صندوق بین المللی پول:

تولید ناخالص داخلی ایران به ۴۶۳ میلیارد دلار خواهد رسید

تولید ناخالص داخلی ایران به ۴۶۳ میلیارد دلار خواهد رسید به گزارش آنی بازار صندوق بین المللی پول با بررسی چشم انداز ۱۶ شاخص كلان اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ پیش بینی نمود تولید ناخالص داخلی ایران در سال به ۴۶۳ میلیارد دلار افزایش یابد و بخش غیرنفتی اقتصاد از ركود بیرون برود.


به گزارش روز سه شنبه از ایبِنا (رسانه مرجع نظام بانكی و اقتصادی)، صندوق بین المللی پول در گزارشی معروف به «چشم انداز اقتصاد منطقه ای: خاورمیانه و آسیای مركزی» به بررسی چشم انداز اقتصادی ۳۱ كشور منطقه همچون ایران در سال ۲۰۲۰ پرداخته است.
افزایش ۵ میلیارددلاری حجم اقتصاد ایران با وجود تحریم ها
بر اساس برآ وردهای این نهاد بین المللی، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۹.۵درصدی را تجربه كرده اما در سال ۲۰۲۰ اثر تحریم ها تخلیه خواهد شد و اقتصاد این كشور رشد صفر درصدی خواهد داشت.
با وجود تحریم های آمریكا، ارزش تولید ناخالص داخلی ایران از رقم برآوردی ۴۵۸ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰ مواجه خواهد شد و به ۴۶۳ میلیارد دلار خواهد رسید.
خروج بخش غیرنفتی اقتصاد ایران از ركود در سال ۲۰۲۰
بخش غیرنفتی ایران در سال ۲۰۲۰ از ركود خارج خواهد شد. بر مبنای پیشبینی صندوق بین المللی پول بخش غیرنفتی ایران در سال ۲۰۲۰ رشد ۱.۲درصدی را تجربه خواهد نمود. برای این بخش در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۴.۲ درصد برآورد شده است.
بخش نفتی ایران در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۲۸.۳درصدی داشته كه پیشبینی شده است این رقم در سال ۲۰۲۰ به منفی ۵.۷ درصد برسد.
این نهاد بین المللی تولید نفت ایران امسال را ۲.۲۹ میلیون بشكه در روز برآورد كرده و پیشبینی نموده است در سال ۲۰۲۰ هم تولید نفت ایران اندكی كاهش پیدا كند و به ۲.۱۱ میلیون بشكه در روز برسد.
ایران كشور گازی
تولید گاز ایران در سال ۲۰۲۰ ثابت باقی خواهد ماند و در رقم معادل ۵.۰۳ میلیون بشكه در روز نفت باقی می ماند، بر این اساس تولید گاز ایران بیشتر از دو برابر تولید نفت ایران در این سال خواهد بود.
رقم برآوردی صادرات نفت ایران امسال میلادی ۶۰۰ هزار بشكه در روز اعلام شده است كه به پیشبینی صندوق بین المللی پول این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار بشكه در روز كاهش خواهد یافت. اما صادرات گاز ایران در سال ۲۰۱۹ معادل ۱۶۰ هزار بشكه در روز نفت بوده كه پیشبینی شده است در سال ۲۰۲۰ هم همین رقم باقی بماند.
نرخ تورم ایران كاهشی می شود
بر اساس این گزارش از گرمای تنور تورم در سال ۲۰۲۰ كاسته خواهد شد. اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ تورم ۳۵.۷درصدی داشته و پیشبینی شده است این رقم در سال ۲۰۲۰ كاهش پیدا كند و به ۳۱ درصد برسد.
پیشبینی صادرات ۵۵.۵میلیارددلاری و واردات ۷۱.۷میلیاردی
صندوق بین المللی پول در ادامه گزارش خود صادرات ایران امسال را ۶۰.۳ میلیارد دلار و واردات در این سال را ۷۳.۳ میلیارد دلار برآورد و پیشبینی كرده است در سال ۲۰۲۰ صادرات ایران به ۵۵.۵ میلیارد دلار و واردات به ۷۱.۷ میلیارد دلار كاهش پیدا كند.
تراز حساب های جاری ایران در سال ۲۰۱۸ مثبت ۱۸.۳ میلیارد دلار بوده كه طبق گزارش صندوق بین المللی پول این رقم امسال منفی شده و به منفی ۱۲.۳ میلیارد دلار رسیده است. پیشبینی شده است در سال ۲۰۲۰ هم تراز حساب های جاری ایران به منفی ۱۵.۵ میلیارد دلار برسد.
ذخایر ارزی بیشتر از ۸۵ میلیارددلاری ایران در انتها سال ۲۰۱۹
این نهاد بین المللی كه كل ذخایر ارز و طلای ایران را در انتها سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۰۱.۱ میلیارد دلار اعلام نموده بود برآورد كرده در انتها سال ۲۰۱۹ این رقم به ۸۵.۵ میلیارد دلار خواهد رسید كه معادل رقم واردات برای ۱۴.۳ ماه است.
پیش بینی شده است روند نزولی ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۲۰ هم ادامه یابد و در انتها این سال حجم ذخایر ارز و طلای ایران به ۶۸.۸ میلیارد دلار برسد كه معادل هزینه واردات برای ۱۱.۸ ماه است.
ایران در رتبه سوم منطقه از نظر دوام ذخایر ارزی
با وجود افت ذخایر ارزی ایران، این كشور همچنان میان كشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای مركزی از نظر دوام ذخایر ارزی خود در جایگاه مطلوبی قرار خواهد داشت. تنها دو كشور عربستان و ازبكستان در این منطقه هستند كه از نظر دوام ذخایر ارزی برای واردات جلوتر از ایران قرار دارند. ذخایر ارزی عربستان تكافوی ۲۴.۱ ماه واردات این كشور را می كند و ذخایر ارزی ازبكستان برای واردات ۱۲ ماه این كشور كفایت می كند.
رشد ۲۶.۸ درصدی نقدینگی در ایران
صندوق بین المللی پول نرخ رشد نقدینگی ایران در سال ۲۰۱۹ را ۲۶.۸ درصد برآورد و پیشبینی كرده است این رقم در سال ۲۰۲۰ هم ثابت باقی بماند.
بهبود وضعیت بدهی دولت ایران در سال ۲۰۲۰
این نهاد بین المللی همینطور میزان دیون خارجی ایران در سال ۲۰۲۰ را معادل ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی و میزان بدهی دولت ایران را در این سال معادل ۲۸.۸ درصد تولید ناخالص داخلی پیشبینی كرده است. این ارقام برای سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۲.۴ درصد و ۳۰.۷ درصد برآورد شده است.
بر این اساس انتظار می رود وضعیت بدهی های دولت ایران در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال جاری میلادی بهبود یابد.


1398/08/09
19:23:40
5.0 از 5
4387
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش