مركز آمار موظف به رعایت استانداردهای بین المللی است

مركز آمار موظف به رعایت استانداردهای بین المللی است به گزارش آنی بازار رئیس مركز آمار كشور اظهار داشت: رعایت استانداردهای بین المللی تكلیف این مركز است و اعلام میزان كاهش نرخ بیكاری و نرخ تورم تاثیری بر عملكرد مان ندارد.


«جواد حسین زاده» امروز (چهارشنبه) در نشست خبری به مناسبت روز آمار، اظهار داشت: اعلام آمار رسمی اهمیت خاصی دارد و همتراز امنیت عمومی است و تفسیر نادرست، آثار ناگواری بر خدمات عمومی و به تبع آن شایستگی حكمرانی دارد.
وی با اشاره به شعار امسال مركز آمار اظهار داشت: «همگرایی ملی برای مدرن سازی نظام آماری» شعار ماست و همگرایی كلمه كلیدی این شعار است و در دنیای كنونی و با رشد نظام های آمار نمی توان به شكل متمركز و سنتی كار كرد، برای اینكه نظام های آماری به سمت مدرنیته پیش رفته اند.
به گفته حسین زاده، مهمترین اصل مدرن سازی روش های ثبتی مبناست و پایه اصلی آن داده های دستگاه های اداری و اجرائیست.
وی اضافه كرد: دستگاه های اداری در خلال ارائه خدمات ریزداده تولید می كنند و با پردازش و تجمیع به آمارهای رسمی تبدیل می شود و سرشماری های ثبتی مبنای یكی از نتایج این شیوه آمارگیری است و این شیوه به پویایی و آنلاین شدن آمار كمك می نماید.
حسین زاده اظهار داشت: روش اصلی مدرن سازی نظام آماری، بهره وری است یعنی آمار بیشتر در سطوح جغرافیایی كمتر و با هزینه كمتر به دست آید.
رئیس مركز آمار توضیح داد: تدوین برنامه توسعه آمار كشور با رویكرد نهادسازی نظام آمار كشور یكی از عملكردهای این تشكیلات است كه سال قبل ابلاغ گردید و تا سال ۱۴۰۰ در دستور كار قرار دارد.
وی اضافه كرد: پیش نویس قانون آمار در مردادماه به تصویب شورای عالی آمار رسید و بعد از تصویب در هیات دولت به مجلس ارسال خواهد شد.
حسین زاده تهیه لیست آمار را از دیگر عملكردهای این سازمان معرفی نمود و اظهار داشت: این لیست به پرهیز از موازی كاری، هدررفت منابع و تشخیص آمار رسمی از غیررسمی كمك می نماید.
كوتاهی بانك مركزی در اعلام اطلاعات
همچنین در ادامه این مراسم معاون اقتصادی مركز آمار ایران نیز در ارتباط با اعلام نرخ رشد اقتصادی، اظهار داشت: بر طبق جلسه ۵۹ شورای عالی آمار، «حذف موازی كاری» و «تولید تورم از طرف مركز آمار ایران» مصوب و مقرر شد بانك مركزی محاسبات ملی خودرا به مركز آمار عرضه نماید و این مركز با بهره گیری از محاسبات ارائه شده توسط بانك مركزی و اطلاعات خود (مركز آمار)، رقم رشد اقتصادی را اعلام نماید.
وی اظهار داشت: حالا منتظریم كه بانك مركزی نتایج محاسبات ملی خودرا ارسال نماید و تابحال بانك مركزی مقداری تاخیر دارد.
همچنین رئیس مركز آمار در این خصوص، اظهار داشت: اعلام نرخ تورم و رشد اقتصاد به سال ۱۳۱۵ مربوط می شود و این مسئولیت برعهده بانك مركزی بود و بعد از تاسیس مركز آمار در سال ۱۳۵۳ و تصویب جلسه شورای عالی آمار برای جلوگیری از موازی كاری این مسئولیت به مركز واگذار شد.
حسین زاده اظهار داشت: بانك مركزی در اعلام نرخ تورم سابقه بیشتری از مركز آمار ارد و برای تكمیل سری زمانی تورم این مركز از ارقام بانك مركزی بهره برده است.
مسئولیتی در بررسی علل كاهش نرخ بیكاری نداریم
وی پیرامون كاهش نرخ بیكاری و تورم اظهار داشت: بین بازار كالا و خدمات ارتباط وجود دارد و از طرف دیگربین این دو بازار تغییر فاز نیز مشاهده می شود.
حسین زاده اظهار داشت: برخی گمان می كنند نرخ بیكاری یك شاخص اقتصادی و اجتماعی است و در صورت بروز ركود اقتصادی، كارفرمایان بلافاصله مبادرت به اخراج نیروی كار خود نمی كنند و قانون نیز به آنها این اجازه را نمی دهد.
وی افزود: بر طبق آمار گیری از وضع بیكاری، در این طرح از ۱۸۰ هزار خانوار در هر فصل (یك درصد) آمارگیری می شود و سپس با كمك روش های علمی این آمار به كل كشور تعمیم داده می شود و در واقع تحقیق ما توصیفی و تبیینی است.
حسین زاده درباره محل كاهش نرخ بیكاری فصل تابستان، اظهار داشت: در حوزه هایی همچون كشاورزی، دامپروری، ساختمان، حمل و نقل و كسب و كارهای نوین همچون اسنپ و تپسی شاهد افزایش اشتغال بوده ایم.
وی اشاره كرد: برخی مدعی اند كه مركز آمار باید استقلال داشته باشد، در حالی كه كه استقلال مربوط به مراكزی است كه در سیاستگذاری ها دخالت دارند و این مركز وظیفه سیاستگذاری ندارد كه این مساله را در اعلام آمار دخیل كند.
برخی مدعی هستند كه مركز آمار باید استقلال داشته باشد، در حالی كه كه استقلال مربوط به مراكزی است كه در سیاستگذاری ها دخیل هستند و این مركز وظیفه سیاستگذاری ندارد كه این مساله را در اعلام آمار دخیل كند.
در ادامه این نشست «سید نعمت اله میرفلاح نصیری» معاونت مركز آمار درباره ابهام نرخ بیكاری اظهار داشت: بر طبق گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات از زمستان ۹۶ تابحال در حوزه اشتغال تزریق شده و علاوه برآن تغییرات جوی سبب بهبود اشتغال در حوزه كشاورزی شده است.
وی با اشاره به برخی آمارها در حوزه اشتغال معادن اظهار داشت: تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل شاهد افزایش ۱۷۰ هزار نفری اشتغال روستایی بودیم؛ داده های ثبتی بیمه شده های تامین اجتماعی الزامی افزایش داشته است؛ همین طور تعداد كارگاه های تحت پوشش تامین اجتماعی رو به افزایش است.
نصیری اشاره كرد: رشد اقتصادی متناسب با ایجاد شغل در ارتباط با اقتصاد كشور نمی تواند بطور كامل درست باشد، چنانچه رشد داشته باشیم می توانیم به تدریج شاهد اثرگذاری این شاخص روی اشتغال باشیم.منبع:

1398/08/03
14:50:11
5.0 از 5
4380
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش