مركز آمار متولی رسمی ارائه نرخ رشد و تورم كشور است

مركز آمار متولی رسمی ارائه نرخ رشد و تورم كشور است آنی بازار: تهران-رییس مركز آمار ایران اظهار داشت: مانند تمام دنیا این مركز باید تنها متولی قانونی ارائه آمار رشد، تورم و بیكاری در كشور باشد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، «علی امید پارسی» روز چهارشنبه در حاشیه بیست و پنجمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیك و سومین همایش ملی مهندسی فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران اضافه كرد: در تمام دنیا مرجع رسمی اعلام آمار رشد، تورم و بیكاری مركز آمار است.
وی تصریح كرد: در كشور ما این آمار از دو نهاد مختلف شامل مركز آمار و بانك مركزی اعلام می گردد كه به نظر كار درستی نیست چون دو عدد مختلف در اختیار مردم قرار می گیرد؛ این مورد سرمایه اجتماعی مردم را تضعیف می كند.
پارسی به تفاوت آمارگیری این دو مركز اشاره نمود و اظهار داشت: بانك مركزی تورم شهرها را با محوریت شهرهای بزرگ را اعلام می كند درحالی كه مركز آمار، تمام كشور را اطلاع رسانی می كند؛ ازاین رو با دو روش متفاوت دو عدد مختلف هم به دست می آید.
وی اظهار داشت: از نظر قانون مرجع رسمی تمام آمارهای رسمی كشور مركز آمار است اما همان قانون در تبصره ای این اجازه را به بانك مركزی هم داده كه ما آنرا درست نمی دانیم چون به صلاح كشور نیست. چون پوشش مركز آمار سراسر كشور است ازاین رو اعتقاد دارم باید بعنوان مركز رسمی، آمار را به تنهایی اعلام نماید.
رییس مركز آمار درباره نرخ تورم با اشاره به اینكه ماهانه نرخ تورم را اعلام می نماییم، اضافه كرد: نرخ رشد اقتصادی، تورم و بیكاری سه متغیر اصلی در اقتصاد كشور هستند كه به صورت مستمر ارائه می شوند.
پارسی تصریح كرد: آخرین نرخ تورم متوسط سالانه نسبت به سال قبل ۱۳.۴ درصد و نرخ نقطه به نقطه ۳۲.۸ درصد بوده است.
وی افرود: وقتی این اعداد اعلام می گردد رشد سه تا چهار درصدی تا بیشتر از ۲۰۰ درصدی را شامل می گردد كه مركز آمار میانگین را اعلام می كند.
رییس مركز آمار اظهار داشت: مثلا امسال شاهد رشد ۷۵ درصدی در میوه جات و ۴۷ درصدی در بعضی از خوراكی ها بودیم اما متوسط نرخ ۳۲.۸ درصد از مهر سال قبل تا مهر امسال است كه البته این عدد برای یك سال بسیار زیاد است.
بیست و پنجمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیك با شعار فناوری و خدمات مكان محور، زمینه ساز اشتغال ملی امروز چهارشنبه سی ام آبان ماه در سازمان نقشه برداری كشور راه اندازی شد و تا دوم آذر ادامه دارد.
9014**1440


1397/08/30
14:44:54
5.0 از 5
4613
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش