وقتی به اسم مردگان هم حساب باز می كنند!

زنگ خطر 2000 میلیاردی تمساح خلیج فارس برای شبكه بانكی

زنگ خطر 2000 میلیاردی تمساح خلیج فارس برای شبكه بانكی به گزارش آنی بازار با بیان اینكه سركرده باند قاچاق و توزیع مواد مخدر «تمساح خلیج فارس» در دو سال بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان تراكنش بانكی داشته، یك كارشناس حوزه مبارزه با پولشویی خاطرنشان كرد كه در این مورد بطور قطع نقص اجرای قوانین مبارزه با پولشویی وجود داشته و با آئین نامه جدید، نظارت در این عرصه افزایش چشم گیری یافته است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، دو روز پیش بود كه علی صالحی - رئیس كل دادگستری استان هرمزگان - از اجرای حكم اعدام سركرده باند بین المللی مواد مخدر معروف به «تمساح خلیج فارس» اطلاع داد.
وی در این زمینه اظهار نمود كه حكم اعدام سرباند بین المللی مواد مخدر با نام اختصاری (ع – ز) معروف به تمساح خلیج فارس و یكی از شركای او با نام اختصاری (م-ح) اجرا شد و ۱۸ نفر از سوداگران مرگ و اعضای دیگر این باند هم در مجموع به ۴۲۰ سال حبس و ۲۱ میلیارد ریال جزای نقدی محكوم شده اند.
به گفته رئیس دادگستری استان هرمزگان، این سردسته سوداگران مرگ ظرف دو سال فعالیت مجرمانه بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان تراكنش بانكی داشته و حتی به اسم مردگان هم حساب باز می كرد!
طبق آنچه این مقام قضایی اعلام نموده، این باند بین المللی با استفاده از راهكارهای پولشویی، خیلی از وجوه درآمدی حاصل از معاملات مواد مخدر را به اراضی، املاك و مستغلات در اقصی نقاط كشور تبدیل نموده بود كه خیلی از این اموال نامشروع، شناسایی و به نفع دولت ضبط شد.
در این میان ابهامات و سوالاتی درباره میزان تراكنش بانكی و حد و اندازه آن و قواعدی كه وجود دارد مطرح می شود كه یك كارشناس حوزه مبارزه با پولشویی در گفتگو با ایسنا، در این زمینه اظهار نمود: بانك ها قواعدی دراین زمینه دارند كه در آن برخی تراكنش ها بعنوان تراكنش های مشكوك شناخته می شوند كه مورد بررسی قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: بعنوان مثال اگر مبلغ تراكنش از رقم مشخصی بالاتر باشد یا حسابی بعد از مدت ها ركود، ناگهان گردش بالایی داشته باشد، جزو تراكنش های مشكوك بشمار می رود.
به گفته این كارشناس حوزه مبارزه با پولشویی، بانك ها این تراكنش ها را به مركز اطلاعات مالی گزارش می كنند و در آن جا مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت وجود مشكل پرونده قضایی ایجاد می شود.
وی درباره استفاده از حساب های افراد متوفی برای انجام این تراكنش ها توسط باند "تمساح خلیج فارس"، اظهار نمود: هم اكنون به منظور افتتاح حساب استعلام از سازمان ثبت احوال الزامی است. همینطور هر فرد دارای حساب در سیستم بانكی دارای كد شهاب است كه از راه آن می توان به صحت اطلاعات هویتی و در قید حیات بودن وی پی برد؛ ازاین رو اگر انجام تراكنش ها را منوط به استعلام این كد شهاب نماییم (كه بزودی انجام خواهد شد)، خیلی از مشكلات حل می شود و در آن صورت نه امكان باز كردن حساب به نام افراد متوفی وجود دارد و نه تراكنش با حساب های این افراد.
این كارشناس بانكی با اشاره به اینكه سامانه "نهاب" از ثبت احوال هم استعلام می گیرد، اظهار داشت: دراین زمینه بطور قطع نقص اجرای قوانین مبارزه با پولشویی وجود داشته، اما در آئین نامه جدید تغییرات بسیار خوبی بوجود آمده تا احتمال پولشویی به شدت كاهش پیدا كند.
به گفته وی، نظارت روی بانك ها از جانب بانك مركزی و سایر نهادهای مسئول، در مدت اخیر بسیار افزایش یافته است.
حال باید دید با اجرای قوانین جدید در حوزه مبارزه با پولشویی، شاهد كاهش این گونه جرایم خواهیم بود یا بازهم شیوه های نوینی برای دور زدن قوانین از جانب سودجویان به كار گرفته می شود. البته یادآور می شود كه پیگیری ایسنا از شبكه بانكی كشور در این مورد هنوز به پاسخ نرسیده است.1398/11/07
13:56:33
5.0 از 5
4247
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش