وزیر اقتصاد:

كالاهای لوكس ترخیص نمی شوند

كالاهای لوكس ترخیص نمی شوند به گزارش آنی بازار وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: محدودیت های دولت سبب شده تا ۱۴۰۰ قلم كالا در گمرك باقی بماند و ترخیص نشود.


به گزارش روز دوشنبه خانه ملت، فرهاد دژپسند در انتها جلسه كمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران درباره وضعیت صادرات كالاهای غیرنفتی اظهار داشت: بخشی از وضعیت اقتصادی كشور مربوط به تجارت خارجی است و باوجود تمام فشارها و محدودیت هایی كه دشمن اعمال كرده است، در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسل، حدود ۳ درصد تغییر داشته است، به عبارتی این فشارها نتوانسته اثری بر صادرات غیرنفتی و واردات داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه صادرات و واردات كالاهای غیرنفتی از نظر وزنی ۲۰ درصد رشد داشته و از نظر ارزشی ۳ درصد منفی است، توضیح داد: علت پایین بودن رشد ارزشی كالاهای صادر شده این است كه صادركنندگان اعتقاد داشتند ارزشی كه برای كالاهای صادراتی تعیین شده، بالا است ازاین رو با در نظر گرفتن صحبت های آنان قیمت پایه نسبت به سال قبل را ۳۰ درصد كاهش دادیم.
وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اینكه صادركنندگان باید برپایه صادرات، ارز را به كشور برگردانند، افزود: باوجود اینكه قیمت پایه نسبت به سال گذشته، ۳۰ درصد كاهش پیدا كرد صادرات غیرنفتی از لحاظ وزنی ۲۰درصد رشد داشته است و صادركنندگان توانستند خوب بازار را در خارج پوشش دهند.
دژپسند درباره دپوی مواد اولیه در گمرك كشور هم اظهار داشت: نگهداشت كالا و مواد پیش از اظهارنامه گمركی، دپو تلقی نمی گردد و رسوب مواد اولیه، كالای سرمایه ای و مصرفی در گمركات كشور به میزان ناچیز است، اما یكسری از كالاها با ثبت سفارش وارد گمرك كشور شده اند و به علت محدودیت های كه دولت اعمال كرده است امكان ترخیص وجود ندارد و این موضوعی ربطی به عملكرد گمرك ندارد.
وی با اشاره به اینكه محدودیت های دولت سبب شده تا ۱۴۰۰ قلم كالا در گمرك باقی بماند و ترخیص نشود، اضافه كرد: از این تعداد كالا، مهلت بعضی از آنها به اتمام رسیده و برخی دیگر جزء كالاهای لوكس هستند و بنابراین نامه ای به دولت ارسال كردیم كه كالاهای لوكس حذف، معدوم و یا جزو اموال تملیكی شوند، چونكه كالاهای لوكس ترخیص نمی شوند و سایر كالاها را دستگاه های مربوطه بررسی كند و اگر لازم است عرضه شوند.


1398/11/01
18:12:56
5.0 از 5
4597
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش