گزارش آنی بازار به نقل از مهر؛

قاچاق چه بر سر كیفیت بنزین آورد؟، شمارش معكوس برای تحقق وعده زنگنه

قاچاق چه بر سر كیفیت بنزین آورد؟، شمارش معكوس برای تحقق وعده زنگنه به گزارش آنی بازار وزیر نفت تیرماه امسال گفته بود میزان تولید بنزین یورو۴ تا آخر سال از ۲۸ به ۵۴ میلیون لیتر در روز می رسد كه با عنایت به رشد مصرف ناشی از قاچاق، دستیابی به این هدف در موعد مذكور بعید است.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، هوا كه رو به سرما می رود، گشتی در پایتخت كافی است تا فشار آلودگی هوا را در ریه و خستگی آنرا در جسم خود احساس كنید؛ بخصوص اینكه تغییر الگوی آب و هوایی، تهران را هم بی بهره نگذاشته و بارش نزولات آسمانی را كاهش داده است. از سویی دیگر به عقیده برخی كارشناسان كوهپایه ای بودن موقعیت تهران از یك سو و وجود بلندمرتبه سازی از سویی دیگر سبب شده است كه جغرافیای پایتخت به منظور وزش باد و پراكندگی آلودگی هوا با مشكلات عدیده ای رو به رو شود.
یكی از عواملی كه نقش قابل توجهی در تولید آلودگی هوا دارد، كیفیت بنزین و گازوییل مصرفی در پایتخت است. البته كیفیت خودروهای تولیدی تاثیر مستقیمی در كمیت و چگونگی مصرف بنزین دارد. به این معنا كه هرچه موتور خودرو بهینه سازی شود، بی گمان میزان سوخت كمتری مصرف می كند، البته شاخصه مصرف سوخت خودرو به عوامل متنوعی بستگی دارد. این اختلاف بین خودرو سازان و شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در ایام سرد سال قبل داغ شد. به قول علیرضا صادق آبادی، بنزینی كه در تهران توزیع می گردد حداكثر استاندارد های لازم را دارا است و خودروهای خارجی وارداتی به خوبی این بنزین را با كمترین آلایندگی مصرف می كنند در صورتی كه خودروهای داخلی قادر به مصرف كامل با كمترین آلایندگی نیستند.این در حالی است كه خودرو سازان معتقدند خودروهای داخلی كیفیت لازم را در مصرف سوخت دارند و این كیفیت پایین بنزین است كه باعث آلودگی هوا است.
در بخش كیفیت بنزین هم بالا بودن عدد اكتان می تواند در میزان و كیفیت مصرف سوخت موثر باشد و شاخصه های دیگر نظیر سولفور و بنزن هم درزمره آلاینده های نهایی سوخت قرار دارند. اینكه بنزین یورو۴، یورو۲ و بنزین سوپر دارای چه خصوصیت های متمایزی هستند نیاز به موشكافی بیشتر دارد.
گوگرد بالای گازوییل
شینا انصاری، مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه از زمستان سال قبل پایش گوگرد موجود در گازوییل را در تهران و كرج آغاز كردیم، اظهار داشت: بررسی ها در بهار سال جاری نشان داد كه میزان گوگرد موجود در گازوییل نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته است. این درحالی است كه در تیر ماه ۹۷ میزان گوگرد گازوییل در بعضی نقاط بالا و بین ۵۰ تا ۲۰۰ پی.پی. ام بود.
وی افزود: طی تفاهمنامه ای كه با شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منعقد كردیم قرار شد نمونه گیری های سازمان محیط زیست (به عنوان نهاد نظارتی) همزمان با پایش این شركت و بخصوص در فصل وارونگی هوا از جایگاه های سوخت گیری خودروهای دیزلی صورت گیرد.
این مقام مسوول با اشاره به اینكه وجود آروماتیك ها و بنزن بیش از اندازه استاندارد در هوا خطرناك تر از ذرات گرد و غبار هستند، تصریح كرد: در جهت پایش این آلاینده ها، اندازه گیری این تركیبات را در بنزین هشت كلانشهر در دستور كار داریم.
پایش كیفیت سوخت ادامه دارد
انصاری توضیح داد: با عنایت به ابلاغ آیین نامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاك در تاریخ ۳۰ مهر ماه امسال، وزارت نفت مكلف به توزیع سوخت نفت-گاز یورو ۴ با استاندارد ۵۰ پی. پی. ام علاوه بر هشت كلانشهر در ۱۶۳ جایگاه محورهای مواصلاتی كشور شده است كه لیست این جایگاه ها در تصویب نامه درج شده است.
مدیركل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست اظهار داشت: برآورد اولیه كیفی سوخت نفت-گاز در جایگاه های محورهای مواصلاتی با همكاری ادارات كل محیط زیست استان ها تابحال از ۶۰ جایگاه عرضه نفت-گاز كشور حاكی از توزیع ۵۸ درصدی سوخت استاندارد بوده است.
به گفته وی، بنزن موجود در بنزین یورو۴ باید یك درصد و آروماتیك ۳۵ درصد باشد. سازمان محیط زیست به صورت فصلی در حال نمونه گیری و پایش بنزین و گازوییل موجود در تهران و سایر كلانشهرها هست و حتی در بعضی مواقع شاهد مواردی بودیم كه با استاندارد موجود مغایر بوده است و مراتب را در كار گروه ملی آلودگی هوا طرح و همینطور به شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام كردیم.
چشم انتظار اجرای قول شیخ الوزرا
حمیدرضا بهاری، كارشناس سوخت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه هر قدر عدد اكتان بنزین بالاتر باشد میزان مصرف سوخت در خودرو كمتر است، اظهار داشت: اكتان بنزین سوپر حدود ۹۵، بنزین های یورو ۹۰ تا ۹۱ و بنزین معمولی حدود ۸۷ است.
وی افزود: تراكم موتور خودرو جهت استفاده از سوخت یكی از عوامل موثر در میزان مصرف است، اما بی گمان هرقدرعدد اكتان بنزین بالا و میزان آلاینده های موجود در آن كم باشد بی گمان میزان مصرف بنزین خودرو كاسته می شود و از طرفی دیگر عمل احتراق در خودرو كه متاثر از عوامل مختلفی است به صورت كامل انجام می گردد.
به گفته بهاری، میزان میانگین مصرف بنزین كل كشور طبق آخرین اعلام حدود ۸۵ میلیون لیتر در روز است كه به قول بیژن زنگنه (در افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس كه تیر ماه امسال برگزار شد)، در سال 92 ما در بنزین یورو 4 كمتر از 3.4 دهم میلیون لیتر تولید داشتیم كه امروز این میزان به 28 میلیون لیتر رسیده است و با افتتاح و تثبیت فازهای اول و دوم، میانگین تولید این نوع بنزین امسال به 54 میلیون لیتر خواهد رسید، یعنی بیشتر از 14 برابر رشد خواهیم داشت.
به عبارتی بیشتر از نیمی از بنزین مصرفی كشور شامل سبد بنزین یورو۴ می گردد. این در شرایطی است كه حتی در بعضی نقاط اطراف تهران هم بنزین یورو۴ عرضه نمی گردد.
این حجم از بنزین از كجا تامین می شود؟ واردات یا پایین آوردن كیفیت بنزین داخلی؟
این كارشناس سوخت با اشاره به رشد قاچاق سوخت به علت اختلاف قیمت قابل توجه در كشورهای همسایه، تصریح كرد: افزایش قاچاق بنزین در شرایطی كه طی سال های گذشته دولت نسبت به سیاست گذاری در بخش كنترل مصرف سوخت بی تفاوت بود به معنای بار مضاعف بر تولید بنزین است. به این معنا كه میزان مصرف با رشد فزاینده ای روبرو شده كه تامین این میزان بنزین، كیفیت سوخت عرضه شده را تحت الشعاع قرار می دهد.
وی خاطرنشان كرد: معاون وزیر نفت در امورپالایشی درباره عدم تولید بنزین یورو۴ درپالایشگاه ستاره خلیج فارس طی ۵ ماهه نخست امسال اذعان داشت كه به علت رشد تقاضا مجبور به تولید بنزین معمولی شدیم. حال با استناد به قول وی در شرایطی كه تقاضا با رشد رو به رو بوده و ظرفیت جدید تولیدی هم اضافه نشده است یا میزان واردات بنزین افزایش یافته است یا كیفیت بنزین افت كرده است.
كیفیت باید اولویت باشد
به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، با عنایت به اینكه وارد روزهای سرد سال شده ایم و بی گمان با پدیده وارونگی هوا باید دست و پنجه نرم نماییم، توجه به كیفیت بنزین باید بیشتر از پیش مورد رصد و پایش قرارگیرد چون كه نباید به علت بی توجهی دولت در سیاست گذاری حوزه مدیریت مصرف و كنترل قاچاق، كیفیت بنزین تولیدی كشور افت كند. چون سود هنگفت قاچاق سوخت به جیب قاچاقچیان می رود و تاوان كیفیت نازل سوخت را مردم با مبتلا شدن به انواع بیماری می پردازند.

1397/09/14
14:07:55
5.0 از 5
4966
تگهای خبر: تولید , خودرو , سازمان , شركت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش