نقش امارات و عربستان در وقایع ارزی از زبان رئیس بانك مركزی

نقش امارات و عربستان در وقایع ارزی از زبان رئیس بانك مركزی به گزارش آنی بازار رئیس بانك مركزی در مصاحبه با المانیتور اظهار داشت كه اروپایی ها برای اجرایی شدن اینستكس به موافقت آمریكا نیاز دارند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در گفتگویی با المانیتور به بیان آخرین اخبار مربوط به ساز و كار مالی اتحادیه اروپا برای همكاری با ایران معروف به اینستكس، نرخ ارز و خط اعتباری فرانسه برای حفظ برجام پرداخت. رئیس بانك مركزی در این مصاحبه ضمن اشاره به تقویت ۴۰ درصدی ارزش ریال نسبت به سال قبل اظهار داشت كه اجرایی شدن خط اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه برای حفظ توافق هسته ای بستگی به آمریكا و فرانسه دارد تا با همكاری با یكدیگر، راهی برای حل این مشكل بیابند.
همتی در مورد وقایع ارزی سال قبل اظهار داشت: به نظرم نرخ ارز به علت انتظارات پیرامون تحریم های آمریكا، زبان تهدیدآمیز ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران و تلاش های یكجانبه آمریكا برای قطع نظام بانكی ایران از نظام جهانی قرار گرفت. از نظر فنی هم ما در آن مقطع با مشكلاتی مواجه بودیم: ظرفیت های فنی و نرم افزاری ما برای پایش معاملات ارزی در زمانی كه واحدهای ارزی تعطیل شدند كم بود.
رئیس بانك مركزی در مورد اخبار مربوط به دخالت عربستان و امارات در وقایع ارزی هم اظهار داشت: من هم شایعات مربوط به این دخالت ها در بازارهای سلیمانیه و هرات را شنیدم. این ها شایعه بودند اما واقعیت این است كه امارات محدودیت هایی بر فعالیت های صرافی های خصوصی همچون بر حساب های بانكی ایرانی ها در این كشور اعمال كرد. شنیده ایم كه به تازگی این محدودیت ها برداشته شده است و این چیزی است كه ما از همسایگانمان انتظار داریم انجام دهند.
همتی در مورد اینستكس هم اظهار داشت كه دلیلی برای خوشبینی به اینستكس نمی بیند: به این نتیجه رسیده ام كه مسئله مربوط به اینستكس و مكانیزم آن نیست بلكه مسئله این است كه اروپایی ها احتیاج به تایید آمریكا برای برنامه هایشان دارند.
رئیس بانك مركزی با بیان این كه اروپایی ها هنوز پولی را در اینستكس ودیعه نگذاشته اند اضافه كرد: احساس من این است كه اروپایی به قدر كافی برای مستقل عمل كردن (از آمریكا) مصمم نیستند. تمامی موضوعات مربوط به اینستكس با مقامات بانكی آلمان، فرانسه و انگلیس مورد بحث قرار گرفته است اما آنها همه چیز را منوط به اجازه آمریكا كرده اند.
آقای همتی هم چنین در مورد مسئله FATF هم اظهار داشت: پیوستن به FATF یكی از الزامات تراكنش های بانكی بین المللی است و ازاین رو طبیعی است كه بانك ها احتیاج به انطباق با قوانین FATF دارند.
منبع:

1398/08/01
17:34:17
5.0 از 5
4623
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش