تصویب لوایح FATF برای همراهی با اقتصاد جهانی لازم است

تصویب لوایح FATF برای همراهی با اقتصاد جهانی لازم است به گزارش آنی بازار ایرنا- دانشیار گروه آموزشی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: با عنایت به نیاز كشور برای پیوستن به اقتصاد جهانی باید لوازم و سفارش های مطرح شده در مورد مبارزه با پولشویی پذیرفته شود و به عبارتی با پذیرفتن FATF با اقتصاد جهانی همراه خواهیم شد.


مهدی نجف زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: در اقتصاد جهانی كه انتشار پول جایگاه پر اهمیتی دارد باید مبداء و مقصد آن مشخص باشد.
وی گفت: به واسطه پیشرفت تكنولوژی های ارتباطی میان خیلی از كشورها، آنها به دنبال كشف جرایم در رابطه با پولشویی هستند و در همین راستا گروه ویژه اقدام مالی، ۴۱ سفارش برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مطرح كرده است.
برگزیده نهمین جشنواره بین المللی فارابی در رشته علوم سیاسی افزود: مبارزه با پولشویی برای دنیا مسئله مهمی است و در این مساله بین جناح های سیاسی كشور سوء تفاهم به وجود آمده است و خیلی از گفت و گو های منعكس شده، مسئله اصلی كشور نیست و این چالش و عدم درك در گفت و گو، می تواند به آینده ایران آزار جدی وارد كند و ایران را در مظان بهتان قرار دهد.
وی اظهار داشت: مخالفین FATF عقیده دارند كه كشورهای دنیا می توانند از این مسیر مراودات پولی كشور ما را كنترل كرده و ایران را تحت تاثیر و فشار خود قرار دهند.
وی ادامه داد: واقعیت این است كه با پذیرش FATF در حقیقت شرایط كشور بدتر نمی گردد بلكه ایران با پذیرفتن آن به دنیا اعلام می كند كه روابط مالی كشور ما شفاف است و در زمره كشورهای اهل پولشویی قرار نمی گیرد.
نجف زاده گفت: در وضعیت كنونی كشور نیز برای دریافت ها و پرداخت های مالی گرفتار مشكل هستیم و بعنوان مثال نمی توانیم دستمزد مربی تیم ملی فوتبال كشورمان را پرداخت نمائیم.
وی اظهار داشت: قسمتی از سوء تفاهم به وجود آمده در كشور به واسطه این است كه صدا و سیما و همین طور رسانه ها به خوبی نتوانسته اند مفاهیم در رابطه با FATF را برای همه بازگو كنند تا در فضای آزاد و آرام نمایندگان و بزرگان كشور بتوانند تصمیم خوب و متناسب با نیاز كشور بگیرند.
وی ادامه داد: مخالفان و موافقان دولت می خواهند یكدیگر را به زمین بزنند و در حقیقت هیچكدام در امتداد منافع ملی كشور تصمیم گیری نمی كنند و رسانه ها تحت تاثیر آنها اهتمام در ایجاد فضایی هستند تا یكدیگر را متهم سازند.
این استاد دانشگاه افزود: باید نسبت به مراودات مالی كشور شفاف باشیم و ببینیم اگر این سفارش ها مورد پذیرش كشور است دعواهای سیاسی جایگاهی ندارد و اگر هم نمی خواهیم آنرا بپذیریم اینگونه رفتار كردن راهكار مخالفت با آن نیست.
وی اظهار داشت: پذیرش سفارش های گروه ویژه اقدام مالی به عبارتی با مسئله هسته ای ایران پیوند خورده است و فكر می كنم شرایط ما با تحولات اخیر برجام و برداشتن گام چهارم از طرف ایران، كار را برای كشور سخت و پیچیده تر می كند و در حقیقت آن روزنه های بین ایران و اروپا نیز در حال بسته شدن است.
نجف زاده اضافه كرد: حالا ایران با برخی كشورها بوسیله جابه جایی چمدان های پول مراودات مالی دارد و مشكل كشور را تا حدودی برطرف كرده اند.
وی گفت: برای خروج از این وضعیت و بازگشایی گره های به وجود آمده باید همدلانه تر با دنیا رفتار شود. در حقیقت دنیا منتظر است كه رفتار ما را نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش FATF ببیند.
وی با اشاره به یكی دیگر از چالش های موجود در اقتصاد جهانی اظهار داشت: اقتصاد جهانی بر اساس پول فیزیكی و دلار بنا شده است و اگر قرار باشد این اقتصاد نیز از ارزهای دیجیتال استفاده نماید برای قانونمند كردن آن نیز به سر وقت ارزهای دیجیتال هم خواهند رفت تا سازوكارهایی ایجاد شود كه ارزهای دیجیتال وارد اقتصاد شود.
حدود یك سال از ارجاع ۲ مصوبه مجلس درباره الحاق ایران به كنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و پیوستن ایران به كنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) به مجمع تشخیص مصلحت نظام می گذرد اما هنوز این مجمع تكلیف آنها را مشخص نكرده است.
اخیراً هم گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF اعلام كرد، مهلت نهایی ایران برای تصمیم گیری در این زمینه فوریه ۲۰۲۰ میلادی است و بعد از آن این گروه از تمام اعضای خود درخواست خواهدنمود اقدامات متقابل انجام دهند.
این گروه مستقر در پاریس در عین حال در اطلاعیه ای اعلام نمود از اعضای خود بررسی دقیق تر معاملات با ایران و حسابرسی سخت تر شركت های تامین سرمایه فعال در این كشور را درخواست كرده است.منبع:

1398/08/21
14:38:32
5.0 از 5
4825
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , تكنولوژی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش