صندوق بین المللی پول:

تولید ناخالص داخلی ایران به 463 میلیارد دلار خواهد رسید

تولید ناخالص داخلی ایران به 463 میلیارد دلار خواهد رسید آنی بازار: صندوق بین المللی پول با بررسی چشم انداز 16 شاخص كلان اقتصاد ایران در سال 2020 پیش بینی نمود تولید ناخالص داخلی ایران در سال به 463 میلیارد دلار افزایش یابد و بخش غیرنفتی اقتصاد از ركود بیرون رود.


به گزارش روز سه شنبه از ایبِنا (رسانه مرجع نظام بانكی و اقتصادی)، صندوق بین المللی پول در گزارشی موسوم به «چشم انداز اقتصاد منطقه ای: خاورمیانه و آسیای مركزی» به بررسی چشم انداز اقتصادی ۳۱ كشور منطقه همچون ایران در سال ۲۰۲۰ پرداخته است.
افزایش ۵ میلیارددلاری حجم اقتصاد ایران با وجود تحریم ها
بر اساس برآ وردهای این نهاد بین المللی، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۹.۵درصدی را تجربه كرده اما در سال ۲۰۲۰ اثر تحریم ها تخلیه خواهد شد و اقتصاد این كشور رشد صفر درصدی خواهد داشت.
با وجود تحریم های آمریكا، ارزش تولید ناخالص داخلی ایران از رقم برآوردی ۴۵۸ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰ مواجه خواهد شد و به ۴۶۳ میلیارد دلار خواهد رسید.
خروج بخش غیرنفتی اقتصاد ایران از ركود در سال ۲۰۲۰
بخش غیرنفتی ایران در سال ۲۰۲۰ از ركود خارج خواهد شد. برمبنای پیش بینی صندوق بین المللی پول بخش غیرنفتی ایران در سال ۲۰۲۰ رشد ۱.۲درصدی را تجربه خواهدنمود. برای این بخش در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۴.۲ درصد برآورد شده است.
بخش نفتی ایران در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۲۸.۳درصدی داشته كه پیش بینی شده است این رقم در سال ۲۰۲۰ به منفی ۵.۷ درصد برسد.
این نهاد بین المللی تولید نفت ایران امسال را ۲.۲۹ میلیون بشكه در روز برآورد كرده و پیش بینی نموده است در سال ۲۰۲۰ نیز تولید نفت ایران اندكی كم شود و به ۲.۱۱ میلیون بشكه در روز برسد.
ایران كشور گازی
تولید گاز ایران در سال ۲۰۲۰ ثابت باقی خواهد ماند و در رقم معادل ۵.۰۳ میلیون بشكه در روز نفت باقی می ماند، بر این اساس تولید گاز ایران بیشتر از دو برابر تولید نفت ایران در این سال خواهد بود.
رقم برآوردی صادرات نفت ایران امسال میلادی ۶۰۰ هزار بشكه در روز اعلام شده است كه به پیش بینی صندوق بین المللی پول این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار بشكه در روز كاهش خواهد یافت. اما صادرات گاز ایران در سال ۲۰۱۹ معادل ۱۶۰ هزار بشكه در روز نفت بوده كه پیش بینی شده است در سال ۲۰۲۰ نیز همین رقم باقی بماند.
نرخ تورم ایران كاهشی می شود
بر اساس این گزارش از گرمای تنور تورم در سال ۲۰۲۰ كاسته خواهد شد. اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ تورم ۳۵.۷درصدی داشته و پیش بینی شده است این رقم در سال ۲۰۲۰ كم شود و به ۳۱ درصد برسد.
پیش بینی صادرات ۵۵.۵میلیارددلاری و واردات ۷۱.۷میلیاردی
صندوق بین المللی پول در ادامه گزارش خود صادرات ایران امسال را ۶۰.۳ میلیارد دلار و واردات در این سال را ۷۳.۳ میلیارد دلار برآورد و پیش بینی كرده است در سال ۲۰۲۰ صادرات ایران به ۵۵.۵ میلیارد دلار و واردات به ۷۱.۷ میلیارد دلار كم شود.
تراز حساب های جاری ایران در سال ۲۰۱۸ مثبت ۱۸.۳ میلیارد دلار بوده كه طبق گزارش صندوق بین المللی پول این رقم امسال منفی شده و به منفی ۱۲.۳ میلیارد دلار رسیده است. پیش بینی شده است در سال ۲۰۲۰ نیز تراز حساب های جاری ایران به منفی ۱۵.۵ میلیارد دلار برسد.
ذخایر ارزی بیشتر از ۸۵ میلیارددلاری ایران درانتها سال ۲۰۱۹
این نهاد بین المللی كه كل ذخایر ارز و طلای ایران را درانتها سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۰۱.۱ میلیارد دلار اعلام نموده بود برآورد كرده درانتها سال ۲۰۱۹ این رقم به ۸۵.۵ میلیارد دلار خواهد رسید كه معادل رقم واردات برای ۱۴.۳ ماه است.
پیش بینی شده است روند نزولی ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یابد و درانتها این سال حجم ذخایر ارز و طلای ایران به ۶۸.۸ میلیارد دلار برسد كه معادل هزینه واردات برای ۱۱.۸ ماه است.
ایران در رتبه سوم منطقه از نظر دوام ذخایر ارزی
با وجود افت ذخایر ارزی ایران، این كشور همچنان میان كشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای مركزی از نظر دوام ذخایر ارزی خود در جایگاه مطلوبی قرار خواهد داشت. تنها دو كشور عربستان و ازبكستان در این منطقه هستند كه از نظر دوام ذخایر ارزی برای واردات جلوتر از ایران قرار دارند. ذخایر ارزی عربستان تكافوی ۲۴.۱ ماه واردات این كشور را می كند و ذخایر ارزی ازبكستان برای واردات ۱۲ ماه این كشور كفایت می كند.
رشد ۲۶.۸ درصدی نقدینگی در ایران
صندوق بین المللی پول نرخ رشد نقدینگی ایران در سال ۲۰۱۹ را ۲۶.۸ درصد برآورد و پیش بینی كرده است این رقم در سال ۲۰۲۰ نیز ثابت باقی بماند.
بهبود وضعیت بدهی دولت ایران در سال ۲۰۲۰
این نهاد بین المللی همین طور میزان دیون خارجی ایران در سال ۲۰۲۰ را معادل ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی و میزان بدهی دولت ایران را در این سال معادل ۲۸.۸ درصد تولید ناخالص داخلی پیش بینی كرده است. این ارقام برای سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۲.۴ درصد و ۳۰.۷ درصد برآورد شده است.
بر این اساس انتظار می رود وضعیت بدهی های دولت ایران در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال جاری میلادی بهبود یابد.منبع:

1398/08/08
15:27:58
5.0 از 5
4320
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش