جهش بورس های اروپایی و آمریكایی

جهش بورس های اروپایی و آمریكایی آنی بازار: بیشتر فاكتورهای بورسی در جهان از خبر توافق تجاری استقبال كردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، معاملات ابتدای هفته بازارهای سهام جهان به مانند روزهای قبل كاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به حوزه چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و جنگ تجاری بین چین و آمریكا قرار گرفت.
بعد از ماه ها اختلاف بر سر مسائل تجاری و اعمال تعرفه های متقابل، واشنگتن و پكن بر سر فاز نخست گام های لازم برای رسیدن به توافق تجاری با یكدیگر به اشتراك نظر رسیدند. طبق اعلام كاخ سفید، ترامپ از برنامه قبلی برای افزایش تعرفه بر روی واردات محصولاتی به ارزش ۱۵۶ میلیارد دلار از چین صرف نظر خواهدنمود و از جانب دیگر چین میزان خرید محصولات كشاورزی آمریكا را افزایش خواهد داد. هر چند هنوز جزئیات بیشتری از فاز نخست توافق چین و آمریكا منتشر نشده است اما احیانا این توافق در اوایل ماه ژانویه به امضای مقامات دو طرف خواهد رسید. رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریكا این توافق را قابل توجه خوانده و اعلام نموده است كه طبق مفاد این توافق، صادرات آمریكا به چین بزودی دو برابر خواهد شد.
افی كومانوك، كارشناس بازارهای مالی در موسسه " كنكورد فایننشیال گروپ" اظهار داشت: چیزهای زیادی برای اتفاق افتادن در هفته ها و ماه های آینده وجود خواهد داشت و باید دید كه فاز نخست توافق تا چه حد در واقعیت به كاهش تنش ها كمك خواهدنمود. فعلا آن قدر جزئیات در اختیار نداریم كه بدانیم چه می شود.
قبل تر نیز كانادا، مكزیك و آمریكا بر سر توافق تجاری جدید منطقه آمریكای شمالی به توافق رسیده بودند. در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی این كشور در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۱۳۵.۳۵ واحد بسته شد، شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۰۱ درصد افزایش تا سطح ۳۱۶۸.۸۰ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با افزایش ۰.۲ درصدی در سطح ۸۷۳۴.۸۸ واحدی بسته شد.
استفان اینس، كارشناس بازار در موسسه " اكسی تریدر" اظهار داشت: ما یك توافق داریم اما مذاركات تجاری تمام نشده است. با این وجود بنظر می رسد كه گزینه افزایش تنش از روی میز برداشته شده است. فاز نخست آن قدر جامع نیست كه به برطرف شدن همه نگرانی ها كمك نماید و باید منتظر پیشرفت های بیشتر بود.
از طرف دیگر در انگلیس حزب حاكم محافظه كار به رهبری بوریس جانسون موفق شد تا قاطعانه رقیب خود یعنی حزب كارگر را شكست دهد. نخست وزیر انگلیس در واكنش به این پیروزی گفته است كه انگلیس تا سی و یكم ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.. مقرر است بودجه جدید با عنایت به شرایط بعد از برگزیت در ماه مارس رونمایی شود.
هوبرت باروش، كارشناس مسائل اقتصادی در موسسه "كپیتال اكونومیكس" اظهار داشت: نتایج انتخابات انگلیس مسیر پیش رو را روشن تر ساخته است و این موجب بهبود شرایط اقتصادی انگلیس خواهد شد اما هنوز خطر یك خروج بدون توافق به قوت خود باقی است و تا زمان نهایی شدن چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، هرگونه روند صعودی محدود خواهد بود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها عملكرد مشابهی داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با افزایش ۱.۱ درصدی تا ۷۳۵۳.۴۴ واحد بالا رفت، شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۰.۵۹ درصدی در سطح ۵۹۱۹.۰۹ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با افزایش ۰.۴۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۸۲.۷۲ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۱.۰۱ درصد بالا رفت و به ۹۵۶۳.۷۰ واحد رسید.
از طرف دیگر اما در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد مختلفی داشتند تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با كاهش ۰.۲۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۹۵۰.۱۲ واحدی پایین رفت، شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ با ریزش ۰.۳۶ درصدی به ۲۷ هزار و ۵۸۸.۵۶ واحد رسید.
در چین شاخص " شانگ های كامپوزیت " با افزایش ۰.۴۸ درصدی در سطح ۳۹۸۷.۵۵ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۶۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۸۴۹.۷۱ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاكتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
در بازار طلای سیاه قیمت ها ریزشی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۲ درصد كاهش به ۵۹.۹۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با كاهش ۰.۲۳ درصدی به ازای ۶۵.۰۷ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۱۲ درصدی به ۱۴۷۸.۱۳ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۶۶ درصدی به ازای ۱۷.۱۳ دلار مبادله شد.1398/09/25
14:52:40
5.0 از 5
4347
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش