بار تامین مالی روی دوش بانك ها راهكار چیست؟

بار تامین مالی روی دوش بانك ها راهكار چیست؟ به گزارش آنی بازار هم اكنون مهم ترین بخش رونق تولید، تامین مالی بنگاه هاست و این در شرایطی است كه بانك ها به تنهایی از پس تامین مالی بنگاه ها برنمی آیند و در این شرایط روش های نوین تامین مالی اهمیت ویژه ای پیدا می كنند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، در شرایط امروز كشور تامین مالی یكی از مهم ترین الزاماتی است كه به منظور دستیابی به رونق تولید و همینطور تحقق اقتصاد مقاومتی باید مورد بازنگری واقع شده و در این راستا باید استفاده از روش های نوین را برای این امر در دستور كار قرار داد.
به قول خیلی از كارشناسان، اقتصاد ایران بانك محور است و به قول رئیس كل بانك مركزی ۹۰ درصد تامین مالی بنگاه های اقتصادی توسط شبكه بانكی انجام می شود، اما با وجود كمبود نقدینگی در اغلب صنایع كشور و همینطور مشكلات مترتب نظام بانكی و بودجه دولت، اعطای تسهیلات بانكی به تولید با مشكلات عدیده ای مواجه می باشد.
ازاین رو خدمات مالی سنتی تنها می تواند بخشی از طیف گسترده نیازمندی های صنایع را پوشش دهد و چنانچه بخواهیم حلقه خدمات تامین مالی را در كشور تكمیل نماییم، باید به سایر روش های مرسوم در دنیا متوسل شویم كه یكی از كاربردی ترین این روش ها تامین مالی زنجیره تامین است.
منظور از زنجیره تامین، تمام كارهایی است كه سبب می شوند تا مواد اولیه به كالاهای نهایی تبدیل شوند و به دست مشتری برسند.
یك زنجیره می تواند شامل تامین مواد اولیه، حمل مواد اولیه به محل تولید، انبار كردن مواد، استفاده از مواد اولیه برای ساخت كالاها، توزیع كالاهای تولید شده و در نهایت رسیدن كالا به دست مصرف كننده باشد.
با عنایت به اینكه چند سالی است كه سیاست ها و شعارهای اصلی كشور بر پایه رشد اقتصادی می باشد و امسال هم سال رونق تولید نام گرفته است، توجه به نیازهای بخش تولید برای تامین مالی و رونق این بخش اهمیت بسیاری دارد.
بر مبنای آن چه در دنیا معمول است، در روش تامین مالی زنجیره تامین، معاملات به روش حساب باز Open account انجام می شود. كه این روش به خریدار و فروشنده امكان می دهد با بهره گیری از برات (bill of exchange ) و بدون اتكا به ضمانت شبكه بانكی معامله كرده و بدون بهره گیری از اعتبار اسنادی (LC) در زنجیره های تامین مالی ورود كنند.
بنا بر گزارشات، در سال ۲۰۱۳ حجم تراكنش های حساب باز حدود ۸۰ درصد تراكنش های سوئیفت را به خود مختص كرده است و این نرخ روز به روز افزوده می شود كه حاكی از توجه ویژه كشورهای پیشرفته به این روش است.
در ایران هم سامانه كشوری كسب وكار به كسب وكار یا سككوك مدتی است كه راه اندازی شده و یكی از اصلی ترین كاربردهای این پلتفرم، تامین مالی زنجیره تامین است.
در این پلتفرم، تامین مالی بر مبنای فعل و انفعال تجاری صورت گرفته و از اعتبار به جای پول نقد بهره گیری می شود و با این شیوه، تامین مالی دقیقا در مبحث استفاده می شود و خارج كردن تامین مالی از مسیر هدف گذاری شده صرفه اقتصادی خویش را از دست خواهد داد.
در خلال زنجیره، رونق تولید بنگاه های كوچك و متوسط باید از راه ارتقاء كارایی منابع اتفاق بیفتد، به طوریكه در روش سنتی هر حلقه زنجیره به صورت موازی تامین مالی می شد كه با شیوه نوین در سككوك یك حلقه تامین مالی شده و اثرات آن تامین مالی در حلقه های دیگر بروز می كند.
ازاین رو این نوع عملكرد در این پلت فرم هم می تواند بخشی از بار تامین مالی را از دوش بانك ها بردارد و هم باعث می شود تسهیلات اختصاص یافته به بنگاه ها هدفمند شده و در محل واقعی مصرف شود.
هم اكنون سككوك اقدامات گسترده ای را برای توسعه و گسترش این سامانه و عرضه خدمات مالی از راه این پلت فرم به فعالان اقتصادی انجام داده كه البته با حمایت های بیشتر بانك مركزی بخصوص در زمینه رفع مقررات زائد در این عرصه می توان از طرفی شاهد رونق بیشتر تولید و اقتصاد كشور با بهره گیری از این روش نوین تامین مالی بود و از جانب دیگر بخشی از بار تامین مالی بنگاه های اقتصادی را از دوش بانك ها برداشت.1398/09/25
20:38:13
5.0 از 5
4531
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش