جزئیات اشتغال در كارگاه های بازرگانی و خدمات

جزئیات اشتغال در كارگاه های بازرگانی و خدمات آنی بازار: بررسی آمارها نشان میدهد كه ساعت كار در كارگاه های بازرگانی و خدماتی بااینكه بیشتر از قانون مصوب است اما در سال های 94 تا 96 روند كاهشی داشته و از 56 ساعت در هفته به 49 ساعت رسیده است.


ساعت كار به مدت زمانی گفته می شود كه فرد مشغول كار است و در ازای آن حقوق می گیرد. هرچه میزان كار مفید افزایش یابد، بهره وری مجموعه و نیروی كار به همان نسبت بالا می رود.
در ماده ۵۱ قانون كار میزان مجاز ساعت كار روزانه افراد در بنگاه ها و واحدهای مشمول قانون كار كشور هشت ساعت اعلام شده است كه البته كارگر و كارفرما می توانند با توافق ساعات كار برخی روزها را كمتر و برخی دیگر را بیشتر درنظر بگیرند اما به صورت كلی نمی تواند از ۴۴ ساعت بیشتر باشد.
مركز آمار طرح بررسی كارگاه های بازرگانی و خدماتی را با هدف تهیه اطلاعات مناسب از خاصیت های این كارگاه ها جهت استفاده در برنامه ریزی های اقتصادی آغاز نموده است. این طرح ۳۰ كد فعالیت اقتصادی همچون كارگاه های خرده فروشی، عمده فروشی، فروش و تعمیر وسایل نقلیه موتوری، محل های تهیه و صرف غذا و نوشیدنی، فعالیت های معماری و مهندسی، تحلیل وآزمایش فنی، فعالیت های حقوقی و حسابداری، فعالیت های بیمه، تعمیر كامپیوتر و كالاهای شخصی و خانگی را در بر می گیرد.
یكی از نتایج قابل تامل در این آمار، ساعت كار كاركنان است. بر طبق نتایج به دست آمده از طرح مركز آمار در سال ۱۳۹۳ هر فرد ۵۲ ساعت در هفته فعالیت می كرد كه این میزان در سال بعد (۱۳۹۴) رشد یافت و به ۵۶ ساعت كار در روز رسید. بااینكه آماری از سال ۱۳۹۵ به دست نیامد، اما پیش بینی این است كه این رقم سیر نزولی داشته است و سرانجام بر طبق آخرین نتایج در سال ۱۳۹۶ به ۴۹ ساعت در روز رسیده است.
مقایسه ساعت كاری كاركنان بخش بازرگانی و خدمات با قانون كار نشان میدهد كه این افراد پنج ساعت بیشتر از میزان مصوب كار می كنند. همین طور مقایسه ساعت كار آنها با متوسط جهانی نیز حاكی از آنست كه ۶ ساعت بیشتر فعالیت می نمایند.
رشد ۳۹ درصدی بهره وری كاركان بخش بازرگانی و خدمات
بهره وری كاركنان یكی دیگر از فاكتورهای مورد توجه در طرح بررسی كارگاه های بازرگانی است. میزان بهره وری كاركنان مورد نظر در این مدت روند افزایشی داشته است؛ به این صورت كه در سال ۱۳۹۳، بهره وری كاركنان ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود و در سال بعد (۱۳۹۴) ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان شد و در آخرین آمار انتشار یافته (سال ۱۳۹۶) رشد قابل توجه ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را ثبت كرده است.منبع:

1398/08/17
17:30:18
5.0 از 5
4460
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش