خیز ترامپ برای كنترل صندوق بین المللی پول

خیز ترامپ برای كنترل صندوق بین المللی پول به گزارش آنی بازار دونالد ترامپ می خواهد یكی از مدیران وزارت خزانه داری آمریكا را نایب رییس صندوق بین المللی پول كند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، سه منبع مطلع در دولت ترامپ به نیویورك تایمز اطلاع داده اند كه رئیس جمهور در صدد معرفی جفری اوكاموتو، دستیار ۳۵ ساله وزیر خزانه داری آمریكا بعنوان دومین فرد ارشد در صندوق بین المللی پول است. این اقدام كه در صورت تحقق سبب افزایش نفوذ آمریكا بر این صندوق خواهد شد از جانب بعضی از كارشناسان بعنوان عملی برای افزایش فشار بر چین در عرصه بین المللی تفسیر شده است.
پیش از این، دیوید مالپاس، رئیس آمریكایی بانك جهانی كه از زمان روی كار آمدنش با افزایش اعطای وام به چین مخالفت كرده، گفته بود این بانك تمایلی برای اعطای وام جدید به چین برای مقابله با ویروس كرونا ندارد اما آماده عرضه كمك های فنی به چین است.
اوكاموتو از سال ۲۰۱۷ جز هیات مذاكره كننده آمریكا با چین در مسائل تجاری و مسئول نمایندگی آمریكا در جلسات توسعه كارگروه هفت و گروه ۲۰ بوده است. این فرد كه احیانا یكی از جوان ترین مدیران صندوق خواهد شد دانش آموخته سیاست عمومی در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه جورج تاون است.
دیوید لیپتون، قائم مقام پیشین رئیس صندوق بین المللی پول كه دارای اختلاف دیدگاه شدیدی با ترامپ بود در حالی هفته گذشته از سمت خود كنار رفت كه بعنوان یكی از با سابقه ترین مدیران این نهاد مهم جهانی شناخته می شد. اوكاموتو در شرایطی برای این سمت نامزد خواهد شد كه دوره تصدی گری این سمت ۱۹ ماه تعیین شده است. لیپتون بعنوان مدیر ارشد وزارت خزانه داری در دوره بیل كلینتون و مشاور باراك اوباما، مواضعی نزدیك به دموكرات ها دارد.
آمریكا بعنوان بزرگ ترین سهامدار صندوق بین المللی پول به صورت سنتی قائم مقام رئیس صندوق بین المللی پول را انتخاب می كند در حالیكه كشورهای اروپایی وظیفه انتخاب رئیس صندوق را بر عهده دارند. هم اكنون ریاست صندوق بین المللی پول بر عهده كریستالینا جیورجیوا از بلغارستان است.1398/11/24
02:09:28
5.0 از 5
4531
تگهای خبر: بانك , تجاری , نمایندگی , وام
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش