در مرز مهران

شمار زائران و كمبود ناوگان عمومی عامل بهم خوردن عرضه و تقاضا

شمار زائران و كمبود ناوگان عمومی عامل بهم خوردن عرضه و تقاضا آنی بازار: ایلام - معاون بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت ایلام اظهار داشت: در زمان اوج حضور جمعیت در مرز مهران، تقاضا برای خودرو در مرز مهران از جانب زائران زیاد اما عرضه و تعداد خودروهای موجود برای جا به جایی در مرز كم است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، همه ساله در آستانه فرا رسیدن اربعین خیل كثیری از دلدادگان و عاشقان ابا عبدالله خویش را با هر وسیله ای به مرزهای خروجی كشور بخصوص مرز مهران می رسانند و رهسپار كوی دوست می شوند ولی در راه بازگشت به شهرهای خود با افزایش سرسام آور نرخ كرایه ها مواجه می شوند.
عده ای با وسیله شخصی، برخی با ناوگان عمومی، تعدادی با هواپیما، بعضی هم با پای پیاده به مبادی مرزی می آیند تا مجوز خروج از كشور برای سفر به عراق را دریافت نمایند.
طبیعی است كه شمار زیاد زائران سبب بروز برخی مشكلات و گاه بی نظمی ها در استان های پذیرای زائران شود به هر صورت مسئولان برگزاری آیین های اربعین تمام تلاش خویش را برای رفاه حال مسافران عتبات عالیات به كار می گیرند.
اما در ایام اخیر شایعه و شائبه ای در استان ایلام با این مضمون كه رانندگان وسایل نقلیه عمومی مبادرت به گرفتن كرایه های بیشتر از نرخ معمول و مصوب ستاد اربعین می كنند انتشار یافته و شنیده ها حاكی از این مورد است كه رانندگان به دلیل كمبود وسایل نقلیه و ازدیاد مسافر نرخ های غیرمتعارف و نامعقولی را به زائران برای رساندن آنها به مقصد پیشنهاد می دهند.
گفته شده كه نرخ های پیشنهادی بعضی از وسایل نقلیه عمومی بخصوص ون های مستقر در مرز بدون در نظر گرفتن ضوابط قانونی برای مسافت یك ساعته مهران به ایلام به پنج یا 6 میلیون ریال رسیده و گاه فراتر هم رفته است.
همچنین برخی گزارش ها از افزایش 3 برابری نرخ اتوبوس در مسیرهای مهران به تهران و اصفهان و یا استان های شمالی خبر می دهد.
این در حالی است كه ستاد اربعین با همكاری سازمان هایی چون راهداری و حمل و نقل جاده ای، تعزیرات حكومتی و سازمان صنعت معدن و تجارت نرخ های مصوبی برای وسایل نقلیه عمومی به مقصد هر استان را اعلام نموده اند.
ظاهر امر اینگونه نشان داده است كه به دلیل كمبود وسایل نقلیه عمومی دولتی در مرز مهران رانندگان وسایل عمومی خصوصی فرصت را برای افزایش قیمت انتقال مسافران غنیمت شمرده و با تولید بازار سیاه باعث نارضایتی و سردرگمی مسافران شده اند.
این در حالی است كه تعداد جابه جایی زائران توسط ناوگان اتوبوس رانی شركت های حمل و نقل مسافر سراسر كشور در خلال هفته های اخیر ركورد بیشترین تردد بین جاده ای را در مسیرهای منتهی به استان ایلام و مرز مهران شكسته اند بطوریكه تنها در روز گذشته بیشتر از پنج هزار اتوبوس در راه مهران تردد كرده است.
اما تعداد بسیار زیاد مسافران و زائران به گونه ای است كه ناوگان حمل و نقل عمومی دولتی جوابگوی این تعداد از زائران نبوده و علاوه بر بازار سیاه، نرخ ایاب و ذهاب مسافران تا استان های مقصد را افزایش داده و باعث سردرگمی و معطل شدن مسافران تا زمان یافتن خودرو به استان های خود شدند.

** نرخ های اعلام شده رانندگان در پایانه مهران نامعقول است
یكی از زائران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: علاوه بر اینكه در مرز برای پیدا كردن اتوبوس به مقصد استان خود معطل شدیم قیمت های پیشنهادی رانندگان بخصوص ون های مستقر در پایانه مرزی خیلی نامتعارف بود.
این خانم زائر اظهار داشت: نظارت چندانی بر روی قیمت های حمل و نقل ناوگان عمومی صورت نمی گیرد و هر راننده ای برای خود نرخ تعیین می كند و زائران برای زودتر رسیدن به مقصد مجبور به پذیرش این قیمت های سرسام آور هستند.
زائر دیگری هم اضافه كرد: مشكل اعلام نرخ از جانب رانندگان به زائران هم در داخل پایانه مرزی مهران و هم در داخل خاك عراق مشهود است و رانندگان یك نرخ مشخص برای یك مقصد مشترك اعلام نمی كنند.
وی با گله مندی از زائران تصریح كرد: آنها باید به جای قبول پرداخت نرخ های غیرمعقول رانندگان باید تا زمان آمدن خودروهایی كه دارای نرخ مصوب هستند، صبر و تامل كنند و به تداوم این بازار سیاه و افزایش قیمت ها دامن نزنند.
زائر دیگری اظهار داشت: رانندگان قیمت هایی را برای استان های مختلف اعلام می كنند كه چندین برابر نرخ رفتن به آن استان ها در حالت عادی است.
مسئولان امر در این خصوص نظری بجز نظر زائران دارند و به اذعان آنها مشكلی در روند قیمت گذاری ناوگان حمل و نقل عمومی وجود ندارد.

** برخی قیمت های غیرمتعارف حاصل توافق بین مسافران و رانندگان است
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام اظهار داشت: ازدحام جمعیت در پایانه مرزی بیشتر از ظرفیت اتوبوس ها است و ناوگان حمل و نقل جاده ای به صورت چرخشی و 24 ساعته در حال انتقال زائران به استان های مقصد خود هستند.
نورالله دلخواه در مورد نرخ كرایه ها هم اظهار داشت: در هشت نقطه از پایانه مرزی و شهر مهران نرخ های مصوب و تعیین شده برای اتوبوس ها برای هر استان نوشته شده است و رانندگان حق گرفتن وجه اضافی بدون رضایت مسافر را از زائران ندارند.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام خاطرنشان كرد: نرخ های مصوب بر مبنای نوع اتوبوس، مسافت استان مقصد و با عنایت به اینكه اتوبوس ها در برگشت به مرز مسافر سوار نمی كنند و خالی به مرز برمی گردند به صورت 2 برابر نرخ معمول تعیین شده است.
وی اضافه كرد: البته گاهی مسافران به جهت اینكه زودتر به استان های مقصد برسند با رانندگان بر سر قیمت خارج از نرخ مصوب به توافق می رسند.
دلخواه تصریح كرد: دستگاه های نظارتی متشكل از راهداری و حمل و نقل جاده ای، تعزیرات حكومتی، صنعت معدن و تجارت، راهنمایی و رانندگی در حال كنترل و نظارت قیمت ها هستند و مسافرانی كه نسبت به قیمت ها معترض هستند باید رانندگان خاطی را به سازمان های نظارتی معرفی كنند.

** شمار زائران و كمبود ناوگان حمل ونقل توازن عرضه و تقاضا در مرز را بر هم زد
معاون بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت ایلام هم اظهار داشت: در زمان اوج حضور جمعیت در مرز مهران تقاضا برای ماشین در مرز مهران از جانب زائران زیاد اما عرضه و تعداد خودروهای موجود در مرز كم است.
مهدی شریفی اضافه كرد: با توجه با تعداد زیاد زائران در پایانه مرزی مهران به شدت در این مرز كمبود خودرو برای انتقال زائران احساس می گردد.
وی خاطرنشان كرد: نبود توازن بین عرضه و تقاضا در مرز مهران بین مسافران و اتوبوس ها سبب شده كه بعضی از مسافران برای زودتر رسیدن به استان های مقصد خود خودروهای شخصی چون ون را به صورت دربست كرایه كنند كه در این صورت امكان اینكه قیمت ها خارج از عرف تعیین شود وجود دارد.
شریفی اظهار داشت: در ایام اخیر رانندگان ناوگان عمومی دولتی و خصوصی كه از قیمت مصوب و تعیین شده تخطی كرده بودند شناسایی شدند و به آنها تذكر و اخطارهای لازم برای اجتناب از ادامه روند تخلف داده شد.
وی افزود: هم اكنون با عنایت به اینكه تعداد زیادی از زائران از استان ایلام و پایانه مرزی مهران خارج شده اند مشكلی برای حمل و نقل زائران وجود ندارد و تا ساعاتی دیگر وضعیت مرز مهران به حالت عادی خود باز می گردد.
7172/6119


1397/08/11
23:23:24
5.0 از 5
5334
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش