عضو مجمع تشخیص مصلحت:

تصمیم بخش خصوصی تكلیف اقتصاد را مشخص می كند

تصمیم بخش خصوصی تكلیف اقتصاد را مشخص می كند به گزارش آنی بازار عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: در نهایت تصمیم فعالان بخش خصوصی است كه تكلیف تخصیص سرمایه، رشد اقتصادی و ثبات مالی را در كشور روشن می كند.


احمد توكلی روز پنجشنبه در دومین روز از ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویكرد بهبود فضای كسب و كار كه در مشهد اضافه كرد: ثبات اقتصادی به شرایطی گفته می گردد كه متغیرهای كلان در طول زمان نوسانات زیادی نداشته باشند.
وی افزود: اقتصاد با ثبات را با 'نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ثابت، نرخ تورم كم و بدون نوسان، نرخ بیكاری پایین و نسبتا یكنواخت' تعریف می كنند. در یك اقتصاد باثبات نوسانات نرخها كم، قیمتها ثابت و شرایط اقتصادی در مقابل تكانه های خارجی مقاوم است.
رئیس هیات مدیره تشكل دیده بان شفافیت و عدالت اظهار داشت: عدالت در توزیع درآمد و دارایی زمانی در كشور اتفاق می افتد كه مردم نحوه مدیریت كشور را منصفانه بدانند و شفافیت در امور وجود داشته باشد. شفافیت به این معنا است كه آنچه سیاستمداران و مسئولان برای مردم انجام می دهند همگان از آن آگاه باشند. در صورت تحقق چنین امری دولت هم به موقع از مشكلات و درخواستهای مردم آگاه می گردد.
وی اضافه كرد: فساد در مفهوم سیاسی آن به معنای استفاده از قدرت یا موقعیت خود برای نفع شخصی است. با رویكرد كاركردی و فرآیندی، بهتر است فساد را به مفهوم انحراف از تصمیم گیری برای مصالح عمومی و توجه به منافع فردی، تباری، حزبی، قومی وخارجی دانست. دولتمردان هر قدر كه به وظایفشان به خوبی عمل كنند باز هم باید بدانند كه نمی توانند به تنهایی و بدون كمك مردم همه كارهای لازم را برای ثبات اقتصادی انجام دهند.
توكلی افزود: تصمیمات بخش خصوصی سبب تولید ثبات اقتصادی در كشور می گردد بنابراین وضع قوانین و مقررات مطلوب می تواند به شكل گیری مناسب تصمیمات كمك كرده و ساختاری عرضه نماید كه در ذیل آن نقش فعالان بخش خصوصی در افزایش ثبات اقتصادی بیشتر شود.
وی اظهار داشت: زمانی كه مردم دولت را خیرخواه، دانا و و توانا بدانند، به دلسوزی صادقانه، سیاستگذاری عاقلانه، تصمیم گیری عادلانه و اقدام قاطعانه دولت باور می كنند. هر چه دولت شفافیت در امور را بیشتر كند تعاملات متقابل مردم و دولت، اعتماد مردم به مردم بیشتر می شود، ثبات سیاسی بستر ثبات اقتصادی را فراهم می آورد و این دو بگونه ای قرار دارند كه یكی دیگری را پوشش می دهد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه كرد: عدالت با استفاده از بهره وری نیروی كار، سرمایه اجتماعی، خیرخواهی برای دیگران در جامعه برقرار می گردد و در نتیجه آن ثبات سیاسی به ثبات اقتصادی كمك می نماید. برای رشد بیشتر و پایدارتر بخصوص در تكانه های اقتصادی 'توزیع برابر فرصتها، درآمد و ثروت در جامعه' ضروری می باشد.
وی به مبحث فساد در ناكارآمدی امور اشاره و بیان كرد: عدم رعایت پرهیز از تمایلات شخصی، تباری و گروهی در قالبهای مختلف منجر به بروز فساد می گردد. این پدیده علاوه بر ستمگری در توزیع منابع محدود ملی كه خود فساد بزرگی است منجر به توزیع مناصب اداری بدون لحاظ كردن شایسته سالاری می گردد.
توكلی افزود: در این شرایط به جای روی كار آمدن مدیران دانا، توانا، معتقد و مسلط و مجهز به فناوری های مهم و روزآمد در مدیریت كه در یك فضای رقابتی به این مناصب دست یافته باشند، مناصب به افراد به صورت تبارگرایانه یا رفیقانه یا گروه گرایانه برای حفظ قدرت و یا كسب ثروت واگذار می گردد.
وی اظهار داشت: اینجا است كه به جای شایسته سلاری، وابسته سالاری حاكم می گردد و در نهایت بزرگترین خسارت به شكل خودكار با استفاده از كاهش كارآمدی و تنزل بهره وری نه تنها برای اقتصاد بلكه بر سیاست و فرهنگ و دین مردم وارد می گردد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه كرد: شفافیت به ثبات اقتصاد كمك می نماید اما فساد منجر به ضعف اقتصادی و بحران می گردد.
ششمین همایش ملی توسعه ملی پایدار با رویكرد بهبود فضای كسب و كار از 21 آذرماه به میزبانی اتاق بازرگانی مشهد شروع شده و امروز عصر آخر می یابد.
سلسله همایشهای ملی توسعه پایدار به همت اتاق بازرگانی خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شده اند. در برگزاری ششمین همایش از مجموعه این همایشها اتاقهای بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استانهای تهران، اصفهان، شیراز، كرمان و تبریز هم همكاری و فعالیت دارند. ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویكرد بهبود محیط كسب و كار به مدت دو روز در مشهد برگزار شده است.
7489/1858


1397/09/22
13:27:23
5.0 از 5
4523
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش