دبیر سابق شورای عالی ترابری به مهر خبر داد؛

انتقال فرودگاه مهرآباد و ایستگاه راه آهن از تهران منتفی شد

انتقال فرودگاه مهرآباد و ایستگاه راه آهن از تهران منتفی شد آنی بازار: معاون سابق حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به موافقت شهرداری تهران، از منتفی شدن سوژه انتقال ایستگاه راه آهن تهران و فرودگاه مهرآباد به خارج از پایتخت آگاهی داد.مهرداد تقی زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره تشكیل شورای تخصصی حمل و نقل مركز پژوهش های مجلس گفت: با عنایت به اینكه حمل و نقل درون شهری بر عهده شهرداری ها و حمل و نقل برون شهری بر عهده وزارت راه و شهرسازی است، هر یك از این دستگاه ها به صورت جزیره ای به وظایف خود عمل می كنند؛ حتی با فرض اینكه هر دستگاه وظیفه خودرا به صورت ایده آل هم پیگیری كند، باز هم موضوعاتی كه مربوط به تركیب حمل و نقل درون و برون شهری می شود، مغفول می ماند.
دبیر شورای تخصصی حمل و نقل مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: نقطه اوج یكپارچه سازی حمل و نقل درون و برون شهری جایی است كه ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها و ترمینال های اتوبوس بین شهری در داخل شهرها ایجاد می شود ولی امكان اتصال آنها به مودهای حمل و نقل درون شهری مانند ایستگاه های مترو یا اتوبوس رانی درون شهری وجود ندارد. راه آهن، فرودگاه و حمل و نقل جاده ای در اختیار وزارت راه است ولی متولی حمل و نقل درون شهری، شهرداری ها هستند.
معاون سابق حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی اضافه كرد: بعنوان نمونه بیشتر از ۱۵ سال است كه فرودگاه امام خمینی (ره) افتتاح شده اما عمر متروی این فرودگاه كمتر از دو سال و آن هم به صورت ناقص و عدم رعایت برخی موارد ایمنی در راه اندازی این خط مترو است. این در شرایطی است كه در بیشتر كشورها همزمان با راه اندازی فرودگاه یا ایستگاه راه آهن كه فاصله بسیاری با مركز شهر دارد، خطوط دسترسی مترو یا دیگر مودهای حمل و نقل عمومی باز ایجاد می شود.
وی اشاره كرد: در حالیكه متولی حمل و نقل جاده ای مسافری عمومی، سازمان راهداری است، اما متولی ترمینال های اتوبوس رانی، شهرداری ها هستند؛ به دنبال این ناهماهنگی، ترمینال شرق تهران از طرف شهرداری به خارج از شهر منتقل می شود و اتوبوس های بین شهری هم ملزم به اجرای این جابه جایی هستند. درنتیجه شاهد كاهش تعداد مسافران اتوبوس هستیم و آثار و تبعات نامطلوبی برای رانندگان و اتوبوس داران به وجود آورده است. در همان زمان قرار بود كه ترمینال های جنوب و غرب هم از تهران بیرون رود كه با پیگیری های وزارت راه و شهرسازی این روند متوقف گردید.
دبیر شورای تخصصی حمل و نقل مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: قرار شد در این شورا به این موضوعات پرداخته شود و هدف این شورا رفع چنین مواردی است. همین طور در این شورا مقرر است سوژه تاكسی های اینترنتی هم بررسی و راهكارها حل مشكلات، بوسیله مركز پژوهش های مجلس به نمایندگان پیشنهاد شود.
دبیر سابق شورای عالی هماهنگی ترابری با اشاره به اینكه انتقال ایستگاه راه آهن تهران و فرودگاه مهرآباد از داخل شهر به نقطه ای دیگر بطور كامل منتفی شد، است اظهار داشت: شهرداری تهران باز این مساله را پذیرفته و مقرر است دیگر درباب انتقال این دو مود اصلی حمل و نقلی پایتخت اصراری نداشته باشد. ضمن اینكه در تلاشیم تا در شورای تخصصی حمل و نقل مركز پژوهش های مجلس به سوژه انتقال ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها و ترمینال های مسافری از داخل شهرها رسیدگی كرده و برای تهیه آئین نامه یا مصوبه ای خاص، بوسیله مركز پژوهش های مجلس به دولت یا مجلس پیشنهاد بدهیم.

1397/12/20
14:17:45
5.0 از 5
4887
تگهای خبر: تخصص , دستگاه , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش