موارد استفاده سندبلاست چیست؟

موارد استفاده سندبلاست چیست؟ به گزارش آنی بازار سندبلاست فرآیندی است كه به وسیله آن سطح مورد نظری كه می خواهیم برای رنگ كاری آماده نماییم توسط ذره های ساینده تحت فشار هوا روی قطعات فولادی پاشیده می شود.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، ایده ابداع این فرایند از روی اثری كه طوفان شن روی پنجره اتاق مخترعش به جا گذاشته است نشأت گرفته و سبب اختراع وسیله ای شده كه استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه و كارآمد است.
در مورد سندبلاست چه می دانید؟
فرآیندی كه به باعث آن ذرات تحت فشار هوا روی قطعات شیشه ای و فولادی پاشیده می شوند تا برای انجام كارهایی مثل رنگ كاری و حكاكی آماده شوند. تمیز كردن سطوح قطعات برای رنگ كاری و دیگر فرآیندهای مورد نظر ما از عمده ترین دلایلی است كه سبب استفاده از سندبلاست شده است.
نوع دیگری از فرایند ساب پاشی وجوددارد كه در آن برای تمیزكاری سطح فلز از راه پاشیدن جریان پرسرعتی از ماسه یا ماده ساینده دیگر استفاده می شود كه آنرا شن زنی می نامند.
درباره تاریخچه جالب پیدایش سندبلاست چه می دانید؟
* سندبلاست برای نخستین بار توسط بنجامین تیلگمن معرفی شده است.
* او این پدیده را توسط برخورد ذرات شن به پنجره اتاقش ابداع می كند.
* پس از طوفان شن او متوجه می شود كه شن سبب برجا ماندن خط و خش هایی بر روی شیشه پنجره اتاقش شده است در نتیجه او مدت ها به دنبال اختراع وسیله ایی می گردد كه بتواند ذرات را با سرعت زیاد پرتاب كرده و سطح مواد را صیقل دهد.
سندبلاست در چه فرآیندهایی كاربرد دارد؟
* از این فرایند برای انجام كارهایی مثل زنگ زدایی، ماسه زدایی و رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات یا صیقل دادن را استفاده می شود.
* گاهی اوقات برای پاكیزه نگه داشتن انواع قالب های صنعتی، زبر كردن قطعات، عملیات لعاب كاری و تفلون كاری برای كیفیت بخشیدن و استفاده طولانی مدت از آنها مورد استفاده قرار می گیرد.
* سندبلاست همینطور در آماده كردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبكاری های صنعتی، تزئینی یا رنگ مورد استفاده قرار می گیرد.
* از دیگر موارد كاربرد سندبلاست می توان به حكاكی انواع نوشته و نقش های مختلف و برجسته كاری آنها بر روی سطوح شیشه ای، چوبی، ام دی اف، كاشی، سرامیك اشاره نمود كه بیشترین استفاده آنها برای انجام امور تجاری و تبلیغاتی و تزئینات دكور می باشد.
اما جنس مواد ساینده در سندبلاست چیست؟
* هنگام كار با سندبلاست از ماسه های ساینده ای استفاده می شوند كه جنس آنها از سیلیس و اكسید فلزات در اندازه های مختلف می باشد، این ذرات بااستفاده از فشار باد كمپرسور شتاب گرفته و روی سطح قطعه پاشیده می شوند و سبب ایجاد سایش برروی سطح آن جهت استفاده می شوند.
تفاوت وت بلاست و سندبلاست در چیست؟
۱- در وت بلاست ذراتی كه سبب سایش می شوند با آب مخلوط شده و به وسیله ی سیستم های ویل بلاست عملیات پاشش انجام می گیرد.
۲- در این تكنیك عموماً انرژی هوای فشرده بكار می رود.
۳- دستگاه های وت بلاستی كه بیشترین كارایی را در این مورد دارند شامل دستگاه های وت بلاست پرتابل و سیار می باشند، كه عمدتاً برای آماده سازی سطوح قطعات با ابعاد بزرگ و غیرقابل حمل مورد استفاده قرار می گیرند.
۴- در وت بلاست تلاش می كنند تا حد امكان از برخورد مواد ساینده به سطح و خرد شد ن آنها جلوگیری نمایند.
اهمیت استفاده از سندبلاست و دلیل معروفیت آن چیست؟
شاید اگر سندبلاست ابداع نمی شد استفاده از خیلی از مواد گران كه مورد نیاز هستند غیر ممكن می شد. چونكه استفاده از هر روش دیگری به جز سندبلاست برای صیقل دادن مواد و آماده كردن آنها جهت استفاده سبب می شد آن فرایند، فرایندی مقرون به صرفه نباشد و مدت زمانی كه برای انجام آن لازم است بسیار طولانی شود در صورتی كه سندبلاست روشی باصرفه، كارآمد و پربازده می باشد.

تجهیزاتی كه در سندبلاست استفاده می شوند شامل چه مواردی هستند؟
۱- دیگ سندبلاست
۲- كمپرسور هوا
۳- نازل سندبلاست
خدمات سندبلاست درمحل شامل چه اقداماتی می شود؟
* برای این كار باید از دستگاه كمپرسور هوا به منظور تولید هوای فشرده و ایجاد سایش برروی سطح قطعه مورد نظر استفاده نمود.
* هوای فشرده ایی كه در این مرحله استفاده می شود بسیار حائز اهمیت می باشد چونكه كیفیت سندبلاست ارتباط مستقیمی با فشار هوای تولید شده توسط كمپرسور هوا دارد.
* فشار هوایی كه برای سندبلاست مورد استفاده است ۷ بار یا ۱۰۵ psi می باشد كه به وسیله شلنگ به دیگ سندبلاست منتقل می شود.
* دیگ استفاده شده برای این منظور در انواع سایز موجود می باشد كه بیشترین استفاده از سایز متوسط آن می باشد كه گنجایش آن به ۳۰۰ لیتر می رسد. از سایزهای كوچك تر می توان به راحتی برای سندبلاست درمحل مورد استفاده قرار گیرند.
* بعد از پیمودن این مراحل، افراد متخصص می بایست مواد ساینده را داخل دیگ بریزند.
* در ادامه فشار هوایی كه توسط كمپرسور هوا تولید شده بود به وسیله لوازم و تجهیزات خاصی به بخش زیرین دیگ می رسد نكته ای كه حائز اهمیت می باشد میزان سرعت استفاده شده است كه باید زیاد باشد و به صورت مستقیم استفاده شود، چونكه این سرعت برای مكش مواد ساینده و مخلوط كردن هوا و ماسه به سمت نازل سندبلاست با فشار و سرعت به سمت سطح مورد نظر ما پرتاب می شود تا با سایش سطوح و برداشتن زنگی كه سبب فرسوده شدن قطعه می شود را بردارد.

با دانستن همه این موارد اگر بخواهیم از سندبلاست استفاده نماییم، قیمت سندبلاست چقدر خواهد بود؟
قیمت سندبلاست بسته به مواد و تجهیزاتی كه از آنها استفاده می نماییم متفاوت خواهد بود چونكه هركدام از مواد و تجهیزات ذكر شده در بالا بسته به كیفیت محصول قیمت های مختلفی خواهند داشت برای دریافت راهنمایی بیشتر در این مورد بهتر است با ما از راه وب سایت www.sandblastkar.com در ارتباط باشید. این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1398/06/14
12:59:12
5.0 از 5
4857
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش