، سال رونق تولید،

رونق تولید چتر نجات اقتصاد می شود

رونق تولید چتر نجات اقتصاد می شود به گزارش آنی بازار مقام معظم رهبری چندین سال است كه با هدف بهبود معیشت و اقتصاد كشور نام سال را حول محور مسائل اقتصادی انتخاب می كنند، در همین راستا قرار شد سال ۱۳۹۸ نام رونق اقتصادی را با خود یدك بكشد تا دریچه ای شود برای بهبود اوضاع اقتصاد كشور و آخر سال شاهد ثمرات درخشان عرصه های تولید و خودكفایی در ایران باشیم.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، جان گرفتن تولید در كشور بی گمان نیازمند پارامترها و عناصری است كه باید مورد توجه قرار گیرد در این میان خیلی از كارشناسان معتقدند كه اشتغال و امنیت شغلی در سایه تولید به وجود می آید و تولید ملی مقدمه ای بر اشتغالزایی، كارآفرینی و افزایش بهره وری در تمامی عرصه ها به حساب می آید كه بهبود وضعیت اجتماعی، رفاه زندگی مردم و رشد و توسعه اقتصاد كشور را باعث می شود.
حاج اسماعیلی - یك كارشناس اقتصادی - در این رابطه می گوید تولید در كشور زمانی به رونق می رسد كه مشاركت و انگیزه مردم برای ورود به عرصه اقتصاد و تولید افزایش یابد و دولت امكانات و ابزارهای فعالیت تولیدی در كشور را با قیمت ارزان و شرایط آسان در اختیار مردم بگذارد.
به قول وی، رونق تولید وجوه مختلفی دارد و یكی از جنبه های آن، خروج از وابستگی به نفت و درآمدهای نفتی است. در شرایطی كه با بحران های اقتصادی مواجهیم راه نجات كشور در تولید داخلی است و هرچه تولید رونق بگیرد، كالا و خدمات ایرانی هم رونق می یابد و به تبع آن، اشتغال، بنگاه های تولیدی، نیروی كار و سرمایه های انسانی هم تقویت و حفظ می شوند.
این كارشناس اقتصادی از دیگر وجوه رونق تولید را خروج از اقتصاد دولتی و حركت به سمت اقتصاد مردم نهاد عنوان و اظهار نمود كه مردم در یك نظام غیر دولتی و تعاونی كمترین صدمه را از بحران ها، تحریم ها و تغییر قیمت ها می بینند؛ چون كه هزینه ها در بخش تعاونی نسبت به فعالیت های بخش خصوصی كمتر است و مشاركت گروهی و تجمیع سرمایه های خرد بستر مناسبی برای انجام فعالیت های تولیدی و اشتغال پایدار به حساب می آید.
همینطور عبدالله مشكانی - اقتصاددان دیگر - بر این باور است كه در شرایط فعلی اقتصادی كه به گواه اغلب اقتصادانان چاره مشكلات از دریچه تولید می گذرد، پیش از هر چیز برای پشتیبانی از تولیدكنندگان باید نسبت به ایجاد ثبات اقتصادی اقدام كنیم.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره لزوم توجه به تولید ملی برای برون رفت از مشكلات اقتصادی، اعتقاد دارد كه تولید یكسری نهادهای اساسی دارد. زمانی كه می خواهیم تولید یك كالا را بررسی نماییم، ابتدا باید شرایط مواد اولیه، سرمایه و همینطور بازار فروش را در نظر داشته باشیم و ببینیم آیا اساساً این تولید با هدف فروش در بازارهای داخلی یا خارجی انجام می شود.
این اقتصادان با بیان این كه خلق پول با توجیه پشتیبانی از تولید می تواند سبب ایجاد پول تورمی شود، می گوید: واقعیت این است كه پیش از این كه به سمت حمایت و رونق تولید برویم و سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در عرصه تولید تشویق نماییم، باید اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایجاد نماییم، در غیر این صورت امكان دارد اعتماد سرمایه گذاران هم سلب شود، چراكه سودآور بودن تولید منوط به وجود شرایط با ثبات در حوزه اقتصاد كلان است.
فتح الله بیات - رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی - هم نامگذاری سال ۹۸ به نام سال رونق تولید را در راستای پیشگیری از ریزش بنگاه های اقتصادی و حفظ اشتغال موجود می داند و اعتقاد دارد تاكید رهبر انقلاب بر شعار رونق تولید تاكید بر مقوله بسیار مهمی است و دولت باید در این زمینه ورود كند و بنگاه هایی كه به لحاظ نقدینگی به مشكل برخوردند یا به علت بدهی بانكی و مالیاتی در حال بسته شدن هستند را مورد حمایت قرار دهد.
به قول وی، رونق تولید مانع تعدیل شدن نیروهای كار و تعطیلی بنگاه ها می شود و از این جهت گام مؤثری در پیشگیری از ریزش نیروهای كار و حفظ اشتغال موجود به حساب می آید.
همینطور فریدون نصیری - رئیس اتحادیه لوازم خانگی فلزی و آشپزخانه - در این رابطه به ایسنا گفت كه برای رونق تولید باید سه اصل اعتماد عمومی به تولید داخلی، رفع قوانین دست و پاگیر از جانب هیئت دولت و اجرای بی چون وچرا از جانب بدنه دولت در كشور نهادینه شود.
وی در ارتباط با راهكارهای رونق تولید، اعتقاد دارد كه از سال قبل با تغییر سیاست گذاری های دولت در خصوص پشتیبانی از تولید داخلی، خروج آمریكا از برجام، ممنوعیت نسبی واردات و عدم دسترسی ساده به ارز تجاری عاملی شد تا میزان تولید رشد كند.
به قول وی، اعتماد مصرف كننده به تولیدات ایرانی عامل رشد تولید داخلی خواهد شد و از جانب دیگر زمانی كه تولید رونق داشته باشد، تولیدكنندگان می توانند هزینه های قابل توجهی را در زمینه تحقیق و توسعه و ارتقا طراحی در دستور كار خود قرار دهند.
نصیری تاكید كرد زمانی كه رونق و پشتیبانی از تولید در بدنه دولت نهادینه شود، خیلی از مشكلات و قوانین دست و پاگیر تولید رفع خواهد شد، هیئت دولت قوانین و شرایط مناسبی را برای پشتیبانی از تولید در نظر می گیرد اما بدنه دولت در زمان اجرا برای آنكه با اجرای قوانین انتفاعی برای آن وجود ندارد، قوانین را به صورت قانونی دور می زنند.1398/01/05
13:59:47
5.0 از 5
4551
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش