روش های افزایش امنیت كارت های بانكی

روش های افزایش امنیت كارت های بانكی آنی بازار: با افزایش میزان سوءاستفاده از كارت های بانكی، مشتریان می توانند با اقدامات امنیتی، از احتمال قربانی شدن در این حملات بكاهند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، سوءاستفاده از حساب های بانكی یكی از چالش هایی است كه نظام بانكداری كشور این روزها بیشتر از هر موقع دیگری با آن دست و پنجه نرم می كند و راهكارهای موجود برای كاهش این سوءاستفاده ها را مورد بررسی قرار می دهد.
در این میان، خیلی از كارشناسان حوزه فناوری اطلاعات بانكی اعتقاد دارند كه نقش مردم در كاهش میزان سوءاستفاده های بانكی بسیار مهمست و افراد می توانند با رعایت مسائل امنیتی، از بروز چنین مشكلاتی جلوگیری نمایند.
الزامی شدن استفاده از رمز دوم پویا یا یكبار مصرف از شروع دی امسال یكی از طرح هایی است كه بانك مركزی با اجرای آن به دنبال كاهش سوءاستفاده ها از حساب های بانكی افراد و كاهش حملات فیشینگ است.

تلفن همراه خودرا تنظیم كنید
جهت استفاده از رمز دوم پویا دو راه پیامك و اپلیكیشن های بانكی وجود دارد، اما با عنایت به امنیت بیشتر اپ های بانكی، پیشنهاد می شود تا جایی كه امكان دارد، از سیستم پیامك این سرویس استفاده نكنید.
علاوه بر این مساله لازم است گوشی خودرا به صورتی تنظیم كنید كه محتوای پیامك و سایر اعلان ها در حالت قفل صفحه نمایش، قابل رؤیت نباشد.

كارت تراكنش های اینترنتی را از سایر كارت ها جدا كنید
علاوه بر این به مشتریان بانك ها سفارش می شود كه كارت بانكی خریدهای اینترنتی خودرا از سایر كارت ها جدا كرده و مبالغ كمتری در كارت های بانكی كه از آن برای خرید اینترنتی استفاده می نمایند، داشته باشند.
در واقع مشتریان بانكی بهتر است یكی از كارت های خودرا به تراكنش های بدون حضور كارت اختصاص داده و میزان مبلغی كه برای این تراكنش ها نیاز دارند را به این كارت واریز نمایند.

از اصالت درگاه های پرداخت اطمینان حاصل كنید
خیلی از افراد برای پرداخت های اینترنتی خود به آدرس و نشانه های درگاه پرداخت خود دقت نمی كنند و سودجویان از این طریق با ایجاد درگاه های جعلی مبادرت به سرقت اطلاعات كاربر می كنند.
بنا بر این لازم است كه افراد جهت استفاده از درگاه های پرداخت اینترنتی به آدرس دقیق این درگاه ها و نشانه های اصل بودن آن دقت كنند.

از كیبورد هوشمند استفاده كنید
كیبوردهای هوشمندی كه در درگاه های پرداخت اینترنتی ایجاد شده، نقش موثری در كاهش احتمال سرقت اطلاعات بانكی افراد را ایفا می كنند، بدین سبب به مشتریان بانكی كه قصد پرداخت بوسیله درگاه های اینترنتی را دارند، سفارش می شود كه در زمان استفاده از این درگاه ها از كیبورد هوشمند استفاده كنند.

اطلاعات خودرا در اختیار سایرین قرار ندهید
برخی افراد برای انجام تراكنش های بدون حضور كارت، اطلاعات كارت بانكی و رمزهای خودرا در اختیار افراد دیگر قرار می دهند تا آنها این تراكنش را برای شان انجام دهند.
با عنایت به اینكه این گونه تراكنش ها، نیازی به در اختیار داشتن كارت ندارد، سودجویان می توانند فقط با در اختیار داشتن اطلاعات كارت، مبادرت به سواستفاده از آنها كنند.

گرفتار پیامك های جعلی نشوید
هیچ یك از بانك ها و بانك مركزی به هیچ عنوان نیازی به اطلاعات حساب بانكی شما ندارند، بدین سبب هیچ گاه بانكی از شما درخواست ارسال اطلاعات حساب بانكی را نمی كند.
در صورت دریافت تماس یا پیامك هایی با این مضمون علاوه بر در جریان قرار دادن پلیس فتا، از ارسال هرگونه اطلاعات بانكی خود به این افراد خودداری كنید.

رمز كارت را خودتان وارد كنید
جهت استفاده از دستگاه های كارت خوان موجود در فروشگاه ها، طبق قانون بانك مركزی ورود رمز كارت بانكی الزاما باید توسط مشتری صورت گیرد، بدین سبب اگر فروشنده ای از شما تقاضای رمز كارت را كرد، از او بخواهید كه دستگاه ها را در اختیار شما قرار داده تا رمزتان را وارد كنید.
منبع:

1398/09/19
15:03:41
5.0 از 5
4445
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش