مركز آمار:

نرخ بیكاری در فصل پاییز 1 و دو دهم درصد كم شد

نرخ بیكاری در فصل پاییز 1 و دو دهم درصد كم شد به گزارش آنی بازار مركز آمار كشور اعلام نمود: نرخ بیكاری در پاییز سال جاری 10.6 درصد شد كه بررسی روند تغییرات نشان میدهد این شاخص نسبت به پاییز سال قبل 1.2 درصد كم شده است.


مركز آمار، نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در فصل پاییز امسال را منتشر نمود. بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد كه ۱۰.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار)، بیكار بوده اند.
براساس این گزارش ۴۴.۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بودند یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته اند.
بررسی تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی (مجموع جمعیت شاغل و بیكار ) در پاییز امسال نسبت به سال قبل نشان میدهد كه این نرخ ۰.۲ كاهش یافته است.
براساس این گزارش در پاییز امسال ۲۴ میلیون و ۴۴۶ هزار نفر از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر شاغل بودند كه در مقایسه با پاییز سال گذشته، ۴۷۲ هزار نفر وارد بازار كار شدند.
فصل گذشته اشتغال در حوزه خدمات با ۵۰ درصد بیشترین سهم اشتغال را داشت و صنعت با ۳۲.۹ درصد و كشاورزی با ۱۷.۱ درصد در رده های بعد قرار دارند.
از میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال ۲۵.۸ درصد در پاییز امسال بیكار بوده اند كه نسبت به سال قبل ۱.۲ درصد كم شده است.
براساس آمار، اشتغال در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۴ درصد كاهش یافته است و می توان اظهار داشت كه ۱۷.۹ درصد از جمعیت فعال این گروه بیكار بوده اند.
یكی دیگر از فاكتورهای بررسی اشتغال، سهم اشتغال ناقص است كه بر طبق آمار در پاییز امسال ۱۰.۶ درصد از جمعیت شاغل به دلیلهای اقتصادی همچون فصل غیركاری، ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت بیشتر كمتر از ۴۴ ساعت در هفته كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی بوده اند. در صورتیكه ۳۶.۵ درصد از شاغلان ۱۵ ساله و بیشتر ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته كار كرده اند.منبع:

1398/10/15
13:50:34
5.0 از 5
4691
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , صنعت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش