پشتیبانی از تولید و كارآفرینی خاصیت بودجه 98 است

پشتیبانی از تولید و كارآفرینی خاصیت بودجه 98 است آنی بازار: استاندار مركزی اظهار داشت: پشتیبانی از تولید، تكیه بر اشتغالزایی و كارآفرینی و توجه به گروه های كم درآمد از نقاط قوت لایحه پیشنهادی بودجه است.


سید«علی آقازاده» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: بودجه سال آتی در سه سوژه مهم مورد توجه قرار گرفته و كلیات آن برمبنای شرایط تحریم و با احتساب كسری در قبال صادرات و فروش نفت نوشته شده است و به هیچ وجه آرمانی و شعاری نیست.
وی گفت: با عنایت به شرایط تحریم های ظالمانه آمریكا مقابل ایران سعی شده است در بودجه سال آینده پشتیبانی از معیشت عمومی و عدالت، محور قرار گیرد تا كشور با ركود مواجه نشود.
استاندار مركزی توضیح داد: رقم حاصل از كاهش 13 درصدی ورودی صندوق توسعه به معیشت مردم در بودجه سال 98 دیده شده است كه این مهم می تواند بخشی از مشكلات اقتصادی پیش آمده را جبران كند.
آقازاده اظهار داشت: بودجه برنامه تحول نظام سلامت باز در سال آینده افزایش دارد و مقرر است كه در چارچوب این برنامه ملی به مناطق كمتر توسعه یافته توجه بیشتری شود.
وی اضافه كرد: كسر یارانه سه دهك اول جامعه كه انجام آن به استان ها واگذار شده باید با دقت صورت گیرد و دولت در چارچوب بودجه وظایف شفاف تری را به عهده استان ها گذاشته است.
استاندار مركزی اشاره كرد: احیای تالاب ها، دریاچه ها و تنوع زیست در لایحه بودجه مورد توجه قرار گرفته و اعتبارات عمرانی امسال محیط زیست كه درقانون 129میلیارد و 799 میلیون ریال بود در لایحه پیشنهادی دولت 23میلیارد و 440 میلیون ریال پیش بینی شده و در واقع 80 درصد رشد دارد.
آقازاده اشاره كرد: اعتبارات حوزه آموزش و پرورش استان ها از 334 هزار و 400 میلیارد ریال به 430 هزار میلیارد ریال در لایحه بودجه 98سال آتی افزایش یافته و 20 هزار میلیارد ریال به رتبه بندی معلمان تخصیص شده است.
استاندار مركزی اظهار داشت: افزایش 20 درصدی اعتبارات ردیف های هزینه ای خرید خدمات آموزشی در مناطق كمتر برخوردار، 25درصدی اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای دانشگاه فرهنگیان، پنج برابری كمك های فنی و اعتباری برای مدارس غیردولتی و تامین اعتبار مبلغ یكهزار میلیارد ریال برای ساخت 500 زمین چمن مصنوعی ورزشی در مدارس كشور از دیگر مواردی است كه در بخش آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه ای به آن توجه شده است.
آقازاده اضافه كرد: همین طور اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای طرح تملك فضاهای آموزشی نیمه تمام كه 50 درصد توسط خیران تامین شده از چهار هزار و 120 میلیارد ریال به 9 هزار میلیارد ریال افزایش 118 درصدی داشته است.
وی، درباره توجه لایحه بودجه در اصلاح نظام بانكی باز گفت: برمبنای قوانین برنامه های توسعه ای مقرر است كه نظام بانكی اصلاح شده و حداكثر امور به بخش خصوصی سپرده شود كه این اهداف را می توان در چارچوب بودجه های سنواتی محقق كرد بدین منظور باید ابزارهای تحقق اصلاح نظام بانكی پررنگ تر در لایحه بودجه دیده شود.
استاندار مركزی اظهار داشت: پیش بینی های بودجه ای برای فروش نفت از طرف دولت در چارچوب لایحه بودجه سال آتی كل كشور، منطقی دیده شده و برنامه ریزی مطلوبی در این رابطه از طرف طراحان بودجه در نظر گرفته شده است.
آقازاده اضافه كرد: در این طرح فروش یك میلیون بشكه نفت پیشنهاد شده و در كنار آن به فروش 314 هزار بشكه میعانات باز پرداخته شده است؛ ضمن این كه 134هزار معادل بشكه نفت باز فروش گاز دیده شده كه بیشتر آنها در بازار داخلی است پس در مورد پیش بینی درآمدهای نفتی خوب عمل شده است.
وی گفت: اگر پتروشیمی ها صادرات خودرا بالا برند و فروش داخلی مشكلی نداشته باشد كار به خوبی پیش خواهد رفت، بدین سبب دولت در ارتباط با بودجه نفتی نكات خوبی را در نظر گرفته است.
استاندار مركزی توضیح داد: یك میلیون بشكه نفت برای فروش صادراتی در نظر گرفته شده كه 65 و پنج دهم درصد درآمد آن برای دولت می باشد و بقیه از محل فروش میعانات و گاز به داخل، كسب درآمد خواهد شد كه مجموعه این اقدامات ثمین است.
استاندار مركزی اظهار داشت: اگر دولت یك و نیم میلیون بشكه نفت را برای فروش صادراتی در نظر می گرفت، به احتمال زیاد با مشكل مواجه می شد و اگر صادرات پتروشیمی و فولاد صورت گیرد اهداف پیش بینی شده محقق میگردد.
آقازاده، درباره سوژه مهم نرخ بندی ارز باز اضافه كرد: دولت نرخ دلار را در بودجه 66 هزار و 400 ریال و برای نرخ دلار در حوزه فروش خارجی 57 هزار ریال دیده است اما، برای داخلی ها عرضه درآمد صادراتی پتروشیمی و غیره دلار در سامانه نیما صورت می گیرد كه اگر نرخ آنرا هم به 80 هزار ریال باشد، منطقی است.
وی توضیح داد: نرخ دلار در بودجه سال آتی منطقی است و به این معنا كه دولت باید 14 میلیارد دلار برای واردات كالاهای اساسی با نرخ42 هزار ریال پرداخت كند، 2 و سه دهم میلیارد دلار هم باید در سنا به فروش برساند و سه میلیارد دلار باز در نیما به فروش خواهد رفت كه نرخ آن 80 هزار ریال است.
استاندار مركزی اظهار داشت: ابرچالش كشور حالا سوژه اشتغال جوانان است كه در بودجه به آن توجه ویژه شده است و ظرفیت های فیزیكی در حوزه جوانان دیده شده است.
آقازاده گفت: دولت بازسازی 300 هزار واحدهای مسكونی در بافت های فرسوده را در بودجه پیش بینی كرده كه هم اشتغال و هم تامین مسكن می باشد و در سایر زیر بخش ها همچون مصالح باز احداث شغل می كند.
وی افزود: بودجه سال آینده در حوزه كشاورزی در كشت گلخانه ای، پرورش آبزیان و توسعه آبیاری مكانیزه باغات دیده شده كه در افزایش اشتغال نقش كلیدی و موثر را ایفا می كند.
استاندار مركزی اظهار داشت: احداث كارایی بیشتر برای تحصیل كرده ها و دانش آموختگان دانشگاهی، طرح كارورزی دانش آموختگان و طرح مهارت آموزی در محیط كار از نقاط قوت بودجه سال 98 است كه به آن توجه ویژه شده است.
آقازاده اضافه كرد: حوزه گردشگری در لایحه بودجه 98 باز مورد توجه دولت قرار گرفته و در این راستا همه تلاش بر این است كه لطمه ای به اشتغال وارد نشود و از شركت های دانش بنیان حمایت خوبی در بودجه شده است.
وی گفت: افزایش توان دفاعی و نظامی كشور كه بتواند به بهترین شكل امنیت مرزهای ایران را تامین كند باز همچون مباحث اصلی و برجسته لایجه بودجه سال آتی است.
استانداتر مركزی اشاره كرد: دولت در بودجه پیشنهادی برای بنیاد شهید و امور ایثارگران 139 هزار و 580 میلیارد ریال پیشنهاد كرده كه این مبلغ نسبت به بودجه امسال 20 هزار میلیارد ریال افزایش دارد و این اقدام نشان دهنده توجه دولت به خانواده شهدا و ایثارگران است خصوصاً در بودجه فوق در بحث بیمه توجه شده است.
لایحه بودجه در كمیسیون های مختلف مجلس شورای اسلامی در دست بررسی می باشد و در نهایت به كمیسیون تلفیق تقدیم میگردد و سپس بررسی های نهایی پس از 15 روز به صحن علنی مجلس می رود.
6991/6013/


1397/10/20
12:57:21
5.0 از 5
4685
تگهای خبر: آموزش , ابزار , ارز , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش