چرا كاهش قیمت خانه محسوس نیست؟

چرا كاهش قیمت خانه محسوس نیست؟ آنی بازار: در شرایطی كه طبق آمار رسمی قیمت مسكن نسبت به دو ماه قبل 690 هزار تومان كاهش یافته و اندك معاملات در گروه فایل های به قیمت انجام می شود، عده ای از فروشندگان كه نیاز چندانی به نقدینگی ندارند و حدود نیمی از بازار مسكن را در بر می گیرند علاقه ای به كاهش قیمت نشان نمی دهند. این در شرایطی است كه اغلب متقاضیان مصرفی در انتظار ریزش قیمت ها هستند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، بازار مسكن بعد از جهش های ماهیانه كه ۲۰ ماه طول كشید از تیرماه سال جاری وارد فاز فروش واحدهای زیر قیمت شده و معاملات عموما در این گروه از آپارتمان ها صورت می گیرد. به همین لحاظ آن چه در بازار مسكن شهر تهران دیده می شود با آماری كه از معاملات بیرون می آید متفاوت می باشد. گروهی از فروشندگان كه حضور شایان توجهی در آگهی های مجازی فروش ملك دارند هنوز در مقابل پذیرش ركود بازار مقاومت نشان می دهند و قیمت های پیشنهادی را پایین نمی آورند. این مساله به اختلاف معنادار قیمت ها در آمار رسمی و كف بازار منجر گردیده است.
در سوی مقابل حدود یك چهارم مالكان كه چشم انداز ركودی در بازار می بینند با ارائه تخفیفات ۵ تا ۱۵ درصد از قیمت های نامتعارفی كه در اردیبهشت ماه به ثبت رسید كوتاه آمده اند. بررسی ها نشان داده است كه معاملات صرفا بین خریداران واقعی و فروشندگان پول لازم انجام می شود و بنا بر این حجم معاملات در شهریورماه امسال نسبت به سال قبل ۷۳ درصد و نسبت به دو سال قبل ۸۲ درصد كاهش یافته است. قیمت قطعی نیز نسبت به دو ماه قبل بطور میانگین ۶۹۰ هزار تومان پایین آمده است.
تعلل برای انعقاد قرارداد تا تیرماه سال جاری از طرف عرضه انجام می شد اما الان معاملات از جانب تقاضا به حالت تعلیق درآمده است.
دوگانه كاهش قدرت خرید و انتظار برای كاهش قیمت موجب افت تاریخی قیمت مسكن دست كم در شش سال اخیر شده است. بجز تعداد اندكی از متقاضیان مصرفی كه در بازار حضور دارند، بخش عمده خریداران واقعی در انتظار كاهش بیشتر قیمت ها هستند. این در شرایطی است كه فایل های نامتعارف حدود نیمی از بازار را در بر گرفته اند و انتظار می رود با ناامید شدن فروشندگان این نوع واحدها از افزایش قیمت، به تدریج سهم این فایل ها در آگهی ها كم شود.
بازار مسكن به تاریك ترین نقطه رسید
شهریورماه ۱۳۹۸ به لحاظ حجم معاملات مسكن در تهران افت تاریخی رقم خورد؛ بطوریكه حتی در شهریورماه ۱۳۹۴ نیز كه بازار در مقایسه با سال های قبل و پس از آن در ركود عمیقی قرار گرفته بود حجم معاملات ۴.۶ برابر امسال بود. كسادی بازار مسكن در شهریورماه امسال از زمان آغاز ارائه گزارش های ماهیانه این بخش توسط بانك مركزی در سال ۱۳۹۲ تابحال بی سابقه بوده است.
از طرف دیگر مردادماه كلنگ راه اندازی ۵۵۶۲ واحد مسكونی در تهران زده شد؛ در صورتیكه معاملات تنها ۲۷۸۷ فقره بود. اگرچه سبقت ساخت و ساز از معاملات می تواند به تعادل عرضه و تقاضا منجر شود اما طبیعتا در زمان ركود خرید و فروش، سازندگان انگیزه خودرا برای ساخت و ساز از دست می دهند و انتظار می رود در ماه های آینده حجم ساخت و ساز باز هم كاهش پیدا كند.
افت حدود ۵ میلیون تومانی قیمت مسكن در شمال تهران
شهریورماه بازار مسكن شهر تهران دومین تخلیه حباب قیمتی را تجربه نمود. مطابق اعلام بانك مركزی میانگین قیمت مسكن شهر تهران از متری ۱۳ میلیون و ۲۵ هزار تومان در مردادماه ۱۳۹۸ به متری ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان در شهریورماه رسیده كه كاهش ۲.۸ درصدی را نسبت به مردادماه امسال و افزایش ۵۶.۵ درصدی را نسبت به شهریورماه پارینه نشان داده است. معاملات نیز به ۲۷۸۷ فقره رسید كه ۱۵ درصد نسبت به ماه قبل و ۷۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل كم شد. این دومین افت پی در پی قیمت ماهیانه است و بنظر می رسد بازار خرید و فروش قفل شده است.
با وجودی كه به سبب حجم اندك معاملات نمی توان ارزیابی مناسبی از تحولات قیمتی در مناطق مختلف تهران داشت، آمار گویای آن می باشد كه در منطقه ۱ قیمت ها نسبت به مردادماه ۳.۲ میلیون و نسبت به تیرماه ۴.۸ میلیون كم شد كه بیشترین میزان كاهش در میان مناطق مختلف شهر تهران شمرده می شود. افت تا ۴.۸ میلیونی قیمت از خروج سفته بازان حكایت دارد كه تا تیرماه نبض خرید و فروش در شمال پایتخت را در اختیار داشتند.
منبع:

1398/07/13
21:45:52
5.0 از 5
4228
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش