در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد؛

ناهماهنگی ستاد تنظیم بازار، توزیع میوه شب عید از نیمه اسفند

ناهماهنگی ستاد تنظیم بازار، توزیع میوه شب عید از نیمه اسفند آنی بازار: نایب رییس كمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از صف های طولانی گوشت یخی و ناهماهنگی ستاد تنظیم بازار، اظهار داشت: تولید داخل گوشت مرغ و قرمز پاسخگوی نیاز داخل است اما در تولید و توزیع سوءمدیریت وجود دارد.به گزارش آنی بازار به نقل از صدا و سیما، گفتگوی ویژه خبری شبكه دو چهارشنبه شب با سوژه «راهكارهای تامین گوشت مورد نیاز» با حضور مسئولان و نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.
در این برنامه، سید حسن حسینی شاهرودی نایب رییس كمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینكه با وجود گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، در شأن مردم نیست كه درصف طولانی گوشت یخی بایستند، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی خصوصاً كمیسیون اقتصادی از ابتدا با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی مخالف و موافق ارز شناور برای پیشگیری از دو نرخی شدن قیمت ها و ایجاد رانت بود، افزود: تولید داخلی گوشت مرغ و تا حدود گوشت قرمز پاسخگوی نیاز كشور است اما سوء مدیریت داریم و مدیریت ها در حوزه تولید و توزیع منفصل است.
شاهرودی اضافه كرد: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد كشاورزی و بانك مركزی سر یك میز بنشینند آن زمان می گوییم در ستاد تنظیم بازار هماهنگی وجود دارد.
وی با تاكید بر نظارت دقیق و نمایشگاه های عرضه مستقیم كالا اظهار داشت: در بعضی از این نمایشگاه ها دلالان حضور دارند و برخی قیمت ها بیشتر از قیمت های بیرون نمایشگاه است.
شاهرودی اضافه كرد: آمار و ارقام نشان داده است سیاست ثبات قیمت كالاهای اساسی و تورم ۴۲ درصدی در این كالاها به وسیله وزارت جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت ناكارآمد بوده است.
نائب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینكه ده ها سامانه در حوزه های گوناگون وجود دارد اما این سامانه ها برای نظارت دقیق بر بازار به یكدیگر متصل نیستند افزود: شرایط كنونی اقتصادی فرصتی برای تولید كنندگان داخلی است تا كالاهایی كه ارزان تولید می كنند، بتوانند صادر كنند.
وی با اشاره به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات كالاهای اساسی اظهار داشت: اگر این مبلغ را برای حمایت تولید كنندگان داخلی هزینه می كردیم اساسا تولید كشور به میزانی افزایش می یافت كه نیاز به واردات نداشتیم.
برای تامین و توزیع كالاهای پرمصرف شب عید مشكلی وجود ندارد
همچنین در این برنامه، عباس قبادی معاون بازرگانی، داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت باز اظهار داشت: با اقدام های موثر ستاد تنظیم بازار كشور برای تامین و توزیع كالاهای پرمصرف در شب عید مشكلی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه در تهران ۲ هزار فروشگاه از ۱۵ اسفند عرضه مستقیم پوشاك را انجام می دهند و این كار در سراسر كشور باز اجرا می شود، اضافه كرد: امسال اصناف متولی توزیع كالاها هستند؛ بعنوان نمونه یك میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع پارچه تولید داخل بعلاوه پارچه های وارداتی و هزار و ۲۰۰ تن نخ از ۲ ماه پیش در اختیار اتحادیه پوشاك قرار داده ایم كه محصولات آنها برای ایجاد آرامش در بازار از ۱۵ روز پیش به بازار آمده است.
قبادی با اشاره به واگذاری اختیار برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم كالاها در هر استان به اصناف با تصمیم ستاد تنظیم بازار آن استان، درباره قیمت مرغ باز اظهار داشت: قیمت مرغ در هفته گذشته روند كاهشی داشته و ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شده است.
بهرام شهریاری نایب رییس اتحادیه تولید كنندگان پوشاك كشور باز در این برنامه گفت: برمبنای طرح ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز با برندهای خارجی پوشاك قاچاق در مجتمع های تجاری بزرگ تهران برخورد شد.
وی اظهار داشت: حالا صد فروشگاه در مجتمع های تجاری تهران در حال عقد قرارداد با برندها و تولیدكنندگان داخلی هستند.
شهریاری با اشاره به اینكه اتحادیه تولیدكنندگان پوشاك با عنایت به نبود تقاضا، ركود بازار و تخفیف های فروشگاه ها مخالف برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم بود اضافه كرد: بنا بر اصرار تولیدكنندگان تصمیم گرفته شد سه نمایشگاه برای شب عید در مصلای تهران، بوستان ولایت و بوستان گفتگو برپا شود و هیچ مشكلی در عرضه پوشاك نداریم.
همچنین علی اكبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: در شرایط تلاطم اقتصادی هستیم و آمریكا همه تلاش خودرا برای محروم كردن ما از منابع ارزی به كار گرفته است.
ادعای اینكه كالاهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومان به دست مصرف كننده نرسیده، نادرست است
وی اضافه كرد: این گفته كه كسانی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گرفته اند اما كالای وارداتی آنها به دست مصرف كنندگان نرسیده حرفی نادرست، البته امكان دارد در بخش هایی مانند گوشت قرمز این اتفاق افتاده باشد.
مهرفرد با اشاره به اینكه ذخایر سیب و پرتقال برای شب عید مناسب می باشد اظهار داشت: با عنایت به همه مشكلات و تحریم ها تامین كالاهای اساسی تا اختتام بهمن در مقایسه با سال قبل ۲ میلیون تن افزایش یافته و به ۱۸ میلیون تن رسیده است.
میوه شب عید از نیمه اسفند توزیع می شود
معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: میوه شب عید از نیمه اسفند توزیع می شود البته قیمت سیب به سبب سرمازدگی كمی گرانتر است اما پرتقال با قیمت مناسبی عرضه می شود و اشخاصی كه از عرضه پرتقال در شمال خودداری می كنند باید بدانند اگر موجودی انبارهای خودرا توزیع نكنند، دولت راهكارهایی دارد كه امكان دارد مشتری برای پرتقال های آنها وجود نداشته باشد و موجودی انبارهای آنها خراب شود.
مهرفرد با اشاره به اینكه بخش های تامین، توزیع و نظارت باید برای ایجاد آرامش در بازار با یكدیگر هماهنگ باشند، اضافه كرد: افزایش قیمت برنج هندی به سبب افزایش قیمت جهانی آن و افزایش نرخ ارز بوده است. حالا قیمت برنج هندی برای توزیع در خرده فروشی ها ۸ هزار تومان تمام می شود.
مصطفی احمدی رئیس اتحادیه خشكبار و آجیل فروشان باز درباره وضعیت توزیع این محصول اظهار داشت: به سبب سرمازدگی با كاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی تولید روبرو شده اما آجیل های گوناگونی را به بازار عرضه نموده ایم و الان قیمت آجیل ها بین صد تا ۱۵۰ هزار تومان عرضه می شود.
قیمت مرغ به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد

او همینطور با اشاره به اینكه در اسفند و فروردین عرضه مرغ افزایش می یابد و قیمت آن به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد رسید، گفت: ۹۳ درصد جیره طیور همچون كنجاله سویا افزایش جهانی قیمت داشته است؛ البته در مجموع در تامین نهاده ها مشكلی وجود ندارد.
عرضه كفش های ایرانی باكیفیت نسبت به برندهای خارجی
در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دو، محسن خردمند رئیس اتحادیه سراجان تهران اظهار داشت: تولیدكنندگان كفش از ۲ ماه پیش محصولات خودرا با قیمت ها و كیفیت مناسب و تفاوت قیمت بسیار زیاد در مقایسه با برندهای خارجی در بازار عرضه نموده اند.
وی با اشاره به اینكه از زمان ممنوعیت واردات كالاهای خارجی مشابه تولید داخل به كشور، تولیدات بسیار خوبی داشته ایم، اضافه كرد: البته برای تامین مواد اولیه در تامین ارز نیمایی مشكلاتی وجود دارد.
وی اضافه كرد: با عنایت به ركود در بازار قیمت ها تغییر نكرده است و تولید كنندگان سود خودرا كاهش داده اند.

1397/12/02
19:01:13
5.0 از 5
4784
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش