بازار متشكل ارزی تیرماه راه اندازی می شود

تخفیف ۷۵ میلیونی برای صرافان

تخفیف ۷۵ میلیونی برای صرافان به گزارش آنی بازار بازار متشكل ارزی از تیر ماه كار خویش را آغاز خواهد نمود و بانك مركزی هم حق عضویت صرافان را از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۵ میلیون تومان كاهش داده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، روز گذشته جلسه ای در بانك مركزی با مبحث بازار متشكل ارزی با حضور اعضای هیأت عامل این بانك، هیأت مدیره بازار متشكل ارزی و كانون صرافان برگزار گردید كه گفته می شود در این نشست بانك مركزی برای پیوستن صرافی ها به این بازار متشكل ارزی، حق عضویت را كاهش داده است.
قبل از این گفته شده كه این بازار تا آخر ماه جاری راه اندازی می شود، اما آنطور كه مدیرعامل بازار متشكل ارزی عنوان كرده، با عنایت به اینكه عمده اقدامات مربوط به این بازار انجام شده، از بازار كار بازار متشكل ارزی آغاز خواهد شد.
مهم ترین نكته در جلسه روز گذشته كاهش حق عضویت برای صرافی ها از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۵ میلیون تومان بوده كه به این ترتیب، صرافی های كوچك تر هم می توانند وارد این بازار شوند.
از جانب دیگر، برخی مشكلات و پیشنهادات صرافان هم در این نشست مطرح شده كه بانك مركزی هم بعد از این مشكلات تصمیم گرفت تا حق عضویت را كم كند.
بازار متشكل ارزی مقرر است بعنوان كاشف قیمت واقعی ارز در تهران شروع به كار كند؛ به طوریكه اولین قیمت اعلام شده در این بازار در هر روز بعنوان قیمت پایه آن روز در نظر گرفته می شود.
این بازار با ایجاد ساز و كاری از معاملات غیرواقعی جلوگیری كرده و برای ثبت درخواست در این بازار، رقم اعلام شده فوراً از حساب ارزی یا ریالی درخواست دهنده بسته به نوع سفارش (خرید یا فروش) مسدود خواهد شد.
بازیگران اصلی این بازار، بانك ها، صرافی های بانكی و صرافی های مجاز بانك مركزی هستند كه باید برای ورود به این بازار، مدارك خویش را به بانك مركزی عرضه كرده و كد كارگزاری دریافت نمایند.
در این بازار تمامی رقم های اعلامی از جانب فروشندگان و خریداران روی سیستم قرار گرفته و به ترتیب بر مبنای رقم های پایین تر از بالا به پایین مرتب خواهند شد و سیستم به صورت خودكار پایین ترین قیمت فروش را به بالاترین پیشنهاد خرید متصل می كند.
نرخ هر روز بر مبنای قیمت بسته شدن بازار در روز قبل با پنج درصد تغییر قابل به روزرسانی است و تغییرات بیشتر باید با مجوز بانك مركزی صورت گیرد.
صرافی هایی كه در این بازار خرید و فروش عمده را انجام می دهند، باید یك درصد بالاتر از نرخ بازار متشكل، نیازهای خرد ارزی را برپایه لیست مصارف ۲۴ گانه پوشش دهند.
گفته می شود كه با راه اندازی این بازار به جای تعیین نرخ ارز در بازار هرات، سلیمانیه و … این نرخ بر مبنای عرضه و تقاضا در بازار متشكل ارزی در تهران كشف می شود و به این ترتیب، احتمال ایجاد التهابات و نوسانات، كاسته می شود.1398/03/26
14:36:31
5.0 از 5
5042
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش