اصلی ترین خواست مردم بعد از اصلاح قیمت سوخت چیست؟

اصلی ترین خواست مردم بعد از اصلاح قیمت سوخت چیست؟ آنی بازار: كنترل جدی دستگاه های نظارتی بر قیمت كالاها و خدمات و تثبیت قیمت ها، اصلی ترین درخواست مردم بعد از اصلاح قیمت بنزین است.


در پی مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بنزین از بامدادان جمعه ۲۴ آبان ماه برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه بندی و بر طبق اطلاعیه شركت ملی پخش فراورده های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود، همین طور قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شد.
همزمان با این اقدام، دولت برای پشتیبانی از اقشار لطمه پذیر طرح پشتیبانی از معیشت ۶۰ میلیون خانوار را در دستور كار قرار داد كه و منابع این طرح از مابه التفاوت اصلاح نرخ بنزین تامین می شود.
بر اساس این طرح مقرر شد به خانوارهای یك نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره به بالا ۲۰۵ هزار تومان كمك هزینه معیشتی پرداخت گردد.
نوبت نخست طرح حمایت دولت از معیشت خانوار۲۷ آبان (دوشنبه) صورت پذیرفت و مبلغ تعیین شده به حساب برخی از سرپرستان خانوار واریز شد و برمبنای اعلام مسئولان جمعیت ۲۰ میلیون نفری شامل دریافتی های مرحله اول بودند.
ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه نیز دومین مرحله این بسته حمایتی به حساب ۲۰ میلیون نفر دیگر از مشمولان دریافت طرح واریز می شود.
همچنین سومین مرحله پرداخت كمك هزینه معیشتی دولت ساعت ۲۴ شنبه دوم آذر ماه به حساب سرپرستان خانوار با جمعیتی ۲۰ میلیون نفر واریز شد.
با وجود پرداخت كمك هزینه معیشتی و تاكید «علی ربیعی» سخنگوی دولت در خصوص اینكه هیچ كدام از دستگاه ها و شركت های دولتی اجازه نخواهند داشت تا آخر سال ۹۸ قیمت كالاها و خدمات خودرا افزایش قیمت دهند، اما همچنان مردم نگران افزایش قیمت ها به دنبال اصلاح قیمت سوخت هستند.
خبرنگار گروه اجتماعی ایرنا برای شنیدن حرف مردم به سطح شهر تهران رفته و نظر چند شهروند تهرانی را در این مورد جویا شده كه به دنبال می آید:
فرصت طلب ها به بهانه نرخ بنزین قیمت كالا و خدمات را افزایش می دهند
راننده تاكسی ۴۹ ساله شهر تهران كه علاقه ای به معرفی خود ندارد، اظهار داشت: روزانه برای حدود ۱۵۰ هزار تومان باید از هشت بامداد تا ساعت ۱۱ شب كار كنم تا بیشتر از این شرمنده زن و بچه نباشم.
وی با اشاره به اینكه مسئولان باید به هر شكل ممكن جلوی افراد فرصت طلب را بگیرند تا به بهانه افزایش نرخ بنزین قیمت كالاها را افزایش ندهند، اضافه كرد: خودرو تاكسی من سمند دوگانه سوز است و به رغم اینكه قرار بود كارت سوختم ۲۵۰ لیتر بنزین شارژ شود ۱۷۰ لیتر شارژ شده و كسی هم پاسخگوی این وضعیت نیست.
این راننده تاكسی با عنایت به میزان مصرف روزانه بنزین خود اظهار داشت: این در حالیست كه نیاز واقعی من با عنایت به دوگانه سوز بودن خودروی موجود ۴۵۰ لیتر در ماه است تا بتوانم امر معاش كنم و پاسخگوی زن و بچه باشم.
وی كه خودرا متولد شهرستان رودبار و دارای دو فرزند دبستانی و پیش دانشگاهی معرفی نمود، اظهار داشت: بعد از شروع سهمیه بندی بنزین و به رغم تاكید مسئولان در برخورد با فرصت طلب ها و سودجویان بازار، قیمت خیلی از كالاهای به خصوص قطعات خودرو به صورت خزنده در حال افزایش می باشد.
این راننده تاكسی با اشاره به افزایش نرخ یك تیغه پلاستیكی برف پاكن از مبلغ چهار هزار تومان پیش از زمان سهمیه بندی بنزین به ۱۵ هزار تومان امروز(شنبه) اظهار داشت: رله فن سیستم خنك كننده سمند نیز از هفته گذشته تا به امروز از هفت هزار تومان به ۲۰ هزار تومان افزایش یافته كه این مساله نشانگر نبود كنترل دستگاههای نظارتی بر بازار است كه سبب نگرانی مردم از افزایش نرخ بنزین می شود.
متاسفانه نرخ بنزین تعیین كننده و پایه قیمت همه كالاها و خدمات شده است
یكی دیگر از رانندگان تاكسی نیز كه علاقه ای به معرفی خود نداشت، اظهار داشت: ظاهرا یا كنترلی بر بازار كالا وجود ندارد یا اگر هم هست خیلی ضعف دارد كه سبب تاخت و تاز افراد فرصت طلب قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه از مسئولان قوه قضاییه می خواهم برای كنترل اوضاع و جلوگیری از هرگونه تاخت و تاز فرصت طلب ها با قاطعیت بیشتری با آنها برخورد كنند، اشاره كرد: چرا باید از هفته گذشته تابحال نرخ دو حلقه لاستیك خودرو سواری از حدود ۶۰۰ هزار تومان به ۸۰۰ هزار تومان افزایش پیدا كند و هیچگونه برخوردی با عاملان اصلی آن صورت نپذیرد.
این راننده شهروند افزود: بازار لوازم یدكی خودرو متاسفانه از آغاز سهمیه بندی بنزین و افزایش نرخ ۲۰۰ درصدی آن گرفتار التهاب شده و معین نمی باشد این مهم تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. خواسته یا ناخواسته نرخ بنزین تعیین كننده قیمت كالاها و خدمات است
وی اظهار داشت: در واقع آن چیزی كه موجبات نگرانی و دغدغه عامه مردم را فراهم نموده فقط افزایش نرخ بنزین نیست بلكه افزایش نابسامان مسایل حاشیه ای آن بیشتر از اصل سوژه است.
این راننده تاكسی اشاره كرد: متاسفانه خواسته یا ناخواسته نرخ بنزین در كشور ما تعیین كننده، پایه و ریشه قیمت گذاری همه كالاها و خدمات شده و تاثیر بسزایی در آن دارد كه قابل لمس است.
قیمت گوجه فرنگی از دو هزار تومان به ۱۷ هزار تومان رسید
یكی دیگر از شهروندان اظهار داشت: حوادث اخیر از یك طرف و حركت خزنده فرصت طلب های بازار از جانب دیگر دست به دست هم داده و سبب نگرانی مردم شده به حدی كه بعنوان مثال سیب درختی از نرخ پنج هزار تومان هفته گذشته تابحال به ۱۲ هزار تومان و گوجه فرنگی از دو هزار به ۱۷ هزار تومان افزایش یافته است.
وی اشاره كرد: كنترل جدی بازار نیازمند كنترل نامحسوس خود بازرسان نیز هست تا تحت هر شرایطی كسی نتواند به بهانه آشنا بودن و غیره از كوچكترین تخلفات نیز چشم پوشی كنند.
مجبورم برای ۳۰ هزار تومان روزی ۱۲ ساعت كار كنم
یك راكب موتور سوار نیز كه خودرا سید عباس رادمنش معرفی نمود، به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با عنایت به شرایط سختی كارم در سرمای سوزان و گرمای طاقت فرسای فصل تابستان روزانه با ۱۲ ساعت كار نمی توانم بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان درآمد كسب كنم.
وی كه خودرا متولد سمنان و تنها محل درآمد خودرا بوسیله جابجایی مسافر با موتور سیكلت عنوان نمود، اضافه كرد: سهمیه ۲۵ لیتری بنزین برای مدت یك ماه من خیلی كم است و از مسئولان می خواهم حداقل آنرا به ۵۰ لیتر در ماه بالا برند تا مجبور نباشم با خرید لیتری سه هزار تومان برای خرید مایحتاج عمومی زندگی گرفتار مشكل شوم.
این شهروند اظهار داشت: از مبلغ ۱۰۰ هزار تومان درآمدم در روز باید بخشی را برای خرید بنزین، روغن، لاستیك، بیمه و غیره كنار بگذارم كه از این رقم به صورت روزانه نمی توانم بیشتر از ۳۰ هزار تومان هزینه زندگی بكنم كه واقعا دشوار است.
خودورهای جدید جایگزین خودرو های فرسوده شود
یكی از افسران راهنمایی و رانندگی پلیس راهور نیروی انتظامی نیز كه نخواست نامی از وی عنوان شود، اظهار داشت: افزایش سیستم حمل و نقل عمومی و افزایش سرعت جابجایی مسافران به خصوص در مترو، اصلاح سیستم سوخت خودرو های تولیدی كشور در حد استاندارد كشورهای اروپایی همچون مسایلی است كه می تواند نقش مهمی در كاهش سوخت و بار ترافیكی خیابانها ایفا كند.
وی گفت: از دیگر مسایلی كه می تواند موجب كاهش مصرف سوخت به خصوص در ترافیك های شهری و چراغ قرمزهای طولانی شود جابجایی ساعات كاری دستگاههای اداری است.
این افسر راهنمایی و رانندگی از رده خارج كردن تمام خودرو های بالای ۱۰ سال عمر كاركرد را از دیگر راهكارهای كاهش مصرف بنزین عنوان نمود و اظهار داشت: این امر علاوه اینكه سبب ایجاد هر چه بیشتر امنیت برای مسافران خودرو خواهد شد در نهایت علاوه بر كاهش مصرف سوخت آلودگی هوا را نیز كاهش خواهد داد و از جانب دیگر باید هر چه سریعتر خودرو های جدید با سرعت بیشتری جایگزین خودرو های فرسود شود.
منبع:

1398/09/04
14:41:18
5.0 از 5
4777
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش