جدیدترین تحلیل بلومبرگ:

حال اقتصاد ایران رو به بهبود است

حال اقتصاد ایران رو به بهبود است آنی بازار: بلومبرگ در گزارشی از اقتصاد ایران نوشت كه روند بهبود وضعیت به تدریج در حال آشكار شدن است به شكلی كه در یك نظرسنجی تازه صورت گرفته اكثریت شركت كنندگان معتقدند كه كارزار فشار حداكثری دولت ترامپ راه به جایی نخواهد برد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران با اشاره به پیش بینی كاهش رشد اقتصادی به منفی ۹.۵ درصد در گزارش جدید صندوق بین المللی پول نوشت: در نگاه اول بنظر می رسد كه رویكرد موسوم به "فشار حداكثری" دولت ترامپ در حال جواب دادن است اما در همین گزارش پیش بینی شده است كه اقتصاد ایران سال آینده از این ركود عمیق خارج شده و به تدریج به سمت رشد مثبت حركت نماید. با نگاهی دقیق تر در می یابیم كه بهبود تدریجی اقتصاد ایران همین حالا نیز در حال انجام است؛ ثبات نسبی به قیمت های مصرف كننده، تولید، تجارت و ارزش پول ملی بازگشته است.
بلومبرگ در ادامه، تقویت ۴۰ درصدی ارزش ریال در مقایسه با سال قبل را مشهودترین نشانه از بهبود وضعیت اقتصاد ایران خوانده و افزوده است كه اقدامات موثر بانك مركزی نظیر به كارگیری فناوری های جدید و اتصال شبكه صرافی ها به بانك ها سبب شده است تا سوءاستفاده از شرایط ارزی دشوارتر شود.
بگفته بلومبرگ، ریال قدرتمندتر، خود به مهار تورم كمك كرده است تا جایی كه شاخص مصرف كننده در ماه سپتامبر به ۶.۱ درصد رسید كه كمترین رقم ثبت شده در طول ۱۸ ماه اخیر شمرده می شود. ثبات در بازار ارز از تقویت تولید نیز حمایت كرده است به شكلی كه بعد از چند ماه كوچك شدن، شاخص مدیران تولید بعد از ۷ ماه از ۵۰ واحد گذشت.
بگفته بلومبرگ، انتظار می رود كه صادرات غیرنفتی ایران امسال به ۴۰ میلیارد دلار برسد كه یك ركورد تازه خواهد بود. در صورت تحقق این امر، برای اولین بار در تاریخ مدرن ایران، صادرات غیرنفتی از صادرات نفتی پیشی خواهد گرفت. سقوط صادرات نفتی سبب شده است تا دولت ایران چاره ای جز اصلاحات ساختاری برای تقویت صادرات غیرنفتی نداشته باشد و حالا كه صنعت نفت به سختی بیشتر از ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تشكیل خواهد داد، نمی توان دیگر ایران را یك اقتصاد نفتی دانست.
بلومبرگ در ادامه می افزاید: مردم عادی ایران عموما دید خوبی نسبت به وضعیت اقتصادی كنونی ندارند اما بنظر می رسد شرایط رو به تغییر است. در یك نظرسنجی فراگیر تازه صورت گرفته، ۵۴ درصد شركت كنندگان معتقد به بدتر شدن شرایط بوده اند كه این رقم ۱۰ درصد كمتر از مدت مشابه سال قبل است. همین طور شمار افرادی كه معتقد بوده اند كارزار فشار دولت ترامپ راه به جایی نخواهد برد، به ۶۳ درصد افزایش پیدا كرده است.
منبع:

1398/08/03
23:00:44
5.0 از 5
4856
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش