دلار به ارز اربعین آمد، نرخ آزاد شد

دلار به ارز اربعین آمد، نرخ آزاد شد به گزارش آنی بازار گرچه از رویه بانك مركزی برای عرضه ارز به نظر می رسید كه برای ارز اربعین هم دلار عرضه نشود، اما حالا برخی بانك ها فقط دلار پرداخت می كنند، البته نرخ هم سطح بازار است.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، آخر شهریورماه بانك مركزی اعلام نمود كه ارز اربعین را تامین خواهد كرد و زائرین می توانند حداكثر ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر اسعار به نرخ بازار ثانویه ارز، از بانكهای منتخب و صرافی های مجاز به منظور پوشش بعضی از هزینه های تهیه كنند.

در حالی از نیمه سال قبل و تغییر پایه معاملات به یورو و از طرفی توجه به ذخایر دلاری، دیگر ارزهای عرضه شده در بانك ها بخصوص ارز مسافری با دلار نبود و یورو یا ارزهای معادل پرداخت می شد كه این انتظار وجود داشت كه با عنایت به اعلام بانك مركزی، ارز اربعین هم دلاری نباشد.

اما بررسی های میدانی از شعب بانكی عرضه كننده ارز اربعین نشان داد كه در مواردی بانك ها فقط دلار پرداخت می كنند و هیچ ارز دیگری مطرح نیست.

پیگیری مبحث از این حكایت داشت كه دست بانك ها برای عرضه نوع ارز باز بوده و در حد تعیین شده می توانند ارزی كه در دسترس داشته و موجودی خوبی دارند عرضه كنند؛ ازاین رو بانك هایی كه به دلایلی منبع دلاری بالایی دارند به جای یورو یا سایر ارزها، دلار عرضه می كنند.

اما در این بین نكته مورد توجه پرداخت ارز با نرخ صرافی های مجاز بانكی و هم سطح بازار بود؛ به صورتی كه هر دلار برای امروز حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان برای زائرین اربعین قیمت خورده است.

این در حالی است كه در اعلام ابتدایی بانك مركزی قرار بود ارز اربعین با نرخ بازار ثانویه یا نیمایی باشد كه حالا اعمال نمی گردد، البته این روزها نرخ بازار نیما و بازار هم در بعضی زمان ها تفاوت قابل توجهی ندارد.

به هر صورت بانك مركزی مكلف به تامین ارز مورد نیاز است و حتی اگر قیمت عرضه شده هم سطح بازار باشد باید از كانال رسمی صورت گیرد. در عین حال كه تجربه نشان داده در عرضه ارز بخصوص ارز مسافری هر گونه اختلاف قیمت با بازار باعث ایجاد رانت و دلالی شده است.
1398/07/15
23:37:49
5.0 از 5
4317
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش