین پنبه در یك فرآیند كامل تر به پوشاك تبدیل گردد حدود ۹۰۰ درصد ارزش افزوده دارد.

ایران و تركیه در حالیكه تركیه مانند ایران از جمعیت ۸۰ میلیونی برخوردار است، اما طبق آمار، ۲ میلیون نفر در این كشور در صنعت نساجی مشغول هستند و این در شرایطی است كه در ایران تنها ۵۰۰ هزار نفر شاغل در این عرصه وجود دارد. در سال ۲۰۱۳، نساجی و پوشاك دارای سهم ۱۸ درصدی از كل صادرات تركیه بود. از جانب دیگر در شرایطی كه هزینه نیروی كار در صنعت نساجی به ازای هر ساعت در ایران تنها ۱ دلار است، این هزینه در تركیه بالغ بر ۵.۴ دلار است. همینطور سرانه صادرات پوشاك در تركیه ۱۴۰ دلار و در ایران تنها ۸۹ سنت است!

رشد منفی صادرات پوشاك صادرات پوشاك ایران در سال های گذشته به صورت دائم روند افولی را طی كرده است. در مدت ۱۰ سال قبل صادرات انواع پوشاك ایرانی از ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن در سال ۱۳۸۵ به ۳ هزار و ۸۰۰ تن در سال ۱۳۹۵ رسید؛ چیزی حدود سه برابر كاهش. طی سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۰ هم تولید پوشاك در كشورمان به طور متوسط سالیانه ۴ و نیم درصد رشد منفی داشته است. همینطور بخش نساجی و تولید منسوجات هم به طور متوسط سالیانه ۱.۳۸ درصد رشد منفی را تجربه كرده اند. كارشناسان اقتصادی و مدیران صنعت پوشاك و نساجی، دلیل عمده این افت وحشتناك در روند تولید منسوجان را علاوه بر بی توجهی و سیاست های غلط مسئولان اقتصادی، متوجه قاچاق گسترده در این حوزه می دانند.

قاچاق؛ بلای جان صنعت نساجی طبق آمار و ارقام بین المللی، به ازای ورود هر ۱۰ هزار دلار كالای قاچاق به كشور، یك فرصت شغلی از بین می رود. آنطور كه ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز محاسبه كرده، حجم قاچاق پوشاك در ایران حدود ۲.۶ میلیارد دلار است و با این حساب، در طول یك سال بالغ بر ۲۶۰ هزار فرصت شغلی در اثر قاچاق از بین می رود. ورود پوشاك قاچاق به كشور علاوه بر تضعیف تولیدكننده های داخلی، در كاهش درآمد دولت از گذرگاه مالیات هایی كه از این تولیدكننده ها دریافت می كند هم تاثیر چشمگیری دارد. از جانب دیگر، كالایی كه به صورت قاچاق وارد كشور می شود، به علت عدم پرداخت عوارض ورودی، بخشی از درآمد دولت را به باد می دهد. با مشاهده این آمار و ارقام وحشتناك در حوزه قاچاق پوشاك و همینطور ضرر و زیان های فراوان دولت از ورود پوشاك قاچاق به كشور، این پرسش در ذهن خطور می كند كه چرا نیروی انتظامی بعنوان متولی اصلی برخورد با پوشاك قاچاق، نتوانسته است وظیفه نظارتی خویش را حداقل در حد متوسط ایفا كند؟! با وجود مزیت های بالقوه فراوان صنعت نساجی و تولید پوشاك در كشورمان نظیر اشتغالزایی بالا، نیاز به سرمایه گذاری كم، ارزش افزوده بالا، وجود منابع اولیه مثل پنبه و همینطور وجود محصولات پتروشیمی در كشور، توجه ویژه به این صنعت هم از جانب دولت و هم از جانب دستگاه های نظارتی به ویژه نیروی انتظامی در سراسر كشور، عزمی جدی را می طلبد.


1397/05/28
23:09:26
5.0 از 5
4682
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , دلار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش